Connect with Us

“Asnjë shpresë për të prekurit nga tërmeti”/ Spahia: Rama fshihet pas Ahmetajt e shpik procedura

Politikë

“Asnjë shpresë për të prekurit nga tërmeti”/ Spahia: Rama fshihet pas Ahmetajt e shpik procedura

Publikuar

-

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shprehet se qeveria e kryeministrit Rama, e meriton plotësisht të quhet si qeveria më e paaftë në 107 vjet ekzistencë të shtetit shqiptar.

Sipas Spahisë, paaftësia dhe makuteria janë bërë bashkë, ndërsa shton se Rama po tallet me të prekurit nga tërmeti.

“Qeveria e Edi Rames e meriton plotesisht emertimin si qeveria me e paafte qe ky shtet ka njohur ne 107 vite jete. 40 dite pas termetit te 26 Nentorit nuk ka ende nje liste te familjeve te demtuara!!!! Sa e veshtire mund te jete te besh nje liste te tille! Si mundet qe te mos menaxhohet dot nje situate lokale? Nje kryeminister qe beri xhiro lart e poshte ne Durres, Kruje e Tirane, pasi shtyu edhe me tre muaj gjendjen e fatkeqesise natyrore, pas 40 ditesh vendos se situaten duhet ta marrin ne dore bashkite??? E ata qytetare te prekur nga termeti duhet te rinisin procesin e deklarimit te demeve??? A ka me tallje se kaq? A ka pacipesi me te madhe se kjo?

Ky kryeminister duhet te thote nese e ka arken bosh e po fiton kohe ne kurriz te njerezve qe kane humbur investimet e jetes se tyre! Pse fshihet pas Arben Ahmetajt e shpik procedura kur 10 dite pas termetit deklaronte se edhe po te merrte asnje lek nga jashte, do i rindertonte shtepite me fondet e saj se ishte me i miri e me i zgjuari? Me ze e figure e ka thene!

LEXO EDHE:  Meta ironizon Ramën/ “Sa herë i ka dëgjuar këshillat e mia nuk i ka dalë keq”

Pse fshihet si burracak, pasi beri premtime pa asnje llogjike e mbi te gjitha pa bere transparence te fondeve qe ka siguruar deri tani? Fatkeqesisht, e verteta eshte e hidhur: paaftesia e makuteria jane bere bashke e asnje shprese nuk ka per banoret e prekur nga termeti, se kjo qeveri do i jape zgjidhjen qe meritojne. Edi Rama duhet larguar sa me pare, qe ky vend te marre fryme e qytetaret te kene nje qeveri qe u sherben, e jo qe tallet me ta.”shkruan Spahia në reagimin e plotë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha takim me Sorecën/ “Nuk ka ndryshuar asgjë në qëndrimet e opozitës”

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka folur për mediat pas takimit me ambasadorin e BE-së Luigi Sorecën.

Basha ka hedhur akuza ndaj kreut të qeverisë Edi Rama për krizën në vend dhe për paketën Anti-KÇK.

Lideri i demokratëve theksoi se asgjë nuk ka ndryshuar në qëndrimet e opozitës, duke pretenduar se nuk ka asnjë marrëveshje me Ramën.

LEXO EDHE:  Ditë e vështirë sot për Ramën/Çfarë shkruan që në mëngjes

LEXO EDHE:  Vendimi i BE për negociatat/ Rama “sulmon” opozitën

Vijon…

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj kritikon punën e Veliajt pas tërmetit/ “Bashkia e Tiranës një hap mbrapa”

Publikuar

-

Nga

Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, ka treguar sot se shifra e ndërtesave të pabanueshme është 8925.

Në mbledhjen e katërt të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, Ahmetaj tha se 10 mijë e 23 qytetarë vijojnë të jetojnë në çadra.

Gjithashtu ai theksoi se deri më tani janë shembur 88 objekte, 42 prej të cilave do riparohen.

Mirëpo ministri kritikoi punon e Bashkisë së Tiranës, për të cilën deklaroi se është një hap mbrapa në krahasim me qytetet tjera të prekura nga tërmeti, ndërsa vijoi më tej duke thënë po fillon punën tani.

LEXO EDHE:  Edi Rama fut njeriun e Bamir Topit në komisionin e hapjes së dosjeve

LEXO EDHE:  Autostrada Tiranë-Elbasan/ Berisha akuza të forta Ramës

Ahmetaj i bëri thirrje qytetarëve të prekur nga tërmeti të aplikojnën në platformë, pasi u shpreh se është detyrim ligjor. Numri i aplikimeve në platformë deri më 29 janar, është 14.408./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sot mblidhet Kuvendi/ Opozita interpelancë me ministrin Lleshaj

Publikuar

-

Nga

Sot në orën 10: 00 Kuvendi i Shqipërisë pritet të zhvillojë seancën e plenare të radhës.

Opozita e re ka kërkuar një interpelancë me ministrin e Brendshëm, Sandër Leshaj për kriminalitetin në vend, Vettingun në Polici dhe për protestat.

Kujtojmë së në seancën e kaluar në datën 3 shkurt, u zhvilluan tre interpelanca me ministrat.

Rendi i ditës:

LEXO TE PLOTE