Connect with Us

Horoskopi i ditës, 4 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 4 janar 2020

Publikuar

-

Dashi

Dashuria: Do të jeni nën presion sot për disa keqkuptime të shkaktuara nga një çështje familjare. Venusi ju shikon me sy të keq dhe vëzhgimet tuaja do të shkaktojnë grindje me partnerin tuaj. Takime jo interesante edhe për beqarët, ju jeni të pavendosur dhe kjo i largon njerëzit larg.

Puna: Marsi nxjerr në sipërfaqe disa probleme pune, të cilat duket se ishin zgjidhur, por që do të duhet t’i zgjidhni.

Demi

Dashuria: Në dashuri është koha e duhur për të konsoliduar lidhjen tuaj, edhe nëse keni jetuar një lidhje në distancë të gjatë për muaj të tërë. Nuk do të ketë më paqartësi! Beqarët do të përfshihen nga një ngarkesë e madhe sensuale që do t’i bëjë ata të jetojnë një mijë aventura.

Puna: Sot mos e humbni entuziazmin tuaj në diskutime të panevojshme, por përkushtohuni për investimet që do të kryhen.

Binjakët

Dashuria: Hëna sjell shumë lajme pozitive në dashuri dhe në fillim të vitit do të jeni të mbështjellur në një lloj magjie që do të rrisë mirëkuptimin me partnerin tuaj. Lajme në horizont gjithashtu për zemrat e vetmuara që shpresojnë për një takim fatsjellës me personin e duhur.

Puna: Hëna inkurajon gjithçka që bëni me të dhe do t’ju udhëheqë në çdo hap. Jini praktik dhe konkret.

Gaforrja

Dashuria: Diskutimet e mundshme me partnerin për vendimet e marra pa menduar do të prishin ditën. Shmangni besimin e gjërave që mund t’ju dëmtojnë. Beqarët do duhet t’u kushtojnë vëmendje kujt t’i besojnë, pak njerëz e meritojnë atë.

Puna: Sot do të jeni shumë nervozë në punë, horoskopi ju rekomandon të flisni më pak në mënyrë që të mos provokoni polemikë.

Luani

Dashuria: Do të jetë e vështirë të mbash prapa kërkesën për të hedhur diçka nga zemra juaj. Për të mos përkeqësuar situatën e dashurisë, megjithatë, duhet të përmbani veten nga fjalët. Me Hënën dhe Venusin beqarët disonantë do të duhet të jenë të kujdesshëm në takime.

Puna: Nëse jeni duke kërkuar për një punë të re, mos humbni kohë, koha është e favorshme!

Virgjëresha

Dashuria: Në dashuri, shmangni të merrni gjithçka të mirëqenë, përkundrazi, tregohuni të vëmendshëm dhe të dashur me partnerin tuaj. Ndjenjat duhet të kultivohen gjithmonë në mënyrë që të mos humbasin! Fati mund të rezervojë takime intriguese për shumë nga shenjat, varet nga ju të dalloni ato më të mirat!

Puna: Hëna dhe Venusi ju lejojnë të keni kënaqësi për iniciativat profesionale të marra më parë.

Peshorja

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 17 dhjetor 2018

Dashuria: Ditë plot surpriza dhe emocione. Sot do të ndodhin vetëm gjëra të bukura dhe ju mund të merrni atë që dëshironi, madje edhe dashurinë e pakushtëzuar të të dashurit tuaj. Dashuri me shikim të parë për beqarët, shumë prej jush do ta humbasin mendjen!

Puna: Detyrat e rëndësishme vazhdojnë, ju jeni një hap larg nga marrja e asaj që dëshironi për karrierën tuaj.

Akrepi

Dashuria: Intuitet tuaja do të dëshmojnë se janë të rëndësishme për të bërë zgjedhjet e duhura sentimentale. Kini kujdes të mos jeni kontradiktor nëse nuk doni të humbni besueshmërinë. Dashuria bëhet e guximshme për beqarët që kërkojnë dashuri, Jupiteri paralajmëron një periudhë shumë me fat.

Puna: Sot mund të merrni qortime më shumë sesa lavdërime. Kushtojini vëmendje asaj që bëni dhe jini të disiplinuar.

Shigjetari

Dashuria: Retë e zeza janë mbledhur në qiellin tuaj sot, dita paralajmëron për ngjarje të papritura të të gjitha llojeve. Niveli i nervozizmit do të jetë i lartë dhe do të ndikojë në emocione. Hëna dhe Venusi komplikojnë situatat e shumë beqarëve që në vend të kësaj kërkojnë qetësi.

Puna: Në frontin profesional, ju mund të keni disa goditje. Përdorni diplomacinë përpara se situata të komplikohet.

Bricjapi

Dashuria: Hëna në tranzit në shenjë vazhdon t’ju largojë nga telashet. Ata që nuk janë të kënaqur me situatën e tyre sentimentale do të enden në kërkim të stimujve të rinj. Beqarët do jenë në një humor të mirë këtë ditë dhe do të përpiqen të bëjnë miq të rinj.

Puna: Yjet ju këshillojnë të ziheni në frontin e punës, do të jeni në gjendje të fitoni fitime të mëdha.

Ujori

Dashuria: Marsi do t’ju ​​bëjë të humbni kontrollin e situatës disa herë duke ju bërë të zemëruar. Sidoqoftë, kushdo që është në çift do të shijojë një marrëdhënie magjike. Beqarët do e kalojnë ditën në shoqëri të mirë.

Puna: Mos i kërkoni të tjerët t’ ju zëvendësojnë në zgjidhjen e problemeve që keni, sot do të keni mundësi të shkëlqyera për të treguar se jeni në gjendje të zgjidhni gjithçka.

Peshqit

Dashuria: Dita e sotme është mjaft e gjallë, me momente alternative. Me partnerin mund të ketë momente të mëdha duke alternuar me momente qetësie. Sa për beqarët, dikush nga e kaluara mund të kthehet të të kërkojë.

Puna: Kujdesuni më mirë për marrëdhëniet tuaja me kolegët, punën ose studimin, disa madje mund të jenë interesante

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shën Valentini ju gjeti vetëm? Në QTU gjeni dashurinë dhe fitoni udhëtim falas

Publikuar

-

Nga

Edhe ky Shën Valentin ju ka gjetur single? Epo, ky lajm me siguri që do t’ju gëzojë të gjithëve, pasi jo vetëm që do të keni mundësinë të gjeni një partner, por nëse i jepni mundësinë njëri-tjetrit për t’u njohur më shumë, do të fitoni një udhëtim në çift, në një nga destinacionet më të pëlqyera, me gjithçka të përfshirë.

Është pikërisht Qendra Tregtare Univers, e njohur ndryshe si QTU që këtë Shën Valentin, ka vendosur që t’i surprizojë të gjithë dhe në datat 13-14-15, duke sjelle për herë të parë në qendër “Kupidin e Dashurisë”, një organizim i QTU që për tre ditë me radhë do të jetë në ndihme të dashurisë së vërtetë.
Si funksionon?

Në datat 13-14-15 në qendër do të jetë “Kupidi” prezantuesi i njohur Eni Shehu, personazhi i cili do të bëjë të mundur bashkimin mes çifteve. Ju vetëm duhet t’i drejtoheni atij dhe të shprehni dëshirën për të njohur një person dhe ai do kujdeset të gjejë atë që mund t’i përshtatet personalitetit tuaj.
Çiftet do të kenë mundësinë të ulen dhe të pinë diçka, për të kuptuar nëse kanë interes reciprok dhe aty do të vendosin nëse do t’i japin një mundësi njëri-tjetrit për t’u njohur jashtë QTU. Nëse shigjeta e kupidit shënon, ata do të fitojnë një udhëtim falas, në destinacione si, Mavrova, Kolashini, Meteora etj.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 29 dhjetor 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor, 12 Korrik 2017

Ky aktivitet vjen në kuadër të Shën Valentinit dhe për tre ditë me radhë pritet që të sjellë një atmosferë mjaft të veçantë në qendër.

Por, jo vetëm kaq!
Qendra Tregtare Univers ka menduar edhe për ata që janë të dashuruar, duke sjellë një broshurë speciale me ide dhuratash Shën Valentini, për meshkuj dhe femra. Ju mund të shfletoni broshurën online në qtu.al, ku mund të shikoni sugjerimet e brandeve te QTU për dhurata vërtete unike, si edhe ofertat e dyqaneve për këto 3 ditë.

QTU, qendra e parë tregtare në vend është një nga destinacionet më të preferuar të qytetarëve, të cilët e zgjedhin jo vetëm për të bërë blerje cilësore, por edhe për të kaluar kohën e lirë, me shumëllojshmërinë e zgjedhjeve që qendra ofron.

QTU menaxhohet nga Acrem që është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Shkollat në Shqipëri po kthehen në streha të pedofilëve/ Ministrja Shahini të japë llogari”

Publikuar

-

Nga

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri CRCA/ECPAT ka reaguar lidhur me skqandalin e publikuar nga “Stop” për ngacmimin seksual të nxënëses nga mësuesi.

CRCA/ECPAT Shqipëri, vëren me shqetësim dhe indinjatë se ky nuk është as rasti i parë, por as rasti i fundit, në të cilin mediat dhe emisionet investigative arrijnë të regjistrojnë me zë dhe figurë praninë e dhunës seksuale në shkollat tona, duke treguar sa se të pambrojtur janë fëmijët dhe nxënësit në mjediset shkollore nga grabitqarët seksualë. Të shumta kanë qënë rastet e denoncimeve të fëmijëve të dhunës seksuale të mësuesve në institucionet arsimore publike.

Jo më larg se 10 ditë më parë, Gjykata e Durrësit dha vendimin me burgim për 7 adoleshentët e arrestuar për përdhunimin e të miturës në ambientet e një shkolle në Kavajë. Në Nëntor të vitit 2019, u dha vendimi i dënimit për mësuesin që dhunoi seksualisht nxënësen 11 vjeçare në shkollën e fshatit Kalasë të Delvinës. Në korrik të vitit 2019, Gjykata e Gjirokastërs, sërish me një tjetër çështje mbi dhunën seksuale të një mësuesi ndaj nxënëses së tij. Në korrik të 2019, një tjetër rast i rëndë i dhunës seksuale ndaj një vajze të mitur në mjediset e shkollës në Arapaj të Durrësit, ndërsa në Tepelenë, një mësues 63 vjeçar u akuzua për ngacmime seksuale në shkollë.

Sipas CRCA/ECPAT, të gjitha këto raste të ndodhura brenda një periudhe kaq të shkurtër kohore, fatkeqësisht tregojnë se Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, dhe në veçanti drejtuesja e saj, ende nuk e kanë kuptuar jo vetëm shkallën e lartë, por edhe përhapjen e fenomenit të dhunës seksuale në institucionet e arsimit publik në vend!

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 shtator 2019

LEXO EDHE:   Horoskopi i ditës, 22 gusht 2018

“Shkollat tona nga mjedise mësimi, po kthehen në streha të pedofilëve dhe grabitqarëve seksualë! Nisur nga rasti më i fundit, CRCA/ECPAT Shqipëri, i kërkon Ministres së Arsimit, Besa Shahini, t’I jap pargjigje publike ketyre pyetjeve: 1. Ndonëse renditen në një vit kaq shumë raste të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve në brendësi të mjediseve arsimore publike, cilat janë masat dhe zgjidhjet që ka ndërmarrë vetë ministrja e Arsimit në lidhje me mbrojtjen e tyre? 2. Çfarë mekanizmash të rinj ka krijuar Ministrja aktuale e Arsimit, për të raportuar çdo rast të dyshuar apo të vërtetuar të dhunës dhe ngacmimeve seksuale ndaj fëmijëve? 3. Çfarë masash ka propozuar ministrja Shahini për të eleminuar nga trupat pedagogjike të gjithë ata mësues që tentojnë apo edhe kryejnë krime seksuale ndaj nxënësve e fëmijëve? CRCA/ECPAT Shqipëri, bazuar në këtë ngjarje të rëndë që duket se përsëritet, do të kërkojë urgjentisht një interpelancë të Ministres së Arsimit Shahini, në Komisionin Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, për të dhënë llogari përpara deputetëve, shoqërisë civile, prindërve, mësuesve dhe fëmijëve mbi situatën se si është e mundur që grabitqarët seksualë tashmë po ulen këmbëkryq në shkollat publike shqiptare”m thuhet në reagim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Raporti global i ushqyerjes 2019/ Shqipëria ‘jashtë kursit’ për diabetin dhe mbipeshën

Publikuar

-

Nga

Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka ende shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti.

Sipas raportit më të fundit global të Ushqyerjes, Shqipëria është në rrjedhën e duhur për të përmbushur objektivat globale për nën-pesë nën mbipeshë, ata që po vuajnë urie nën pesë vjeç, humbje jete nën pesë vjeç dhe peshë të ulët të lindjes, por është jashtë kursit për të përmbushur objektivat për ushqyerjen ekskluzive të foshnjeve, anemi në gratë e moshës riprodhuese, diabetin te meshkujt dhe femrat, si dhe mbipeshën te meshkujt dhe femrat.

“Megjithëse performon relativisht mirë kundër vendeve të tjera në zhvillim, Shqipëria ende përjeton një ngarkesë të kequshqyerjes në mesin e popullsisë nën pesë vjeç. Që nga viti 2017, prevalenca kombëtare e mbipeshës nën 5 vjeç është 16.4%, e cila është ulur nga 23.2% në 2009. Prevalenca kombëtare e stunting nën-pesë është 11.3%, që është më pak se mesatarja e vendit në zhvillim prej 25%. Prevalenca e jetëve të humbur nën 5 vjeç e Shqipërisë prej 1.6% është gjithashtu më pak se mesatarja e vendeve në zhvillim prej 8.9%.”-thuhet në raport.

Në Shqipëri, 36.5% e foshnjave nën 6 muaj ekskluzivisht ushqehen me gji, kjo është shumë mbi mesataren e Evropës Jugore prej 19.6%. Prevalenca e peshës së ulët të lindjes në Shqipëri në vitin 2015 prej 4,6% është ulur pak nga 4.9% në vitin 2000.

Popullsia e rritur në Shqipëri gjithashtu përballet me një peshë të kequshqyerjes. 25.3% e grave në moshë riprodhuese kanë anemi, dhe 7.7% të burrave të rritur kanë diabet, krahasuar me 7.1% të grave. Ndërkohë, 21.8% e grave dhe 21.6% e burrave janë mbipeshë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 5 prill 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor, 12 Korrik 2017

Raporti Global i Ushqyerjes u krijua pas Samitit të parë të Nutricionit për Iniciativën e Rritjes (N4G) në 2013 si një mekanizëm për ndjekjen e angazhimeve të bëra nga 100 palë të interesuara që përfshijnë qeveritë, donatorët e ndihmës, shoqërinë civile dhe bizneset. Një vit më pas, nisi botimi i parë i këtyre raporteve vjetore.

Sot, Raporti Global i Ushqyerjes është raporti kryesor në botë për gjendjen e të ushqyerit global. Është udhëhequr nga të dhënat dhe prodhohet në mënyrë të pavarur çdo vit për të hedhur dritë se ku është arritur përparimi dhe për të identifikuar se ku mbeten sfidat. Raporti synon të frymëzojë qeveritë, shoqërinë civile dhe palët e interesuara private që të veprojnë për t’i dhënë fund kequshqyerjes në të gjitha format e saj. Ai gjithashtu luan rol të rëndësishëm për të ndihmuar palët e interesuara të japin llogari ndaj angazhimeve që ata kanë bërë në drejtim të trajtimit të kequshqyerjes./Monitor

LEXO TE PLOTE