Connect with Us

Italianët kandidojnë në Unesco/ Kafja “espresso” si trashëgimi kulturore

Bota

Italianët kandidojnë në Unesco/ Kafja “espresso” si trashëgimi kulturore

Publikuar

-

Dy vjet më parë, Italia u bë e suksesshme për njohjen e ushqimit ikonik të Napolit si pjesë e trashëgimisë kulturore jo-materiale në Unesco. Sot vendi dëshiron të bëjë të njëjtën gjë me një nga traditat e tij që janë ruajtur mirë: kafja ekspres.

Kafja është pija e dytë më e konsumuar në botë pas ujit. Lindja e makinës së parë ekspres, e shpikur në Itali në fund të shekullit të 19-të, ka kontribuar në popullaritetin e saj global.

Konsumimi i ekspresit në Itali është një mënyrë e jetëse, por për ata që ndodhen pas aplikimit për në Unesco, është më shumë se kaq.

Ilaria Danesi, anëtare e Konsorciumit për ruajtjen e kafes tradicionale italiane Espresso tha për Euronews se aplikimi për në Unesco për ekspresin italian pretendon identitetin italian të ekspresit.

“Kjo, për shkak se kafja ekspres buron nga krijimtaria e italianëve”, tha Danesi.

Kur nuk janë në shtëpi, italianët e konsumojnë ekspresin e tyre në bar-kafe. Kafja është një ritual i shpejtë. Ju porosisni në banak dhe uleni atje për vetëm disa sekonda.

Qëndrimi në bar dhe pirja e një kafeje ekspres është diçka nga e cila italianët nuk do të hiqnin dorë kurrë. Ashtë një pushim nga jeta e përditshme dhe shpesh është një justifikim për t’u takuar e për të diskutuar për biznesin ose për çështje miqësore. Dhe mbi të gjitha: është e lirë, kështuqë pavarësisht prejardhjes suaj, mund të shijohet pasi është e përballueshme për të gjithë.

LEXO EDHE:  Tentuan ti arratisen policisë/ Përplaset makina e 4 hajdutëve

Por si të dallojmë nëse një kafe ekspres është cilësore?

“Kafja ekspres ndryshon nga llojet e tjera të pijeve që janë në dispozicion në të gjithë botën, pasi është e vetmja që ka “kremin tipike në sipërfaqe”, shpjegoi Danesi.

Në dhjetor, një grup që përfaqëson kafen espresso napolitane, paraqiti gjithashtu një kërkesë që do të shkojë së bashku me atë të Konsorciumit për ruajtjen e kafesë tradicionale italiane Espresso.

Por do të duhet të presim edhe disa muaj të tjerë për të zbuluar nëse ato janë të suksesshme./Pështati nga Euronews, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  U plagos me armë zjarri dhe ra në koma/ Ja dyshimet e para të policisë

LEXO EDHE:  Itali, vdes aksidentalisht emigranti shqiptar

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas Brexit, BE: Gati t’i ofrojmë Britanisë diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë

Publikuar

-

Nga

BE është i gatshëm t’i ofrojë Britanisë së Madhe “diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë” si marrëveshje tregtare tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, por jo pa paraqitur kërkesa të vetat.

Ursula von der Leyen e deklaroi këtë në Strasburg, në lidhje me ato që priten të jenë negociata të vështira për të ardhmen e tregtisë midis bllokut të BE dhe Britanisë së Madhe, që u largua nga BE.Presidentja e përshëndeti thirrjen e fundit të kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson që Mbretëria e Bashkuar pas Brexitit të bëhet “kampione globale e tregtisë së lirë”. Eurodeputetëve ajo u tha se edhe BE e mirëpret një sistem tregtar “më të drejtë dhe më të fortë”.

“Një sistem tregtar që është i hapur nga njëra anë, dhe është i drejtë nga ana tjetër,” tha ajo. Presidentja e Komisionit i vlerësoi marrëveshjet e tanishme tregtare të lidhura me Japoninë dhe Kanadanë, duke thënë se BE është i gatshëm t’i ofrojë Britanisë së Madhe “diçka që nuk e kemi ofruar kurrë, kurrë më parë për këdo tjetër”. BE ka përfytyrimin për një marrëveshje pa dogana dhe kuota tregtare për të gjitha mallrat, tha Presidentja.

BE: ‘Jo iluzione’ për shërbimet financiare

“Një model i ri tregtie, qasje unike,” vazhdoi ajo. “Por sigurisht kjo kërkon garanci korresponduese për konkurrencë korrekte dhe standarde sociale, mjedisore dhe të konsumatorëve.” Të gjitha marrëveshjet tregtare vijnë “jo vetëm me të drejta, por edhe me detyrime nga të dyja palët”, tha ajo.
Në lidhje me shërbimet financiare – një sektor kyç për ekonominë e Britanisë së Madhe – Michel Barnier, kryenegociatori i BE për Brexit-it dhe pas-Brexitin, theksoi se Mbretëria e Bashkuar nuk duhet të ketë “asnjë iluzion për këtë çështje; nuk do të ketë asnjë ekuivalent të përgjithshëm, global ose të përhershëm në shërbimet financiare”.
Më herët, shefi i thesarit në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid, tha në një artikull për të përditshmen e biznesit City A.M. se Britania është e prirur të zhvillojë një “marrëdhënie të qëndrueshme” me BE për shërbimet financiare. Ai theksoi nevojën “për të trajtuar nevojat afatgjata të industrisë për një proces të besueshëm ekuivalent”, duke iu referuar kornizës së BE për qasje në tregjet financiare të të gjithë BE. Javidi beson se arritja e ekuivalencës nuk duhet të jetë “e ndërlikuar” dhe shtoi se rregulloret duhet të jenë “të pajtueshme”, por jo domosdoshmërisht “identike”.

‘Modeli’ australian?

LEXO EDHE:  Pasioni i merr jetën të riut shqiptar/ Katër të tjerë mbetën të plagosur

LEXO EDHE:  Laborator droge në shtëpi/Arrestohen dy të rinjtë shqiptarë

Von der Leyen u shpreh e habitur, megjithatë, që Johnson përmendi kohët e fundit “modelin australian”, pasi BE-ja aktualisht nuk ka një marrëveshje tregtare me Australinë, por po kërkon ta ndryshojë këtë gjendje. “Ne thjesht jemi në momentin kur po biem dakord me Australinë që duhet t’i japim fund kësaj situate dhe po punojmë për një marrëveshje tregtare me ta,” tha von der Leyen, duke shtuar se “natyrisht Mbretëria e Bashkuar mund të vendosë për më pak, unë personalisht besoj se duhet të jemi më ambiciozë”.

Ambicia reciproke e tregtisë dhe një marrëveshje e përshtatshme do të “shkaktonin një konkurrencë dinamike në rritje”, nga e cila do të përfitonin të dyja palët, tha von der Leyen para Parlamentit Evropian. BE ka thënë që sa më shumë t’u përmbahet Britania e Madhe rregullave të bllokut, aq më e afërt do të jetë marrëdhënia ekonomike midis dy palëve.

Britania e Madhe u largua nga BE më 31 janar, pas 47 vjetësh anëtarësimi./DW

LEXO TE PLOTE