Connect with Us

Kërcënoi publikisht Albin Kurtin/ Lirohet nga burgu antari i Nismës, Haxhi Hoti

Kosova & Rajoni

Kërcënoi publikisht Albin Kurtin/ Lirohet nga burgu antari i Nismës, Haxhi Hoti

Publikuar

-

albin kurti per bashkimin kombetar

Vetëm pak ditë pas arrestimit lirohet kandidati për deputet, i Nismës Socialdemokrate, Haxhi Hoti, i cili kërcënoi me vrasje kryetarin e lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin.

Prokuroria Themelore në Prishtinë kërkoi 30 ditë paraburgim për Hotin, por Gjykata ka vendosur ta lirojë dhe e ka ndaluar t’i afrohet Kurtit.

Haxhi Hoti ka kërcënuar Kurtin nëpërmjet një postimi të bërë në rrjetet sociale, ku kishte shkruar: “John F. Kennedy ishte interes i popullit amerikan që të jetë President, por nuk ishte interes i shtetit amerikan që të jetë President. Albin Kurti është interes i popullit të Kosovës ndoshta, po nuk është interes i shtetit të Kosovës të jetë kryeministër. Albin Kurti i ka dy rrugë: ose ta lëshoj Kosovën ose të vritet”.

Kjo delaratë u prit ashpër, gjë që e detyroi politikanin ta fshijë postimin nga rrjetet sociale dhe të kërkojë falje publike.

LEXO EDHE:  Albin Kurti dhe Kadaj-Bujupi mbeten në paraburgim

“Ishte një gabim teknik i imi, ku mediet pa me pyetur mua e kanë shpërndarë këtë shkrim! Kërkoj falje publike”, deklaroi më pas ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti mbledh sot qeverinë/ Pritet t’i ulë pagën vetes dhe ministrave

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme kryeministri i Kosovës do të zhvillojë mbledhjen e qeverisë ku rpitet të merren vednime të rëndësihme.

Sipas mediave kosovare, Kurti në mbledhjen që do të mbajë sot pritet të shfuqizojë vendimin që kishte marrë Qeveria “Haradinaj” në fund të vitit 2017 për rritjen e pagave për vete dhe të anëtarëve të kabinetit qeveritar dhe vartësve.

Kjo është pika e parë e paraparë në rendin e ditës për mbledhjen e dytë të Qeverisë Kurti që do të mbahet sot në orën 10:00
Në vendimin e 20 dhjetorit 2017, Qeveria e kaluar kishte vendosur për rritje të pagave për 100 për qind.

LEXO EDHE:  Albin Kurti dhe Kadaj-Bujupi mbeten në paraburgim

LEXO EDHE:  Albin Kurti dhe Kadaj-Bujupi mbeten në paraburgim

Kryeministrit Haradinaj nga 1500 euro paga i ishte bërë 2950 euro.
Më vonë ishte votuar Ligji që parashihte rregullimin edhe të pagave të kabinetit qeveritar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Mocioni për rrëzimin e qeverisë në Kosovë, Albin Kurti tregon qëndrimin e Vetëvendosjes

LEXO EDHE:  Ja për çfarë arsye/ Kryeministri Haradinaj përplaset me Albin Kurtin në Kuvend

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE