Connect with Us

Horoskopi i ditës, 6 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 6 janar 2020

Publikuar

-

Dashi

Do të nisë për ju një javë e mbushur me lodhje, por edhe me momente interesante. Ju pret një vit i mbushur me projekte, por nuk përjashtohet mundësia që të përballeni edhe me një situatë nervozizmi.

Demi

Hëna do të kalojë në shenjën tuaj! Jeni një prej shenjave më të forta të momentit, por bëni kujdes pasi duke nisur nga e mërkura do të ketë një rënie të lehtë. Ky vit nuk do ju lejojë që të çoni përpara disa situata, si në dashuri edhe në punë. Nëse ka çështje të mbetura pezull, bëni mirë që ti zgjidhni.

Binjakët

Yjet janë mjaft të favorshme këtë fillimjavë, për shkak se Hëna do të hyjë në shenjën tuaj. Venusi do të ndikojë pozitivisht, sidomos në sferën familjare. Kush nuk është i përfshirë në një dashuri gjatë këtyre ditëve, do të ketë mundësi për një njohje premtuese. Sa i takon shpenzimeve, do të vijojë kriza e nisur qysh prej nëntorit.

Gaforrja

Jeni të përfshirë nga një gjendje sikleti, ndonëse në punë dini si ti bëni llogaritë. Duhet të mbani parasysh mundësinë për ndryshime të rëndësishme profesionale ose për të konsoliduar pozicionin tuaj. Gjatë kësaj të hëne, mund të përballeni me një mërzi të madhe.

Luani

Do të jeni shumë të stresuar këtë fillim javë. Ndoshta rinisja e punës do ju vendosë nën i. Në dashuri duhet të bëni kujdes ndaj nervozizmit. Situata do të nisë që të përmirësohet, vetëm që nga e mërkura.

Virgjëresha

Ky është një moment i rëndësishëm për të lindurit e kësaj shenje, por edhe shumë stresues. Do të ndjeni peshën e përgjegjësive. Gjatë vitit 2020, do të përballeni me armiqtë tuaj. Horoskopi është mujaft i rëndësishëm sa i takon lidhjeve. Shumë shpejt do të keni më shumë siguri.

Peshorja

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 tetor 2018

Në sferën emocionale po jetoni një moment shumë të ngarkuar me tension. Jeni të ngarkuar me nervozizëm dhe gati sa të “shpërtheni”. Ndikimi i yjeve do të favorizojë projektet e reja.

Akrepi

Do ju duhet që të zgjidhni ndonjë problem të mbartur që nga viti 2019. Bëni kujdes, pasi ndoshta mund ti bëni gjërat shumë nxitimthi. Keni nevojë për qetësi, ndaj mundohuni që të tregoheni të kujdesshëm ndaj tensioneve në dashuri.

Shigjetari

Mosha nuk ka rëndësi për të lindurit e kësaj shenje. Për ju ka më shumë rëndësi eksperienca e maturuar. Do të jeni në kërkim të aventurave të reja dhe doni që ti realizoni në mënyrë mjaft premtuese.

Bricjapi

Është momenti që të ndiheni të gjallë dhe yjet ju favorizojnë së tepërmi. Duke nisur nga e hëna, do e keni më të lehtë komunikimin. Do të arrini të menaxhoni çdo gjë vetë, ndonëse pengesat nuk do të mungojnë.

Ujori

Jeni të stresuar për shkak se mund të keni përjetuar polemika. Tensionet nuk do të mungojnë as në dashuri. Keni nevojë që të keni pranë njerëz kreativ dhe të bëni projekte më të favorshme, të cilat do të mbështesin nismat tuaja dhe ndryshimet që doni të bëni, shkruan noa.al. Megjithatë gjatë kësaj dite nuk do të mungojë nervozizmi.

Peshqit

Yjet ju ftojnë që gjatë kësaj dite ta shikoni të ardhmen me shumë interes. Mundohuni që të mos përsërisni gabimet e së kaluarës, por më mirë investoni për të ardhmen. Venusi do të jetë i pranishëm në shenjën tuaj, veç kujdes me pengesat që mund t’iu dalin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Shkollat në Shqipëri po kthehen në streha të pedofilëve/ Ministrja Shahini të japë llogari”

Publikuar

-

Nga

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri CRCA/ECPAT ka reaguar lidhur me skqandalin e publikuar nga “Stop” për ngacmimin seksual të nxënëses nga mësuesi.

CRCA/ECPAT Shqipëri, vëren me shqetësim dhe indinjatë se ky nuk është as rasti i parë, por as rasti i fundit, në të cilin mediat dhe emisionet investigative arrijnë të regjistrojnë me zë dhe figurë praninë e dhunës seksuale në shkollat tona, duke treguar sa se të pambrojtur janë fëmijët dhe nxënësit në mjediset shkollore nga grabitqarët seksualë. Të shumta kanë qënë rastet e denoncimeve të fëmijëve të dhunës seksuale të mësuesve në institucionet arsimore publike.

Jo më larg se 10 ditë më parë, Gjykata e Durrësit dha vendimin me burgim për 7 adoleshentët e arrestuar për përdhunimin e të miturës në ambientet e një shkolle në Kavajë. Në Nëntor të vitit 2019, u dha vendimi i dënimit për mësuesin që dhunoi seksualisht nxënësen 11 vjeçare në shkollën e fshatit Kalasë të Delvinës. Në korrik të vitit 2019, Gjykata e Gjirokastërs, sërish me një tjetër çështje mbi dhunën seksuale të një mësuesi ndaj nxënëses së tij. Në korrik të 2019, një tjetër rast i rëndë i dhunës seksuale ndaj një vajze të mitur në mjediset e shkollës në Arapaj të Durrësit, ndërsa në Tepelenë, një mësues 63 vjeçar u akuzua për ngacmime seksuale në shkollë.

Sipas CRCA/ECPAT, të gjitha këto raste të ndodhura brenda një periudhe kaq të shkurtër kohore, fatkeqësisht tregojnë se Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, dhe në veçanti drejtuesja e saj, ende nuk e kanë kuptuar jo vetëm shkallën e lartë, por edhe përhapjen e fenomenit të dhunës seksuale në institucionet e arsimit publik në vend!

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 25 tetor 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 18 dhjetor 2019

“Shkollat tona nga mjedise mësimi, po kthehen në streha të pedofilëve dhe grabitqarëve seksualë! Nisur nga rasti më i fundit, CRCA/ECPAT Shqipëri, i kërkon Ministres së Arsimit, Besa Shahini, t’I jap pargjigje publike ketyre pyetjeve: 1. Ndonëse renditen në një vit kaq shumë raste të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve në brendësi të mjediseve arsimore publike, cilat janë masat dhe zgjidhjet që ka ndërmarrë vetë ministrja e Arsimit në lidhje me mbrojtjen e tyre? 2. Çfarë mekanizmash të rinj ka krijuar Ministrja aktuale e Arsimit, për të raportuar çdo rast të dyshuar apo të vërtetuar të dhunës dhe ngacmimeve seksuale ndaj fëmijëve? 3. Çfarë masash ka propozuar ministrja Shahini për të eleminuar nga trupat pedagogjike të gjithë ata mësues që tentojnë apo edhe kryejnë krime seksuale ndaj nxënësve e fëmijëve? CRCA/ECPAT Shqipëri, bazuar në këtë ngjarje të rëndë që duket se përsëritet, do të kërkojë urgjentisht një interpelancë të Ministres së Arsimit Shahini, në Komisionin Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, për të dhënë llogari përpara deputetëve, shoqërisë civile, prindërve, mësuesve dhe fëmijëve mbi situatën se si është e mundur që grabitqarët seksualë tashmë po ulen këmbëkryq në shkollat publike shqiptare”m thuhet në reagim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Raporti global i ushqyerjes 2019/ Shqipëria ‘jashtë kursit’ për diabetin dhe mbipeshën

Publikuar

-

Nga

Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka ende shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti.

Sipas raportit më të fundit global të Ushqyerjes, Shqipëria është në rrjedhën e duhur për të përmbushur objektivat globale për nën-pesë nën mbipeshë, ata që po vuajnë urie nën pesë vjeç, humbje jete nën pesë vjeç dhe peshë të ulët të lindjes, por është jashtë kursit për të përmbushur objektivat për ushqyerjen ekskluzive të foshnjeve, anemi në gratë e moshës riprodhuese, diabetin te meshkujt dhe femrat, si dhe mbipeshën te meshkujt dhe femrat.

“Megjithëse performon relativisht mirë kundër vendeve të tjera në zhvillim, Shqipëria ende përjeton një ngarkesë të kequshqyerjes në mesin e popullsisë nën pesë vjeç. Që nga viti 2017, prevalenca kombëtare e mbipeshës nën 5 vjeç është 16.4%, e cila është ulur nga 23.2% në 2009. Prevalenca kombëtare e stunting nën-pesë është 11.3%, që është më pak se mesatarja e vendit në zhvillim prej 25%. Prevalenca e jetëve të humbur nën 5 vjeç e Shqipërisë prej 1.6% është gjithashtu më pak se mesatarja e vendeve në zhvillim prej 8.9%.”-thuhet në raport.

Në Shqipëri, 36.5% e foshnjave nën 6 muaj ekskluzivisht ushqehen me gji, kjo është shumë mbi mesataren e Evropës Jugore prej 19.6%. Prevalenca e peshës së ulët të lindjes në Shqipëri në vitin 2015 prej 4,6% është ulur pak nga 4.9% në vitin 2000.

Popullsia e rritur në Shqipëri gjithashtu përballet me një peshë të kequshqyerjes. 25.3% e grave në moshë riprodhuese kanë anemi, dhe 7.7% të burrave të rritur kanë diabet, krahasuar me 7.1% të grave. Ndërkohë, 21.8% e grave dhe 21.6% e burrave janë mbipeshë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 14 maj 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 6 nëntor 2017

Raporti Global i Ushqyerjes u krijua pas Samitit të parë të Nutricionit për Iniciativën e Rritjes (N4G) në 2013 si një mekanizëm për ndjekjen e angazhimeve të bëra nga 100 palë të interesuara që përfshijnë qeveritë, donatorët e ndihmës, shoqërinë civile dhe bizneset. Një vit më pas, nisi botimi i parë i këtyre raporteve vjetore.

Sot, Raporti Global i Ushqyerjes është raporti kryesor në botë për gjendjen e të ushqyerit global. Është udhëhequr nga të dhënat dhe prodhohet në mënyrë të pavarur çdo vit për të hedhur dritë se ku është arritur përparimi dhe për të identifikuar se ku mbeten sfidat. Raporti synon të frymëzojë qeveritë, shoqërinë civile dhe palët e interesuara private që të veprojnë për t’i dhënë fund kequshqyerjes në të gjitha format e saj. Ai gjithashtu luan rol të rëndësishëm për të ndihmuar palët e interesuara të japin llogari ndaj angazhimeve që ata kanë bërë në drejtim të trajtimit të kequshqyerjes./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshje shiu në të gjithë vendin/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Gjatë paradites së sotme i gjithë territori shqiptar paraqitet në ndikimin e motit të vranët dhe kthjellimeve të pakta.

Mesdita dhe kryesisht pasditja sjellin kalime vranësirash të shpeshta nëpër territor, ku më të dukshme do jenë në zonat veriore dhe qëndrore duke gjeneruar reshje shiu. Nata rikthen sërish kthjellimet në vend.

Sipas MeteoAlb: Temperaturat e ajrit do të rriten sërish në mëngjes por ulen lehtë në mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 0°C në 16°C./CNA.al

LEXO TE PLOTE