Connect with Us

Demokratët dhe republikanët të ndarë mbi sulmin ajror që vrau gjeneralin iranian

Bota

Demokratët dhe republikanët të ndarë mbi sulmin ajror që vrau gjeneralin iranian

Publikuar

-

Sulmi ajror amerikan që vrau Komandantin e Forcave Quds të Iranit, gjeneralin Qassem Soleimani, ka ndarë në vija partiake ligjvënësit amerikanë. Presidenti Donald Trump urdhëroi të enjten kryerjen e sulmit, pas protestave të mbështetësve të milicive pro-iraniane ndaj Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Bagdat. Urdhëri i presidentit u përshëndet nga ligjvënësit republikanë, por demokratët thanë se ai mund të sjellë pasoja serioze për stabilitetin në Lindjen e Mesme.

Vrasja e Qassem Soleimanit shkaktoi reagime të forta në mbarë botën. Sulmi ajror i urdhëruar nga Presidenti Trump ngjalli debat të ashpër politik në Shtetet e Bashkuara si përgjatë aktiviteteve në kuadër të fushatës elektorale ashtu edhe në Kongresin amerikan.

Por veprimi u përshëndet nga republikanët…

“Për shumë kohë, ky njeri i keq vepronte pa kufizim. Të pafajshëm të panumërt kanë vuajtur prej kësaj. Tashmë, ky udhëheqës terrorist ka marrë fund”, tha Senatori Mitch McConnell, udhëheqës i shumicës republikane.

Disa udhëheqës republikanë shprehën në Twitter mbështetjen e tyre për vendimin që Pentagoni tha se ishte i nevojshëm për të parandaluar sulme të planifikuara ndaj diplomatëve amerikanë dhe ushtarakëve.

Presidenti Trump veproi pasi protestuesit pro-iranianë rrethuan Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Bagdat.

“Duhej të merrej vendimi nëse do të kishte një përgjigje proporcionale, apo nëse do të shfrytëzohej momenti ndërsa krerët e tyre ndodheshin në terren dhe të eliminohej kështu lojtari kryesor negativ në fushëbetejë”, thotë Kirsten Fontenrose, e Këshillit të Atlantikut.

Por Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, tha se presidenti urdhëroi një sulm ajror pa autorizimin e Kongresit. Të njëjtin shqetësim pati edhe kreu i pakicës demokrate në Senat.

“Nevoja për konsultim paraprak dhe transparencë me Kongresin është vendosur në Kushtetutë për një arsye, për shkak se moskonsultimi dhe mungesa e transparencës me Kongresin mund të çojnë në vendime të nxituara dhe keqmenduara”, tha senatori Chuck Schumer, udhëheqës i pakicës demokrate në Senat.

Sulmi ajror ringjalli përpjekjet në Kongres për të ushtruar autoritetin e legjislativit mbi operacionet ushtarake, megjithëse administrata gëzon të drejtën të ndërmarrë veprime të tilla.

“Administrata ndërmori hapin e futjes së Qassem Soleimanit në listën e terroristëve të huaj, duke zgjeruar kështu edhe autoritetin e saj. Pra, administrata e fitoi autoritetin për të goditur Qassem Soleimanin”, thotë zonja Fontenrose.

LEXO EDHE:  Cila është strategjia e Bashës pas 30 qershorit

Efekti më i gjerë i sulmit ajror është ajo që shqetëson demokratët që po kandidojnë përballë Presidentit Trump.

“Fatkeqësisht asgjë nga ato që kemi parë nga kjo administratë gjatë tre viteve të fundit nuk na sugjeron se është e përgatitur të përballet me rreziqet që shfaqen”, tha Joe Biden, kandidat demokrat për president.

Një tjetër kandidat demokrat senatori Bernie Sanders, pretendon se goditja ajrore shkeli premtimin elektoral të Presidentit Trump.

“Trump-i premtoi të ndalë luftërat pa fund. Tragjikisht, veprimet e tij na kanë futur në rrugën drejt një tjetër lufte”, tha senatori Bernie Sanders, kandidat demokrat për president.

Pete Buttigieg, ish-zyrtar i zbulimit dhe më vonë ish-kryebashkiak në South Bend të shtetit Indiana, tha se rreziku i përshkallëzimit nga Irani është shumë real.

“Kjo është gjëja më provokative që mund të bënte SHBA-ja, pa e pushtuar realisht Iranin”, tha Pete Buttigieg, kandidat demokrat për president.

Senatorët amerikanë pritet të informohen javën e ardhshme rreth sulmit ajror. Senatori McConnell bëri thirrje për vetëpërmbajtje deri në atë moment.

“Siç mund të pritet nga kjo klimë politike, operacioni që solli vdekjen e Soleimanit mund të sjellë polemika e përçarje. Megjithëse e mirëpres një debat për interesat e politikës së jashtme amerikane në Lindjen e Mesme, sugjeroj që të gjithë senatorët të presin derisa të shohin faktet dhe të dëgjojnë argumentat e administratës, përpara se të ofrojnë publikisht gjykimet e tyre për të këtë operacion dhe pasojat e tij të mundshme”, tha senatori McConnell.

Ndërkohë senatori Tim Kaine ka njoftuar se do të hartojë një projektligj që do të parashikonte votimin në Kongres përpara çdo veprimi të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara ndaj Iranit, duke e zgjeruar kështu për disa javë të tjera debatin e ligjvënësve për këtë çështje./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Video-Zjarr i fuqishëm në portin e Ankonës/ Mbyllen shkollat dhe parqet

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i fuqishëm ka shpërthyer mesnatën e kalur në zonën e portit të Ankonës në Itali.

Mediat italiane bëjnë me dije se flakët filluan rreth 35 minuta pas mesnatës duke vënë menjëherë në lëvizje 16 skuadra zjarrfikësish nga Ankona, Macerata dhe Pesaro. Sipas autoriteteve, deri më tani nuk është raportuar asnjë viktimë apo të lënduar nga flakët.Si masë paraprake sot janë mbyllur shkollat e te gjitha niveleve, universitetet, parqet dhe mjediset sportive në natyrë, në pritje të analizave të ajërit dhe indikacione nga autoritetet shëndetësore, të cilët kanë rekomanduar mbajtjen mbyllur të dritareve dhe kufizimin e udhëtimeve të panevojshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Trump jep lajmin shpresëdhënës/ Vaksina e Covid-19 mund të jetë gati pas 3-4 javësh

Publikuar

-

Nga

Habit Trump/  Vaksina e Covid-19 mund të jetë gati pas 3-4 javësh

Presidenti amerikan Donald Trump ka dhënë një deklaratë lidhur me vaksinën e COVID-19.  Sipas tij  vaksina mund të jetë gati brenda tre ose katër javësh.

Trump e bëri këtë deklaratë gjatë kohës që po fliste në një sallë bashkie.

Ai shtoi se një vaksinë mund të ishte gati për shpërndarje përpara zgjedhjeve presidenciale të SHBA në 3 nëntor.“Ne jemi shumë afër të kemi një vaksinë,” tha ai.

LEXO EDHE:  SHBA/Fushata presidenciale e republikanëve

LEXO EDHE:  SHBA, demokratët po e ndihmojnë Donald Trumpin të rizgjidhet sërish president

“Nëse doni të dini të vërtetën, administrata e mëparshme do të kishte dashur ndoshta vite për të bërë një vaksinë për shkak të FDA dhe të gjitha miratimeve. Dhe ne jemi brenda disa javësh nga marrja e saj. Mund të jenë tre javë, katër javë“, shtoi ai.

LEXO TE PLOTE

Bota

Si do të zgjidhet problemi me azilkërkuesit në Greqi?

Publikuar

-

Nga

Problemet në kampet greke për refugjatë nuk janë të reja. Por zjarri në Moria ka hedhur një hije të rëndë mbi gjendjen e refugjatëve dhe tregon të gjitha dështimet e deritanishme evropiane në kampe.

Si mund të zgjidhet kriza në Lesbos, pas zjarrit në kampin e refugjatëve në Moria? Athina dhe Brukseli po kërkojnë përgjigje.

Greqia kërkon kampe të mbyllura

Ministri grek për mbrojtje civile, Michalis Chrysochoidis, deklaroi të hënën se asnjë refugjat nuk mund të largohet nga kampi i refugjatëve në ishullin Lesbos. Së pari duhet të regjistrohen në kampin Kara Tepe dhe të testohen nëse janë të infektuar me virusin Corona. Më pas do të vendoset se ku mund të strehohen ata, a mund të kthehen prej nga kanë ardhur apo do të lejohet të shkojnë në ndonjë vend tjetër në brendësi të Greqisë.

Shteti grek, siç tha ministri, nuk mund të lejojë të shantazhohet. Në Greqi mendohet se azilkërkuesit e kanë djegur qëllimisht kampin në Moria, për të detyruar autoritetet që t’u lejojnë atyre që të largohen nga Moria. Qeveria greke ka frikë se kjo mund të ndodhë edhe në kampet e tjera, në qoftë se tani fillon evakuimi i refugjatëve në Lesbos.

Gjermania do të marrë një kontigjent të refugjatëve

Gjermania ka vendosur të marrë një grup prej 150 refugjatësh minorenë si dhe 1500 refugjatë të tjerë nga Lesbosi dhe venstrehimet e tjera në Greqi. Qeveria greke pohon se kjo mund të ndodhë vetëm pas regjistrimit të refugjatëve dhe testimit me virusin Corona. Qeveria greke nuk ka kërkuar zyrtarisht ndihmë nga Gjermania. Rreth 400 refugjatë të moshës minorene janë dërguar ndërkohë në brendësi të Greqisë.

Sa i madh do të jetë kampi Kara Tepe?

Të dhënat për ndërtimin e një kampi të ri në Lesbos nuk mund të konfirmohen deri në fund. Ministri grek për migracion Notis Mitarachi thotë se brenda një jave do të ndërtohet një qendër për personat pa kulm mbi kokë, pra rreth 12000, sa janë vendosur për momentin nën tenda. Kapaciteti i kampit të mëparshëm ka qenë 5.000.

Deri të hënën në mbrëmje janë rregulluar vendstrehimet për 800 persona. Migrantët njoftojnë se gjendja e furnizimit me gjërat elementare për jetë është e keqe. Mendohet se do të kalojnë javë e ndoshta edhe muaj deri sa të 12000 refugjatët të testohen nëse janë infektuar me virusin Corona.

Moria, kampi tranzitor

Mangësi të mëdha prej kohëshOrganizimi i vendstrehimeve për refugjatët në Lesbos ka pasur probleme të mëdha prej kohësh. UNHCR dhe shumë organizata të tjera raportojnë për kushte “jonjerëzore” në kampe.  Moria kishte një kapacitet për 3.000 persona, ndërsa atje ishin strehuar 12.000 vetë.

LEXO EDHE:  Cila është strategjia e Bashës pas 30 qershorit

LEXO EDHE:  Foto-Rudina Hajdari mbledh grupin demokrat/ Në takim edhe i vëllai

Procedura e azilit në Moria ishte parashikuar të zgjasë “vetëm disa javë” dhe më pas ata të kthehen në Turqi, prej nga kanë ardhur, që ishte pjesë e marrëveshjes me Turqinë. Personat që nuk kanë asnjë shans për azil është dashur të kthehen në vendlindje. Por asnjëra prej këtyre marrëveshjeve nuk ka funksionuar, që ka shkaktuar një grumbullim të rreth 40.000 azilkërkuesve në Greqi. Komisioni i BE bën të ditur se prej vitit 2016 – 2019 në Turqi janë kthyer vetëm rreth 2000 sirianë.

BE vazhdon konsultimet, por vendime nuk ka

Procedurat e azilit në Greqi zgjasin shpesh me muaj, e ndonjëherë edhe me vite. Procedurat në Lesbos janë stërzgjatur ndonëse atje janë vendosur edhe forcat “Frontex” dhe “EASO”, për të ndihmuar. Nëpunësit evropianë megjithatë nuk kanë të drejtë të vendosin. Kjo u takon nëpunësve grekë.

Propozimi i Merkelit

Deri tani nuk është i qartë qëndrimi i kancelares Merkel për kampet në Greqi. Merkeli dhe komisionerja Ursula von der Leyen deklaruan të hënën se në Lesbos duhet të ketë një kamp, i cili drejtohet nga Frontex dhe EASO, së bashku me autoritetet greke. Por diplomatët në Bruksel thonë se pikërisht kjo nuk ka funksionuar në të kaluarën.

Ministri i Brendshëm, Horst Seehofer

Komisioni i BE do të paraqesë të mërkurën në samitin e BE, propozimet e veta për zgjidhjen e situatës. Propozimet parashikojnë reformimin e sistemit të azilit në Evropë. Këto propozime parashikojnë edhe shpërndarjen e azilkërkuesve me të drejtë azili, por mbi bazën vullnetare. Ndërsa ministri i Brendshëm Horst Seehofer propozon një mbrojtje më të mirë të kufijëve të jashtëm të BE dhe që në Greqi të vendoset për kërkesat për azil, me qëllim që dëbimet të bëhen prej atje.

Mbajtja e azilkërkuesve është kundër ligjit

Gjykata Evropiane ka vendosur në majt të vitit 2020, në një proces për Hungarinë, se mbajtja e azilkërkuesve në kufijtë e jashtëm të BE është e mundur vetëm katër javë. Ndërsa futja e tyre në vendstrehime të mbyllura është në kundërshtim me ligjin, sepse i ngjan burgosjes. Nëse ky vendim do të luajë ndonjë rol edhe në Greqi dhe Lesbos, mbetet të shihet.

Aktualisht në BE ekzistojnë rregullat sipas së cilave përgjigja ndaj kërkesave për azil duhet të jepet më së largu pas gjashtë muajve. Këtë rregull e kanë shkelur jo vetëm Greqia por edhe vendet tjera të BE. Tani vendet e BE duhet të vendosin se cilat vende duhet të vendosin në procedurën e azilkërkimit. Para shpërthimit të pandemisë Corona, Greqia planifikonte modernizimin e ligjeve. Por deri tani nuk ka kurrfarë rezultati në këtë drejtim./ DW

LEXO TE PLOTE