Connect with Us

Ministrja e Ramës kërkoi “kokën” e tij/ Gjyqtari merr mbi 29 mijë euro dhuratë

Vetingu

Ministrja e Ramës kërkoi “kokën” e tij/ Gjyqtari merr mbi 29 mijë euro dhuratë

Publikuar

-

Nën hetim nga Komisioni i Pavarur i Kuliafikimit, në këtë fazë është edhe gjyqtari i Fierit Ergys Selmani.

Për gjyqtarin në fjalë, në Maj të viti 2018, Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj sulmoi Këshillin e Lartë të Drejtësisë për mos shkarkimin e tij, shkruan CNA.al.

Shkarkimi  i Selmanit ishte kërkuar me pretendimin se  vonoi zbardhjen e urdhërit të mbrojtjes të shtetases Liljana Ruka që u vra më pas nga  bashkëshorti i saj.

“Bashkë me shprehjen e indinjatës sime e djeshmja ishte një ditë e zezë për këtë këshill që nxori në pah sfidën e madhe që kemi përpara për të përmbysur sistemin e drejtësie. KLD ka dështuar në gjykim e llogardhënies së gjyqtarëve dhe është kthyer në një institucion të mbrojtjes së interesave të tyre”, deklaroi Gjonaj, pas refuzimit të KLD-së për shkarkimin e gjyqtarit Ergys Selmani.

Sa i përket pasurisë, Selmani deklaron si patundshmëri në vitin 2009, një apartament  banimi 2 +1, në bashkëpronësi me bashkëshorten me sipërfaqe 114.8 m2 dhe me vlerë 5 166 000 lekë.

Burimet e të ardhura ai i ka nga paga e tij dhe e bashkëshortes, por ajo që bie në sy është një hua prej 24 000 euro marrë babait në vitin 2009 dhe shlyer në vitin 2015.

Ndërkaq Selmani deklaron para dhuratë nga vëllai në total 29 992 euro. Sipas tij në vititn 2012, vëllai i kishte dhuruar 6 000 euro, në vitin 2015, 19 000 euro dhe në vitin 2016 shumën 4 992 euro.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga gjyqtari Ergys Selmani.

Viti 2003

Të ardhura nga paga si gjyqtar në shumën 640 949 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes në shumën 143 916 lekë.

Viti 2004

Të ardhura nga paga si gjyqtar në  Fier, në shumën 772 608 lekë.

Viti 2005

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 751 583 lekë.

Viti 2006

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 836 928 lekë.

Viti 2007

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 010 135 lekë.

Viti 2008

Depozitë bankare e subjektit deklarues me shtetases L. Selmani (Skendaj), në shumën 264 110 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 872 650 lekë.

Viti 2009

Depozitë bankare e subjektit deklarues me shtetases L. Selmani (Skendaj), në shumën 300 780 14 lekë.

Ap. banimi 2 +1, në bashkëpronësi me bashkëshorten me sip.114.8 m2 me vlerë 5 166 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 053 630 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 235 170 lekë.

Kredi bankare në shumën 2 800 000 lekë.

Viti 2010

Ap. banimi 2 +1, në bashkëpronësi me bashkëshorten me sip.114.8 m2 me vlerë 5 166 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 031 352 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 554 880 lekë.

Kredi bankare në shumën 2 800 000 lekë. Është shlyer.

Kontratë huaje me babanë në shumën 24 000 euro.

Viti 2011

Depozitë bankare në shumën 384 000 lekë.

Të ardhura në kesh, shuma 420 000 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 104 817 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 433 432 lekë.

Kontratë huaje me babanë në shumën 24 000 euro. Shuma e pashlyer 21 000 euro.

LEXO EDHE:  Kush janë deputetët me qindra mijëra euro pasuri, por që qiranë ua paguan shteti

Viti 2012

Të ardhura në kesh, shuma 450 000 lekë.

Të ardhura, dhuratë nga vëllai në shumën 6 000 euro.

Depozitë bankare nga kursimet e familjes në shumën 708 664 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 088 430 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 468 261 lekë.

Kontratë huaje me babanë në shumën 24 000 euro. Shuma e pashlyer 12 000 euro.

Viti 2013

Të ardhura kesh, të krijuara nga paga si gjyqtar në shumën 560 000 lekë.

Depozitë bankare nga kursimet e familjes në shumën 1 246 713 04 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 126 973 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 475 900 lekë.

Kontratë huaje me babanë në shumën 24 000 euro. Shuma e pashlyer 9 000 euro.

Viti 2014

Të ardhura kesh, të krijuara nga paga si gjyqtar dhe nga paga e bashkëshortes në shumën 700 000 lekë.

Depozitë bankare nga kursimet e familjes në shumën 1 516 682 47 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 339 899 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 513 960 lekë.

Viti 2015

Të ardhura kesh, të krijuara nga paga si gjyqtar dhe nga paga e bashkëshortes në shumën 450 000 lekë.

Tërheqje e depozitës bankare, të krijuar nga kursimet e familjes në shumën 1 522 529 78 lekë.

Hapje depozite të krijuara nga kursimet e familjes në shumën 922 529 78 lekë.

Dhuratë nga vëllai, shuma 19 000 euro.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 357 403 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 511 620 lekë.

Kontratë huaje me babanë në shumën 24 000 euro. E shlyer tërësisht.

Bashkëshortja, deklaron hapje depozite, të krijuara nga kursimet e familjes në shumën 600 000 lekë.

Viti 2016

Të ardhura kesh, të krijuara nga paga si gjyqtar dhe nga paga e bashkëshortes në shumën 300 000 lekë.

Dhuratë nga vëllai, shuma 4 992 euro.

Depozitë bankare, krijuar nga pagat në shumën 936 710 54 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 395 132 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 533 967 lekë.

Bashkëshortja, depozitë bankare në shumën 662 238 53 lekë.

Viti 2017

Të ardhura kesh, të krijuara nga paga si gjyqtar dhe nga paga e bashkëshortes në shumën 450 000 lekë.

Depozitë bankare krijuar nga pagat në shumën 939 897 59 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 381 297 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 582 174 lekë.

Bashkëshortja, depozitë bankare në shumën 711 244 19 lekë.

Viti 2018

Të ardhura kesh, të krijuara nga paga si gjyqtar dhe nga paga e bashkëshortes në shumën 500 000 lekë.

Depozitë bankare krijuar nga pagat në shumën 943 097 29 lekë.

Të ardhura nga paga si gjyqtar në Fier, në shumën 1 362 853 lekë.

Të ardhura nga paga e bashkëshortes si mësuese, në shumën 423 388 lekë.

Bashkëshortja, depozitë bankare në shumën 711 244 19 lekë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vetingu

Ngec në “sitën” e vettingut/ KPK shkarkon prokurorin e “ndereve”

Publikuar

-

Nga

Ngec në sitën e vettingut prokurori Adnand Xhelili.

Mësohet se Komisoni i Pavaruir i Kualifikimit e ka shkarkuar, pasi ka konstatuar probleme me dy pasuritë kryesore të familjes së tij, konkretisht një apartament me sipërfaqe 117 m2 në Tiranë dhe një vilë trekatëshe në Borsh të Lukovës.

Adnand Xhelili i Prokurorisë së Tiranës, u lakua pak kohë më parë në emisionin investigativ “Fiks Fare”, ku denoncoi sorollatjet e një qytetareje në zyrat e një notereje, të Hipotekës, gjykatës, prokurorisë dhe përmbarimit.

Ndërsa në anën ekonomike, Xhelili ka deklaruar  gjashtë burime të ardhurash . Ai ka deklaruar të ardhura nga paga e rij si prokuror, si pedagod, pagën e bashkëshortes, pagën e  djalit, të ardhurat nga tokat bujqësore në Borsh, të ardhura nga shtëpia e pushimeve verore për turizëm./ CNA.al

Miliona lekë nga turizmi/ Zbardhet pasuria e prokurorit të “ndereve”

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Vettingu si hanxhar mbi kokat e drejtuesve të policisë/ Fshihen 50 faqe raport, konfirmohet Ardi Veliu

Publikuar

-

Nga

drejtori i policise se shtetit , ardi veliu

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka vendosur konfirmimin në detyrë për Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu.

Kujtojmë se dje Veliu doli “me xhepa të shpuar” para Komisionit të Jashtëm të Vlerësimit ku u paraqit pa praninë e avokatit.

Në media u raportua  se Veliu nuk ka fshehje të pasurisë, dhe se aktualisht ai jeton në shtëpi me qera e nuk rezulton të ketë pasuri të tjera të paluajtshme.

Por, e vërteta e pasurisë nuk është kështu siç u raportua nëpër media, pasi u fshehën 50 faqe raport për Veliun dhe shume probleme që kanë të bëjnë me kryepolicin.

LEXO EDHE:  “Ngec” në rrjetë/ Shkarkohet nga detyra kryegjyqtari me pallat

LEXO EDHE:  Ja dhurata e Berishës për ditëlindjen e Erlës

Raporti me 50 faqe e nxjerr Veliun me probleme dhe borxhe, por pavarësisht kësaj vettingu ka zgjedhur ta konfirmojnë në detyrë.
Duket qartë se vettingu në polici është thjesht një instrumet politik si hanxhar mbi kokat e drejtuesve të policisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Vetingu

Klodiana Lala lëshon “bombën”/ Sulm i organizuar nga bandat kundër komandantit të Gardës

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala ka reaguar në lidhje me lajmet e publikuara në media, për proçesin e Vettingut ndaj Kreut të Gardës Gramoz Sako.

Në një postim në rrjetet sociale, Lala shkruan se nuk e ka njohur nga afër Sakon, por shton se shumë e njohin si një profesionist.

Po ashtu gazetarja Lala hedh dyshime të forta për një sulm të “orkestruar” ndaj Sakos, ndërsa shkruan se një dorë me çdo kusht kërkon ta largojë nga drejtimi i Gardës.

Ndër të tjera Lala thekson se kjo të çon në dyshime për përplasje bandash edhe në Gardë, ndërsa shton se Vettingu ka vdekur.

“Nuk e kam njohur Gramoz Sakon nga afer. Shume me kane folur se eshte profesionist. Fakti qe e sulmojne nga cdo ane me ben te dyshoj se ka nje dore qe do me cdo kusht ta largoje nga drejtimi i Gardes.

LEXO EDHE:  Vettingu/ Rama zbulon “peshqit e mëdhenj” të drejtësisë

LEXO EDHE:  Ja dhurata e Berishës për ditëlindjen e Erlës

Perplasje bandash edhe ne Garde????

Do besoja vertete qe ka probleme me pasurine nese do behej nje hetim i pavarur nga i ashtuquajturi komision Vettingu, qe zyrtaret oligarke te policise i nxjerr te varfer e policet me uniforma te dala boje milionere. Vettingu VDIQ, rrofte Vettingu!”-shkruan gazetarja Lala në postimin e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE