Connect with Us

Habit Alfred Cako/ “Trump nuk ka lidhje me vrasjen e Suleimanit”

Lajme

Habit Alfred Cako/ “Trump nuk ka lidhje me vrasjen e Suleimanit”

Publikuar

-

Botuesi Alfred Cako ka habitur me deklaratën e bërë, mbrëmjen e sotme, ndërsa po fliste për vrasjen e gjeneralit iranian Kasem Sulejmani, që ka shkaktuar një konflikt mes SHBA-ve dhe Iranit.

Cako pretendon se urdhrin e ekzekutimit të gjeneralit nuk e ka dhënë presidenti i SHBA, Donald Trump, ndonëse ky i fundit e ka pranuar se vrasja ishte një vendim i marrë nga ai.

“Mund të duket e çuditshme por unë them se Trump nuk ka lidhje me vrasjen e Sulejmanit. Po të shikoni që kur ka udhëhequr Trump, s’ka pasur luftëra.

LEXO EDHE:  Administrata e Trump nuk njeh protestën e PD?!/Ja urdhri që nxori sot Presidenti i SHBA

Trump nuk është njeri i luftës. Ai i mbyll luftrat. Kjo është një përpjekje e establishmentit amerikan për të rrëzuar nga pushteti Trumpin pasi me votë popullore nuk e rrëzojnë dot”, tha botuesi në emisionin “Open”, ku deklaroi me bindje se Trump do ta mbyllë edhe këtë luftë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lajme

KLGJ me paga mbi 400.000 lek në muaj/ ‘Nuk na mjaftojnë që të bëjmë punën e KPK’

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në qershor 2022 përfundon mandati i Anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe Komisionerëve Publikë. Trupa e shkallës së parë të Vettingut sipas Kushtetutës, pas Qershorit pushon së ekzistuari.

Kushtetuta që parashikoi ngritjen e organeve të reja të drejtësisë në pjesët që i takojnë organeve të vetingut ka parashikuar përfunfimin e mandatit të KPK dhe Komisionerëve Publikë. Pavarësisht përfundimit të afatit të KPK, Komisioni i Pavarur i Apelimit (KPA) do të vazhdojë punën si niveli më i lartë i ankimimit.

Përfundimi i afatit të llogaritur të Kushtetutës, kish lidhje sigurisht me bërjen funksionale të 2 organeve të reja të drejtësisë, KLGJ dhe KLP.

Nuk ka lajthitje në afatet e parashikuara nga ligji për përfundimin e misionit të KPK dhe eventualisht edhe Komisionerëve publikë.

Ligji e ka të qartë që me përfundimin e afatit të veprimtarisë së KPK (dhe ky afat nuk u zbulua sot, nuk ishte sekret), kompetencat i kalojne përkatësisht KLGj (Këshillit të Lartë Gjyqësor) për trupën e gjyqtarëve dhe KLP (Këshillit të Lartë të Prokurorisë) për trupën e prokurorëve.

Ndryshe nga KPK, KLGJ dhe KLP jane organe të përhershme dhe pjese e strukturës së reformës në drejtësi. Të dy organet janë tashmë funksionale prej gati 3 vjetësh.Nuk ka asnjë surprizë për asnjerin që mandati i KPK, do të përfundonte ne qershor 2022! Siç dihej qe me përfundimin e atij mandati, kompetencat do të duhej ti kalonin KLGJ-së dhe KLP-së.

Organet e drejtësisë së re që prej krijimit kanë sistemuar pagat, zyrat, makinat, kanë marrë nga Kuvendi gjithë strukturat, benefitet financiare dhe burimet njerëzore që kanë kërkuar, pensione suplementare, asistencë dhe gjithshka që kanë kërkuar.

Nëse pas pothuajse 3 vitesh nëpër zyra, tani po pretendojnë që nuk paskan kapacitete të ushtrojnë funksionet e ngarkuara nga Kushtetuta dhe Ligji, atëherë këtu ngrihen dilema të mëdha.

Ose organet janë ideuar gabim, ose njerëzit që janë zgjedhur në to, janë atje gabimisht.

Mbajtja gjallë e strukturave paralele, si KPK, me benefite të krahasueshme me KLGJ dhe KLP, përveçse flet për paaftësinë e anëtarëve dhe drejtuesve të KLP dhe KLGJ, mund të dëshmojë paaftësinë e baballarëve të reformës që pasi sitemuan veten brenda sistemit, tani heshtin të rehatuar dhe pa asnjë ndjenjë faji.

Pse KLGJ dhe KLP nuk bëjnë dot funksionin e ngarkuar nga Kushtetuta?

Pse duhet zgjatur afati i KPK dhe sa kohë do i duhet KLP dhe KLGJ që të bëhen gati për të ushtruar të gjitha funksionet që ju ngarkon Kushtetuta?

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Francë/Donald Trump i shpreh botës mendimin e tij 

LEXO EDHE:  Trump nuk mbështet PD-në?!/Ironizon Harasani: Kërkon hajdutët e orës së Bushit më parëKush mban përgjegjësi për faturën që zgjatja, (cilado qoftë ajo), i ngarkon buxhetit të shtetit?

KLGJ dhe KLP në çdo raport përgëzojnë veten për sukseset e arritura! Çfarë duhet të thonë sot, kur deklarojnë se nuk paskan staf të mjaftueshëm për të ushtruar funksionet e tyre Kushtetuese?

Secili organ ka nga 100 deri ne 130 persona të parashikuar në strukturë. Aq kanë kërkuar! Aq kanë marrë!

Turpin nuk e njohin me sa duket!

Gjithë sa kërkojnë realizohet vetëm me shtesën e një fjalie të vetme në Kushtetutë.

Për publikun duhet të jetë e qartë se nuk ka asnjë rrezik vakance funksionesh, në rastin që KPK shpërndahet.

Vettingu sipas ligjit vijon normalisht, nga 2 trupa të tjera, secila me më shumë anëtarë sesa KPK.

Në nivel numrash, pas përfundimit të afatit të mandatit të KPK, dhe kalimit të kompetencave tek KLGJ dhe KLP, katër deri në pesëfishohet numri i personave (të bordeve drejtuese) që do duhet të angazhohen pas kësaj me procesin e mbetur të vetingut. Por çuditërisht të gjithë po kërkojnë zgjatjen e mandatit të atyre 7 vetave tek KPK! Dhe jo vijimin e procesit me dy trupa që së bashku shkojnë deri ne 40 persona! Të gjithë të zgjedhur atje si rezultat i zbatimit të refoës në drejtësi!

Rama do zgjatjen e mandatit të anëtarëve të KPK megjithëse nuk ka asnjë hatërmbetje me KLGJ dhe KLP dhe këta nuk ja kanë prishur kurrë humorin. Thjesht “preferon” KPK-në! Për këtë i duhen votat e Luli Bashës sepse fjalia që duhet ndryshuar ka nevojë për më shumë vota sesa ka Edi Rama.Dhe ato vota do duhet t’ ja japi Luli Basha. As Luli Basha nuk ka gjë as me KPK, as me KLGJ e as me KLP.

Mbase Luli, përveç kuptimit që ka akronimi “SPAK”, nuk i ia interesuar kurrë të pyesë se si zberthehet lumi i akronimeve që mbushin paketën e drejtësisë së re!

Dhe si për çudi pasi të dy këta deklarojnë që duan më shumë KPK-në sesa KLGJ dhe KLP, del KLGJ-ja dhe thotë: nuk na mjafton rroga që marrim për të ushtruar funksionet kushtetuese, ndaj shikoni ti zgjasni pak mandatin atyre te KPK!

Këtë po e shesin si reformë e reformës!Ndërkohë shqiptarët paguajnë!

LEXO TE PLOTE

Lajme

Prej ditësh i shtruar në spital/ Humb jetën nga Covid ‘Mjeshtri i Madh i Punës’ Vehap Xhindolli

Publikuar

-

Nga

Është ndarë nga jeta “Mjeshtri i Madh i Punës”, Vehap Xhindolli. Ai  ishte shtruar në spital, pasi ishte i prekur nga koronavirusi, ndërsa ndërroi jetë mbrëmjen e sotme në moshën 80-vjeçare.

Xhidoli është një emër i shquar i peshngritjes ku për 10 vite ai ka mbajtur titullin si ‘kampion absolut’, dhe ai di 5 gjuhë të huaja.

Në moshën 70-vjeçare Xhindolli nisi të mësojë gjuhën angleze dhe brenda një viti arriti të përkthente libra nga anglishtja, e cila ishte gjuha e pestë që njihej shkëlqyer prej tij.

LEXO EDHE:  SHBA/ Të premten takimi i parë i grupit për integritetin në shkencë

LEXO EDHE:  Trump nuk mbështet PD-në?!/Ironizon Harasani: Kërkon hajdutët e orës së Bushit më parëNë rini kishte mësuar rusishten, frëngjishten, gjermanishten.

Xhindolli njihej nga elbasanasit për kontributin e tij të çmuar në disa fusha dhe i ishte akorduar edhe titulli “Qytetar Nderi” i Elbasanit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Luftimi i ekstremizmit të dhunshëm/ Sfidat kryesore me të cilat përballen qeveritë

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Qendres dhe Drejtori Ekzekutiv i Insitutit për Dialog Ndërfetar, dr.Arben Ramkaj u ftua për të marrë pjesë ne webinarin virtual të organizuar nga Instituti Ndërkombëtar për Drejtësinë dhe Sundimin e Ligjit (IIJ) me tematike ” Luftimin e Kërcënimit Transnacional të Ekstremizmit të Dhunshëm Racional ose Etnik (REMVE)” webinar  ky qe u mbajt në kuadrin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (UNGA 76).

Në këtë Ngjarje Anësore të UNGA 76, zyrtarë të lartë nga Departamenti Amerikan i Shtetit, Agjencia e Kërkimit të Ministrisë Suedeze të Drejtësisë dhe Mbrojtjes, Zyra e Mbretërisë së Bashkuar të Jashtme, Commonwealth & Development dhe Zyra e Kombeve të Bashkuara  Kundër Terrorizmin (UNOCT)  diskutuan tendencat e fundit në  rekrutimin, propagandën dhe komplotet, dhe sfidat kryesore me të cilat përballen qeveritë në punën për të kundërshtuar terrorizmin  këtë kërcënim urgjent ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  Të jesh politikisht korrekt/ Nga Niko Peleshi

LEXO EDHE:  Të jesh politikisht korrekt/ Nga Niko PeleshiNgjarja gjithashtu  njoftoi  krijimin e një Forumi të ri të Zbatimit të Ligjit Kundër Terrorizmit për të adresuar REMVE dhe për të nxjerrë në pah udhëzuesin e praktikuesit të Drejtësisë Penale IIJ për Adresimin e REMVE-një burim kryesor për aktorët qeveritarë dhe joqeveritarë në trajtimin e këtij fenomeni shqetësues.

LEXO TE PLOTE