Connect with Us

Ëndrra të çuditshme/ Ja pse shohim makthe

Lajme

Ëndrra të çuditshme/ Ja pse shohim makthe

Publikuar

-

Njerëzit kalojnë një të tretën e jetës së tyre duke fjetur, që është një copëz kohe mjaft e madhe. Megjithëse ëndrrat dhe kuptimet e tyre kanë tërhequr interesin e njerëzve për një kohë të gjatë, shkenca e ëndrrave nuk ka shkuar aq larg, kështu që nuk ka shumë të dhëna mbi këtë botë pa materie. Mirëpo, falë zhvillimit të teknologjisë, është bërë i mundur studimi i aktivitetit të trurit ndërsa njeriu fle, dhe shkencëtarët e psikologët në të gjithë botën vazhdojnë të bëjnë publike rezultatet e tyre, duke hapur kështu ngadalë perdet për temën e panjohur dhe gjithnjë e më intriguese.

Por, çfarë është mësuar tashmë në lidhje me makthet dhe ëndrrat e çuditshme që kemi?

Përse shohim ëndrra të çuditshme?

Ndoshta secili prej nesh ka një histori për një ëndërr ku ndodhin gjëra të çuditshme të cilat pas zgjimit apo edhe gjatë ëndrrës duken si marrëzi.

Kur bie në gjumë, truri i njeriut vazhdon të punojë, duke shpërndarë në memorie momente afatshkurtër dhe afatgjatë. Ai krahason ngjarjet që kanë ndodhur kohët e fundit me ato që kanë ndodhur shumë kohë më parë. Kjo është arsyeja pse ju mund të shihni gjëra nga fëmijëria juaj në një vend ku mund të jetoni aktualisht.

E gjitha ndodh gjatë fazës së lëvizjes së shpejtë të syrit që zgjat 10-20 minuta dhe përsëritet disa herë gjatë natës. Kjo fazë njihet edhe si “gjumi paradoksal”, që e mori emrin e tij për shkak të ngjashmërive fiziologjike me gjendjen e zgjuar të një personi.

Në këtë faze, të gjitha pjesët e trurit bëhen aktive, përveç asaj që është përgjegjëse për logjikën. Për më tepër, vëmendja zvogëlohet gjatë gjumit. Prandaj nuk është për t’u habitur që ëndrrat tona humbasin sensin dhe maturinë e normalitetit.

Përse shohim makthe?

Pse shohim makthe apokaliptike me zombi, gjarpërinj, përndjekje apo sëmundje? Përse bëhemi pjesë e skenareve të frikshme dhe jo fort të këndshme në ëndrrat tona? Shkencëtarët zviceranë dhe amerikanë kryen një eksperiment, ku ata arritën të gjejnë përgjigjen e këtyre pyetjeve. Sipas mendimit të tyre, kjo ndodh për shkak të një funksioni të sistemit nervor, i cili ndihmon një person të përballojë emocione negative në jetën reale.

LEXO EDHE:  Gjumi, zgjidhja e duhur për një studim të mirë

Në artikullin e tyre, shkencëtarët shkruajnë se emocionet që ndiejmë në ëndrra na ndihmojnë të zgjidhim presionin emocional dhe të bëjmë një person të gatshëm për streset e mundshme që mund të përjetojë në të ardhmen.

Shkencëtarët studiuan aktivitetin e pjesëve të ndryshme të trurit gjatë gjumit duke përdorur një elektroencefalogram. 18 vullnetarë u zgjuan disa herë gjatë natës dhe u pyetën se çfarë ëndrrash po shihnin e nëse ato ëndrra ishin makthe. Falë përgjigjeve të tyre dhe analizës së veprimtarisë së trurit, studiuesit kanë identifikuar dy zona të trurit që janë përgjegjëse për makthet. Këto janë insula dhe korteksi midcingulat.

Sado interesante të duket, këto 2 pjesë të trurit aktivizohen në të njëjtat situata kur një person ndihet i shqetësuar ose frikësohet në jetën reale. Insula është përgjegjëse për vlerësimin e emocioneve dhe aktivizohet automatikisht, sapo një person të ndjejë ankth. Korteksi midcululues përgatit një person për një reagim adekuat gjatë shfaqjes së një kërcënimi dhe kontrollon mënyrën se si ai person sillet kur është në rrezik.

Në një studim të mëtejshëm, shkencëtarët zbuluan se ata që kishin makthe për një kohë të gjatë, reagonin më pak ashpër ndaj gjërave negative në jetën reale.

Deri më tani, është bërë e qartë se mënyra se vetëdija jonë komunikon me ne dhe na ndihmon në zgjidhjen e çështjeve dhe është pikërisht ajo që na bën të ndihemi të shqetësuar. Për shembull, të shohësh në ëndërr sikur po përndiqesh, shpesh shoqërohet me çështje të pazgjidhura të një personi në jetën reale, sipas shkencëtarëve./Përshtati nga brightside.me, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Publikuar

-

Nga

Predikimi i pastorit në bllokun e vajzave Josifi/ Akil Pano: I prekur dhe i trishtuar

Në emisionin “Open” në Top Channel është diskutuar makabriteti i jetuar brenda familjes Josifi për muaj me radhë.  Gazetari Andi Bora deklaroi se vazjat mbanin shënime që në viti 2006 dhe në atë kohë ato kishin shënuar disa pjesë nga një ligjirim i pastor Akil Panos. I ftuar në panel, Pano tha se nuk e kujtonte, por tha se ai ndihej i prekur dhe i trishtuar.

Gazetari: Ka disa shënime nga vajzat që mbajnë emrin tuaj. A i njihni këto vajza? I keni takuar ndonjëherë?

Pastori: Jo nuk i njoh. Nuk kam qenë kurrë në Përmet, as për turizëm.

Gazetari: Shënimet janë të bëra në vitin 2006.

Pastori: Unë që nga viti 2004 kam një emision në radio, nga e hëna deri të premten. Mund ta kenë dëgjuar në radio. Kam një plagë në shpirt kur shikoj që mesazhet e klerikut nuk shkojnë, për jetën por shkojnë edhe për të hapur plagë. Unë jam një person publik, kisha jonë është publike. As unë dhe asnjë nga udhëheqësit e kishës sonë nuk janë njohur personalisht me ne. Kjo e bën dhimbjen më të madhe tek unë, kur shikoj se një ligjërim i imi është pjesë e kujtimeve të atyre vajzave. Vajzat kanë qenë anëtare e një kishe për 3 vite në Tiranë, në fund të tre vjeçarit ato u shkëputën nga kisha Ungjillore.

LEXO EDHE:  Futbollisti italian ndërroi jetë në gjumë, reagon bashkëshortja e tij: “Duket si një përrallë e keqe”

LEXO EDHE:  Ja çfarë kuptimi kanë ëndrrat me ishin

Ditari i gjetur në familjen Josifi

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Publikuar

-

Nga

Ndahet papritur nga jeta “mjeshtri” i analizave të ADN-së

Ndahet nga jeta në mënyrë të papritur prof. Grigor Zoraqi, bashkëpunëtori dhe anëtari i “Njësisë së Bioteknologjisë dhe Gjenetikës” pranë Akademisë së Shkencave, “mjeshtri” i analizave të ADN.

Grigor Zoraqi ka lindur dhe është rritur në Tiranë në një familje me tradita dhe vlera të veccanta kulturore. Shkollën e mesme e kreu në gjimnazin “Petro Nini Luarasi” duke u dalluar si një nga nxenesit më të shkëlqyer që ka patur historikisht kjo shkollë. Studimet universitare i kreu ne Universitetin “LA Sapienza” në Romë, Itali në vitet 1979-1985 ku u dallua për rezultatet e larta në përgatitjen e tij shkencore.

Pas kthimit në Shqipëri punoi si pedagog i Gjenetikes pranë Fakultetit të Veterinarise, Universiteti Bujqesor i Tiranës, ku mbrojti me sukses me 1991 titullin “Kandidat i Shkencave” njohur me vonë Doktor i Shkencave. Në fillim të viteve ’90 largohet përsëri në Itali ku punon si kërkues shkencor në disa institucione të rëndësishme shkencore si Departamenti i Mjekësisë Eksperimentale dhe Patologjisë së Përgjithshme të Universitetit “La Sapienza” të Romës, Instituti i Teknologjise Biomjekesore, në disa laboratore të Qendres Kombëtare të Sëmundjeve Gjenetike në Itali etj duke fituar një përvojë të ccmuar në kërkimin shkencor. Me kthimin në Shqipëri duke filluar nga viti 2004 Grigori punon si drejtues i Qendrës se Diagnostikës Molekulare dhe Kërkimeve Gjenetike prane spitalit “Mbretëresha Geraldine”. Ndërkohë, Grigori ka dhënë një kontribut të shquar edhe si pedagog i jashtëm pranë Fakultetit të Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës.

LEXO EDHE:  Brukseli i refuzoi propozimet për program shkencor kundër COVID- 19/ Dorëhiqet shkencëtari kryesor i BE

LEXO EDHE:  Ja se sa  orë duhet të flenë fëmijët sipas moshës/ A e zbaton orarin fëmija juaj?

Me formimin e tij shkencor ai është ndër gjenetistët me kontribut të vecantë në Shqipëri, si autor i një numri të madh artikujsh dhe punimesh shkencore të botuara në revistat me te mira shkencore, pjesmarres i perhershme ne shume kongrese dhe konferenca shkencore Kombëtare dhe Ndërkombëtare.

Nga viti 2007, Grigori bëhet anëtar i bordit botues të revistës shkencore “Balcan Journal of Medical Genetics”.

Hartues i shumë projekteve kërkimore me vlerë Kombëtare për parandalimin e disa sëmundjeve të trashëgueshme në vendin tonë, disa prej të cilëve ende në përpunim e sipër. Me përvojën e fituar, me cilësinë e punës se tij kërkimore dhe saktësine e rezultateve të tij pa dyshim Grigori quhej “mjeshtri” i analizave të ADN-se në nivelin molekular. Këtë e kanë provuar nga aftër të gjithë studentët që kanë përgatitur punimet e tyre në nivelin “Master” si dhe ata të cilët Grigori i ka udhëhequr për fitimin e gradës shkencore “Doktor i Shkencave”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Blerta kujton çdo gjë”/ Psikiatri: Një anëtare e familjes Josifi mund të ketë vuajtur nga psikoza

Publikuar

-

Nga

Psikiatri Pasho Maksutaj ka folur për ngjarjen horror në Kombinat ku u gjetën të pajeta nënë e bijë.

Maksutaj deklaroi se tre gratë e familjes Josifi kanë pasur një problematikë e konsideruar si psikozë, kur personi e përcakton në mënyrë të gabuar realitetin, duke theksuar se ai përcaktohet nga konkluzione dhe bindje të gabuara

“Raste të ngjashme ka pasur. Jo në kuptimin e pasojave të tilla. Por çrregullime të tilla ka pasur. Unë nuk kam informacione dhe dokumentacione për të përcaktuar gjendjen e tyre. Është një problematikë që ne e quajmë psikozë. Për një gjendje kur personi e përcakton në mënyrë të gabuar realitetin. Realiteti te këta persona përcaktohet me zëra që krijohen brenda trupit të njeriut të cilat janë konkluzione dhe bindje të gabuara. Për shembull një person është i bindur që e ndjek policia dhe në çdo lëvizje që shikon, thotë që është policia. Mund t’i thuash çfarë të duash. Ai beson atë që ka në kokë. Të tjerë kanë bindje që Zoti e ka dërguar për një mision të caktuar. Ai mendon se Zoti i ka thënë që ti do jesh Jezu Krishti i sotëm. Ai mund të mos ketë qenë fare besimtar dhe në momentin që i fillon kjo, sillet si besimtar”, u shpreh ai në studion e Abc News.

LEXO EDHE:  Futbollisti italian ndërroi jetë në gjumë, reagon bashkëshortja e tij: “Duket si një përrallë e keqe”

LEXO EDHE:  “Burri në timon gruaja skiç”/ Murrizi: Tallje! Po në krevat ç’bëjnë ata?

Maksutaj deklaroi se në rastin e familjes Josifi, ka mundësi që njëra prej tyre të ketë qenë e sëmurë, duke induktuar më pas dy pjesëtarët e tjerë të familjes.

Ai tha se Blerta do të jetë në gjendje të shpjegojë se çfarë ka ndodhur, pasi në raste të tilla, këta persona nuk e humbin kujtesën.

“Te rasti konkret mundësia është që njëra nga këto fatkeqe të ketë qenë e sëmurë, duke induktuar të tjerat. Kur ndodh në rrethin familjar quhet “folie on famille”. Është psikozë e përcaktuar për herë të parë në Francë. Indoktrinimi mund të ekzistojë, ose jo në këtë rast. Kjo lidhet nëse ka qenë ose jo fetar në atë moment.
Në kohën e teknologjisë edhe përmbajtja ndryshon dhe bëhet teknologjike. Besimet reklamojnë jetën, pastaj është problem tjetër si interpretohet. Asnjë nga besimet nuk reklamon vdekjen. Kur kemi një psikozë, medikamentet bazë janë për këtë psikozë.
Problemet e psikozave, nuk lidhen me kujtesën. Ato mbajnë mend me detaje. Kujtesën e ka të mirë. Ajo do të arrijë që t’i referojë problemet që kanë ndodhur. Besoj se Blerta do të jetë personi i induktuar dhe largimi i induktuesi e kthjellon”, u shpreh Maksutaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE