Connect with Us

Asnjë konkurrent në garë/ “Albcontrol” i jep tender, me 100% të vlerës, Spitalit Amerikan

Lajme

Asnjë konkurrent në garë/ “Albcontrol” i jep tender, me 100% të vlerës, Spitalit Amerikan

Publikuar

-

Shoqëria Albcontrol, me kapital 100% shtetëror, pronë e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, është përfshirë në një tjetër skandal.

“Albcontrol” ka lidhur një kontratë me spitalin Amerikan në 24 dhjetor të vitit 2019, për kontrollin mjekësor.
Vlera e kontratës është 41 000 000 (dyzet e një milion) lekë pa TVSH, raporton CNA.al.

Prokurimi i shërbimit është bërë me tender të hapur, për të cilin ka pasur garë thjesht formale, pa asnjë konkurrent.

Tenderi i është dhënë me 100% te vlerës një spitali privat.

Vlera totale përfundimtare e kontratës (duke përfshirë lotet opsionet dhe nënkontraktimin) kap vlerën e 41 000 000 (TVSH nuk aplikohet).

LEXO EDHE:  Exclusive: The mega-scandal in the Ministry of Interior/ Abuses with the 600 million tender of SPAK and BKH

Është skandaloz fakti që ka pasur garë formale, asnjë operator tjetër nuk ka konkurruar dhe ky fond prej 41 000 000 lekë  ka shkuar i gjithi për spitalin Amerikan.

Tenderat janë garë, ndërsa për “Albcontrol” duken thjesht formaliteti i rradhës, për të dhënë qindra milionë. CNA.al po kryen një investigim të plotë dhe lidhjet okulte ku drejtuesi i institucionit dyshohet se jep tendera për miqtë e tij.

Ka edhe një fakt tjetër interesant që lidh drejtorin e “Albcontrol” me fituesin e tenderit. Atë mund ta lexoni ketu: https://www.cna.al/2019/04/03/klodian-allajbeu-emeroi-nje-gylenist-ne-krye-te-anta-s/

/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lajme

Kompania One falenderon partnerët për rezultatet e një viti

Publikuar

-

Nga

Drejtuesit e One Telecommunications mblodhën partnerët e gjithë rrjetit të dyqaneve për të ndarë me ta rezultatet e një viti të markës One.

Drejtori Ekzekutiv, Emil Georgakiev çeli prezantimin me arritjet që kompania One ka patur përgjatë 1 viti, që prej lançimit të markës. “Përgjatë një viti, kemi arritur tregues shumë pozitiv. Matjet periodike të tregut na nxjerrin vazhdimisht në rritje dhe ky është një moment që duhet ta shfrytëzojmë që të shkojmë përtej. Duhet të vazhdojmë të mendojmë ndryshe dhe të veprojmë ndryshe, duke mbajtur nevojat e abonentëve në fokus dhe kështu do të bëjmë diferencën në treg.”

Sipas Z. Georgakiev, ruajtja e nivelit të të ardhurave, përmirësimi i shërbimit dhe rritja në treg janë dhe mbeten objektivat kryesorë.

Gjatë këtij takimi, Drejtori Komercial, Athanasios Paraskevas prezantoi gjithashtu rezultatet që One ka arritur si rrjedhojë e një serie investimesh dhe vendimesh të mira që janë kryer.

“Pikë së pari, certifikimi i rrjetit tonë nga Umlaut si rrjeti me përvojën më të mirë të përdoruesit, ishte arritja më e madhe që erdhi si rezultat i një investimi madhor. Modernizimi i gjithë rrjetit One dhe partneriteti teknologjik me Ericsson e ripozicionoi kompaninë, pas më shumë se 10 vitesh, si operatori me rrjetin më të mirë.” Sipas të dhënave që Z. Paraskevas ndau me të ftuarit, në një vit, kompania është rritur me 5% të tregut duke iu afruar shifrës 40% të “cilën synojmë ta arrijmë së shpejti”.

LEXO EDHE:  Abuzimi me tenderin e rrugës 500 milionëshe/ Qeveria hap sërish garën

LEXO EDHE:  Exclusive: The mega-scandal in the Ministry of Interior/ Abuses with the 600 million tender of SPAK and BKH“Pas një viti si One Telecommunications kryesojmë në matësin për kënaqësinë e abonentëve. Nga ana tjetër, tashmë 80% e publikut e njohin markën tonë, ndërsa shërbimi i klientit vazhdon të përmirësohet”, u shpreh Z. Paraskevas duke cituar rezultatet e fundit të studimit të tregut.

Sipas drejtuesve të One që prezantuan gjatë këtij takimi, partneriteti teknologjik me Ericsson ka krijuar avantazh të madh konkurues. Modernizimi i rrjetit dha mundësinë që të gjenerohen produkte shumë novatore, siç janë internet më i mirë për shtëpinë, telefona të mençur me pagesa të ulëta mujore, planet Ultra Unlimited me koncept krejtësisht te ri, me shpejtësi pa limit, etj.

“Por ne nuk jemi mjaftuar me kaq. Kemi punuar në disa drejtime paralelisht, duke rimodeluar gati 90% të rrjetit të dyqaneve dhe duke trajnuar vazhdimisht stafin e dyqaneve për të dhënë zgjidhjet më të mira për klientët.” – tha Z. Paraskevas.

Në përmbyllje të prezantimit, Z. Paraskevas ndau objektivat e vitit 2022 me partnerët duke thënë se “ne nuk ndalemi këtu, ne shkojmë përtej!”

LEXO TE PLOTE

Lajme

Djaloshi shqiptar ekspozohet në ekranin gjigand të “Times Square” në New York

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Nuk ndodh shpesh që të shohim portretin e një shqiptari të ekspozohet në ekranin më të famshëm në botë, atë të “Times Square”, i cili është i lokalizuar në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Zakonisht, brenda këtij ekrani gjigand kemi parë yjet tona të muzikës si; Rita Orën, Bebe Rexhën apo edhe Dua Lipën.

Por, mes protagonistësh që së fundmi zuri vend në këtë ekran është edhe Leon Arifi, bashkë me aktivisten, Fjolla Rraci.Në imazhin e ekspozuar në “Times Square”, Leoni, shihet i buzëqeshur dhe plot jetë përkrah, aktivistes, Fjolla Rraci, e cila në mënyrë vullnetare ndihmon fëmijët dhe të rriturit të prekur nga sindroma “Down” dhe ata me autizëm.

LEXO EDHE:  PD nxjerr zbuluar Veliajn/ Kjo është vjedhja e radhës

LEXO EDHE:  Qeveria bën tender për djegien e plehrave pa hyrë ligji në fuqi

Ndërkaq, lajmin e ka bërë të ditur vetë aktivistja, Rraci, me anë të një postimi nënw rrjetet sociale, ndërsa ka treguar momente kur ajo e kishte mësuar Leonin.

“Leon, kjo foto osht ba n’shkolle, aty ku çdo dite t’lume tu t’msu ty une kam msu prej teje. Sot e ke hijeshu New York-un e mu ma ki hijeshu jeten vite ma pare. Sahere flasim n’telefon t’lutna mos me m’harru, sot po t’lutna prap”, ka shkruar Rraci.

LEXO TE PLOTE

Lajme

Një vit pas ndarjes nga jeta e babait/ Dy vëllezërit “përplasen” për paratë që ai kishte lënë

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Dy vëllezër janë “përplasur” me njëri-tjetrin në rubrikën “Shihemi në gjyq”, tek “E Diela Shqiptare”, për një shumë parash të lënë nga babai i tyre para vdekjes.

Një vit pas ndarjes nga jeta e babait nga Covid 19, në familjen Bërziu ka “plasur” sherri. Djali i vogël Gëzimi akuzon vallain e madh Kujtimin se ka përfituar dhe përvetësuar së bashku me motrën një shumë parash që kishte lënë babai.

Ai pretendon se ato para i takojnë atij pasi duke i shërbyer babait deri në momentet e fundit ka lënë pas dore edhe veten duke mos u martuar.

Gëzimi: Letrën e lënë nga babai, në dorë për herë të parë ia la motrës. Janë më tepër se 35 milionë të lëna nga babai. Jemi 6 fëmijë, 4 vajza 2 çuna. Vdes babai, unë dhashë lekët për funeralin. Unë dua lekët e funeralit, ka shkuar gati 1 mijë euro. Kur erdhi motra për përvjetorin e tij, i thashë po ti ku e ke premtimin e babait, për t’ia bërë ti varrin. Unë vetë jam beqar, nuk kam asnjë lidhje, jam kujdesur për babain dhe tani nënën.

Kujtimi: Jam vëllai i madh, në familje kemi kontribuar të gjithë. Nuk e kisha në plan të vija këtu, por shkova një ditë tek nëna, e cila ka kaluar sëmundjen e sklerozës dhe ajo më tha kush je ti, sa fëmijë ke. I erdhi shpejt memoria dhe pastaj më tha, gocat më kanë marrë lekët e shtëpisë. Prandaj unë erdha këtu. Lekët i ka marrë Lumja, ajo ka thënë do i ndajmë në mënyrë të barabartë. Erdhi për përvjetorin e babait, na bëri sikur nuk na njohu.Mos paça kalamajtë, unë nuk kam marrë asnjë lekë.

LEXO EDHE:  Mbyllja e hetimeve për tenderin tek Unaza e Re/ LSI: Duhet të ishte subjekti i parë i hetimit nga SPAK

LEXO EDHE:  Exclusive: The mega-scandal in the Ministry of Interior/ Abuses with the 600 million tender of SPAK and BKHGëzimi:Unë i kam bërë lanet ato motra. Kam bërë të dyzetat, janë bërë diku 300 mijë lekë, dhe i kam ndarë me të gjithë. Motrat i dua me arrest në burg. Babai i ka dhënë shumë para vajzave. Ky më thotë vrafsh veten, të ka ikur koha martesës. Jam 39-vjeç, nëna ime ka nevojë për ndihmë. Jam tirons, unë dua një nuse si puna juaj zonja Eni.

Kujtimi: Do të hyj unë përsipër ta gjej një nuse.

Gëzimi: Po të vijë goca në shtëpi, do kërkojë të shohë çertifikatën e shtëpisë. Unë jetoj me nënën. Unë kujdesem për atë.

Kujtimi: Do gjej tenxherja kapakun, unë e di se jam vëllai më i madh. Sa gishtat e zonjës Eni mund ta gjesh ti nusen. Ky ka qenë dy herë i fejuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE