Connect with Us

Propagandë në Kinë/ Festimet me dronë që nuk ndodhen për Vitin e Ri

Bota

Propagandë në Kinë/ Festimet me dronë që nuk ndodhen për Vitin e Ri

Publikuar

-

Një shfaqje spektakolare me dronë ndriçuës është shfaqur për të mirëpritur Vitin e Ri në Shangai, mirëpo nuk ka ndodhur gjatë natës së ndërrimit të viteve.

Video e cila është përhapur botërisht me pretendimin se paraqet festimet që janë bërë në lumin Bund në Shangai, del se në të vërtetë është regjistruar me datë 28 dhjetor.

Pas ndërrimit të viteve, mediat kineze kanë bërë viral lajmin me pamje ku gati 2,000 dronë janë ngritur në qiell natën e “së martës” dhe kanë ndriçuar lumin Bund në Komunën Shanghai të Kinës, për të mirëpritur Vitin e Ri.

Rreth mesnatës, dronët u mblodhën për të marrë formën e një njeriu duke vrapuar, gjë që simbolizonte ndryshimet e mëdha dhe arritjet e lavdishme që Shanghai ka bërë në 40 vitet e fundit të reformës dhe hapjes. Nga forma e një burri duke vrapuar, në qiell skicohet viti 2020. Pas bërjes së llogarive të fundvitit, shfaqja përfundoi me dronë që formuan personazhet kinezë të “Zhui Meng” .

Por siç raportoi faqja lokale e lajmeve në anglisht “The Shanghaiist”, njerëzit që vëzhgonin nga zona buzë lumit Bund, nga Pudong thanë se ata nuk panë asgjë në qiell gjatë natës së ndërrimit të viteve.

LEXO EDHE:  Nuk hëngri mëngjes për 10 vjet me radhë/ Mjekët habiten nga ajo që zbulojnë në trupin e gruas

“Nuk ka pasur dronë. Jo asgjë”, raportuan banorët.

“Kjo ngjarje më tërheq vëmendjen sepse lajmet kineze janë 100% të rreme. Ne qëndruam jashtë natën e kaluar për një shfaqje që nuk ka ndodhur kurrë,” tha Patrick Cox, në Twitter.

Gazeta The Shanghaiist vuri në dukje se një video me saktësisht të njëjtën pamje është postuar më datë 29 dhjetor në të njëjtin ekran, atë të Yihang Bailu.

BBC kontaktoi kompaninë që qëndron pas ekranit, Yihang Bailu, menaxheri i mediave i të cilës pranoi se video e supozuar se është bërë natën e ndërrimit të viteve, ishte filmuar me datë 28 Dhjetor.

Menaxheri tha se ishte rregulluar nga stacioni televiziv lokal Shanghai Dragon Television “për të siguruar efektin global të transmetimit të drejtpërdrejtë”.

Doli gjithashtu se autoritetet lokale kishin postuar në llogaritë e tyre zyrtare të mediave sociale më 30 dhjetor se nuk do të kishte “asnjë aktivitet festimi të Vitit të Ri” në Bund këtë vit./Pështati nga BBC.com, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Ndalohen funeralet e viktimave në Kinë

LEXO EDHE:  Dhjetra të vdekur gjenden në anijen e mbytur në Kinë

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Pas Brexit, BE: Gati t’i ofrojmë Britanisë diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë

Publikuar

-

Nga

BE është i gatshëm t’i ofrojë Britanisë së Madhe “diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë” si marrëveshje tregtare tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, por jo pa paraqitur kërkesa të vetat.

Ursula von der Leyen e deklaroi këtë në Strasburg, në lidhje me ato që priten të jenë negociata të vështira për të ardhmen e tregtisë midis bllokut të BE dhe Britanisë së Madhe, që u largua nga BE.Presidentja e përshëndeti thirrjen e fundit të kryeministrit të Britanisë së Madhe, Boris Johnson që Mbretëria e Bashkuar pas Brexitit të bëhet “kampione globale e tregtisë së lirë”. Eurodeputetëve ajo u tha se edhe BE e mirëpret një sistem tregtar “më të drejtë dhe më të fortë”.

“Një sistem tregtar që është i hapur nga njëra anë, dhe është i drejtë nga ana tjetër,” tha ajo. Presidentja e Komisionit i vlerësoi marrëveshjet e tanishme tregtare të lidhura me Japoninë dhe Kanadanë, duke thënë se BE është i gatshëm t’i ofrojë Britanisë së Madhe “diçka që nuk e kemi ofruar kurrë, kurrë më parë për këdo tjetër”. BE ka përfytyrimin për një marrëveshje pa dogana dhe kuota tregtare për të gjitha mallrat, tha Presidentja.

BE: ‘Jo iluzione’ për shërbimet financiare

“Një model i ri tregtie, qasje unike,” vazhdoi ajo. “Por sigurisht kjo kërkon garanci korresponduese për konkurrencë korrekte dhe standarde sociale, mjedisore dhe të konsumatorëve.” Të gjitha marrëveshjet tregtare vijnë “jo vetëm me të drejta, por edhe me detyrime nga të dyja palët”, tha ajo.
Në lidhje me shërbimet financiare – një sektor kyç për ekonominë e Britanisë së Madhe – Michel Barnier, kryenegociatori i BE për Brexit-it dhe pas-Brexitin, theksoi se Mbretëria e Bashkuar nuk duhet të ketë “asnjë iluzion për këtë çështje; nuk do të ketë asnjë ekuivalent të përgjithshëm, global ose të përhershëm në shërbimet financiare”.
Më herët, shefi i thesarit në Mbretërinë e Bashkuar Sajid Javid, tha në një artikull për të përditshmen e biznesit City A.M. se Britania është e prirur të zhvillojë një “marrëdhënie të qëndrueshme” me BE për shërbimet financiare. Ai theksoi nevojën “për të trajtuar nevojat afatgjata të industrisë për një proces të besueshëm ekuivalent”, duke iu referuar kornizës së BE për qasje në tregjet financiare të të gjithë BE. Javidi beson se arritja e ekuivalencës nuk duhet të jetë “e ndërlikuar” dhe shtoi se rregulloret duhet të jenë “të pajtueshme”, por jo domosdoshmërisht “identike”.

‘Modeli’ australian?

LEXO EDHE:  Nuk hëngri mëngjes për 10 vjet me radhë/ Mjekët habiten nga ajo që zbulojnë në trupin e gruas

LEXO EDHE:  E kapën mat! Rita Ora këndon playback dhe “Twitter-i” ka shumë për të thënë

Von der Leyen u shpreh e habitur, megjithatë, që Johnson përmendi kohët e fundit “modelin australian”, pasi BE-ja aktualisht nuk ka një marrëveshje tregtare me Australinë, por po kërkon ta ndryshojë këtë gjendje. “Ne thjesht jemi në momentin kur po biem dakord me Australinë që duhet t’i japim fund kësaj situate dhe po punojmë për një marrëveshje tregtare me ta,” tha von der Leyen, duke shtuar se “natyrisht Mbretëria e Bashkuar mund të vendosë për më pak, unë personalisht besoj se duhet të jemi më ambiciozë”.

Ambicia reciproke e tregtisë dhe një marrëveshje e përshtatshme do të “shkaktonin një konkurrencë dinamike në rritje”, nga e cila do të përfitonin të dyja palët, tha von der Leyen para Parlamentit Evropian. BE ka thënë që sa më shumë t’u përmbahet Britania e Madhe rregullave të bllokut, aq më e afërt do të jetë marrëdhënia ekonomike midis dy palëve.

Britania e Madhe u largua nga BE më 31 janar, pas 47 vjetësh anëtarësimi./DW

LEXO TE PLOTE