Connect with Us

“U kanë thyer besimin të rinjëve”/ Kërpaçi akuza qeverisë: Po shpopullon me shpejtësi vendin

Politikë

“U kanë thyer besimin të rinjëve”/ Kërpaçi akuza qeverisë: Po shpopullon me shpejtësi vendin

Publikuar

-

Rilindja është përgjegjëse për largimin masiv të të rinjve dhe të rejave nga Shqipëria. Kështu shprehet Kryetarja e Forumit Rinor LSI, Floida Kërpaçi në një intervistë për Ora News.

Sipas Kërpaçit, qeveria i ka thyer besimin të rinjve për të vazhduar të jetojnë në Shqipëri. Duke vijuar më tej, Kërpaçi shprehet se sistemi arsimor është shkatërruar, mijëra shkolla janë mbyllur dhe nuk ka infrastrukturë për të përgatitur e nxjerr brezin e ri.

Rilindja ka realizuar shpopullimin e qytetarëve shqiptarë.Sot po ikin masivisht të rinjtë dhe të rejat.Kemi hyrë në janar në një dekadë të re ku prap të rinjtë dhe të rejat duan të largohen sepse shohin më shumë lehtësira për të ikur në Gjermani, të kenë një standart më të mirë jetese.Rilindja u ka thyer besimin që ata të vazhdojnë të jetojnë në Shqipëri.

Rilindja e ka shkatërruar sistemin arsimor në Shqipëri dhe një arsye pse të rinjtë duan të largohen nga Shqipëria është se nuk kanë mundësi ktu.

LEXO EDHE:  Protesta/ Kërpaçi: Asnjë Hap pas! Rrëzimi i qeverisë domosdoshmëri

Sot jemi në një realitet që sistemi arsimor është shkatërruar, mijëra shkolla janë mbyllur,nuk ka infrastrukturë dhe sa të përgatitur e nxjerr ky system brezin e ri kështu” .

“Karta e studentit nuk të jep asnjë lloj ndihme financiare dhe konviktet janë më keq se kurrë”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD dorëzon propozimet e para për Reformën Zgjedhore/ Çfarë përmbajnë 3 paketat

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka dorëzuar propozimet e para për Reformën Zgjedhore, pas takimit me ekspertët e ODIHR-it.

Përfaqësuesit e Partisë Demokratike në tryezën politike për Reformën Zgjedhore bëjnë me dije se opozita ka bërë sot disa ndryshime dhe ka dorëzuar tre paketa në lidhje instrumentin që ata mendojnë se do të ndajë politikën nga krimi, do të godasë krimin zgjedhor dhe do të rrisë efikasitetin e krimit zgjedhor.

Ata i bëjnë thirrje Policisë së Shtetit të marë masa që garantojnë fushën e barabartë të lojës.

“Futja e një numri instrumentesh që kanë të bëjnë me të drejtën dhe mbrojtjen e subjekteve që do të denoncojnë krimet zgjedhore, rol të shtuar për Policinë Gjyqësore dhe elementë të tjerë që garantojnë sekretin dhe lirinë e zgjedhësve në procesin e votimit.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës thirrje deputeteve të LSI/ Dorëzoni mandatet

LEXO EDHE:  "Ka ardhur koha të marrim fatin në duart tona”/ Kërpaçi paralajmëron aksion nga opozita

Po ashtu, kemi bërë propozime në lidhje me rolin që do të ketë Prokuroria, qoftë ajo e zakonshme, qoftë ajo e Posaçme në goditjen e krimit zgjedhor, në mënyrë të veçantë Prokuroria e Posaçme për korrupsionin zgjedhor, qoftë atë aktiv, qoftë atë pasiv dhe futja e këtij të fundit në kompetencat e SPAK-ut, sepse në të shkuarën është lënë jashtë duke dëmtuar një qëllim që ka jo vetëm Kushtetuta por edhe reforma zgjedhore e mëhershme, që krimi i korrupsionit zgjedhor duhet të goditet nga strukturat më të specializuara që kemi ne sot nga reforma në drejtësi”, theksojnë demokratët.

Ndërkohë, raportohet se paketa trajton disa çështje nga axhenda e miratuar nga Komisioni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasja Rama-Meta për emërimet në Kushtetuese/ Komisoni i Venecias zbarkon në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Një delegacion i Komisionit të Venecias ka mbërritur sot në Tiranë për një vizitë 3 ditore.

Mësohet se vizita është në kuadër të dhënies së opinionit për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, që shkaktuan ngërç dhe debate mes mazhorancës dhe presidentit Ilir Meta.

Mësohet se rreth orës 9:30  të mëngjesit të ditës së nesërme delegacioni i Venecias do të mbajë një takim me kryeparlamentarin Gramoz Ruçi, për ta vijuar më tej me anëtarët e Komisionit Parlamentar Hetimor në orën 10:40.

Me Metën pritet që të takohen në orën 12:00, ndërsa 16:00 do të takohen me Arta Vorpsin.

LEXO EDHE:  Protestat/ Deputetja e LSI zbardh të tjera detaje, ja aksioni i radhës i opozitës

LEXO EDHE:  Shoqërimi në polici/ Këlliçi dhe Kërpaçi zbardhin të vërtetën (Video)

Gjithashtu një delegacioni i Komisionit të Venecias do të mbajë një takim edhe me kreun e KED-së Ardian Dvoranin në 10:15 të 14 shkurtit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama zbulon skandalin me pronat në Durrës/ Shikoni ç’po heqim me zonat për të rindërtuar

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar një skandal me zonat që do të rindërtohen në Durrës pas tërmtit të 26 nëntorit.

Sipas Ramës, me mijëra katrorë të pronës publike, që në hartë duken bosh dhe në pamje të parë duken sikur janë të shtetit, janë bërë me pronarë

“Shikoni ç’po heqim me zonat për të rindërtuar në Durrës, me mijëra e mijëra katrorë të pronës publike, që në hartë duken bosh dhe në pamje të parë duken sikur janë të shtetit, por kur futesh nëpër labirinthe sheh lloj lloj rrumash, që janë bërë pronarë me hektarë. Po marrim një risk reale, në kushtet kur sistemi i drejtësisë është ende fraxhil, por ama kemi arsye të besojmë se këtë betejë do ta fitojmë, pasi kemi SPAK. SPAK ka lindur për këtë, SPAK është aty që të bëjë këtë”, tha Rama nga foltorja e Kuvendit./CNA.al

LEXO TE PLOTE