Connect with Us

Horoskopi i ditës, 3 janar 2020

Sociale

Horoskopi i ditës, 3 janar 2020

Publikuar

-

Dashi

Dashuria: Dita e mbushur me surpriza për shumë nga shenja. Çiftet mund t’ i japin shtysë dashurisë së jetës dhe për momentin mund të thoni se më e keqja ka mbaruar! Edhe beqarët sot do bëjnë takime vendimtare.

Puna: Nëse doni të pohoni arsyet tuaja, bëjeni gjithmonë me kujdes, sot impulsiviteti është përgjumur dhe mund të prishë marrëdhëniet tuaja.

Demi

Dashuria: Nëse jeni çift, një situatë konflikti dashurie do të krijojë ende disa probleme për ju. Mundohuni t’i qetësoni gjërat shumë ngadalë. Zemrat e vetmuara mund të vendosin ta deklarojnë veten para një personi. Nëse vërtet jeni tërhequr, hidhni një hap përpara!

Puna: Neptuni sot ndez krijimtarinë tuaj, puna është në plan të parë dhe do të jeni të etur për të marrë rezultate të shkëlqyera.

Binjakët

Dashuria: Mos e bëni partnerin tuaj ose personin që ju intereson xheloz, do të shkatërronit gjithçka dhe të ktheheshit do të ishte e vështirë. Perspektiva të shkëlqyera për takime të reja, beqarët do bëjnë miq të rinj dhe do të krijojnë marrëdhënie të reja personale. Sot do të lindin histori të reja.

Puna: Nëse jeni duke kërkuar mënyra për të krijuar bashkëpunime të reja, dijeni që Mërkuri do të jetë shumë i favorshëm sot.

Gaforrja

Dashuria: Sot do të keni një ide të qartë se çfarë të bëni dhe nuk do hezitoni të tregoni shqetësimin tuaj për të dashurin tuaj. Beqarët do joshin  dhe një shikim do të jetë i mjaftueshëm për të kapur pre të re!

Puna: Kënaqësi të shkëlqyera në punë ose në profesion. Sot do të kaloni çdo provë dhe gjithashtu do të keni çmime!

Luani

Dashuria: Mërkuri pengon dialogun mes çifteve, sot mund të ketë keqkuptime dhe dallime mendimesh nga çdo gjë, nga paratë te fëmijët. Nëse jeni beqarë, mund të vendosni të tërhiqeni para një personi që keni dashur prej kohësh.

Puna: Hëna ju fton t’i kushtoni vëmendje financave, nuk është koha e duhur për të bërë investime pa kthim.

Virgjëresha

Dashuria: Në fillim të vitit keni të gjitha dëshirat për të kaluar momente të mrekullueshme me gjysmën tuaj më të mirë. Varrosni kapelen dhe harroni xhelozinë! Beqarët do jenë në gjendje të bëjnë plane të reja për të ardhmen, duke filluar me një dhuratë që duket mjaft pozitive.

Puna: Koha e favorshme për të realizuar projektet tuaja. Kujdesuni për ata që do të sjellin përmirësime në të ardhmen tuaj.

Peshorja

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 29 janar 2020

Dashuria: Sot ju mund ta bëni këtë ditë të jashtëzakonshme duke treguar se jeni afër atyre që u duhen. Saturni do i bëjë beqarët veçanërisht tërheqës, të cilët do të kenë mundësi të shkëlqyera për të bërë përshtypje të tjerët.

Puna: Puna kërkon më shumë përqendrim. Mos merrni vendime të rëndësishme dhe mendoni me kujdes për secilin propozim.

Akrepi

Dashuria: Hyrja e Mërkurit në shenjë do të vendosë gjithçka në rregull. Tani e tutje, gjithçka do të zgjidhet lehtë, thjesht gjeni fjalët e duhura edhe me partnerin tuaj për të gjetur qetësi. Beqarët duhet të mësojnë të përjetojnë emocione më spontanisht.

Puna: Suksese në studim dhe në punë, do të keni të gjitha kredencialet për të arritur objektivat e dëshiruara.

Shigjetari

Dashuria: Mos e fosilizoni veten për gjërat e së kaluarës, largojini ato, se me siguri do të fillojë një e ardhme më e mirë për ju. Lajme vijnë në dashuri, mos u emociononi shumë dhe merrni gjithçka seriozisht. Sot beqarët do hedhin themelet e njohjes së re.

Puna: Sot do të ndiheni nën sulm dhe durimi juaj mund të mungojë. Qëndroni të qetë!

Bricjapi

Dashuria: Disa qëndrime të partnerit do t’ju bëjnë të reflektoni. Para se të jetë tepër vonë, kërkoni sqarime dhe do të kuptoni nëse ka diçka pas jush që nuk e dini. Beqarët do duhet të jenë të kujdesshëm për të mos fshehur sekretet e tyre!

Puna: Fryma konkurruese mes kolegëve sot do t’ju shqetësojë shumë, por do të duhet të duroni nëse doni të arrini qëllimet tuaja.

Ujori

Dashuria: Përkundër kundërshtimit të Hënës, ndjenjat do të rriten dhe do të keni mundësi t’i tregoni dashurinë tuaj partnerit tuaj. Beqarët do kenë surpriza të këndshme nga një person i afërt, nga miqësia tek dashuria hapi mund të jetë i shkurtër.

Puna: Do të jeni krijues dhe efikas dhe talenti juaj mund të ngjallë zili.

Peshqit

Dashuria: Më mirë të bëni një pauzë për reflektim mbi dashurinë, veçanërisht nëse ndjeheni të lodhur nga disa situata që nuk mund të gjeni zgjidhje adekuate. Ka frikë nga reflektimi edhe për zemrat e vetmuara, bëj një fytyrë të mirë në një lojë të keqe.

Puna: Jini tolerantë sot me ata rreth jush, edhe nëse planet dhe idetë tuaja nuk përkojnë me ato të të tjerëve./b.l/noa.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shën Valentini ju gjeti vetëm? Në QTU gjeni dashurinë dhe fitoni udhëtim falas

Publikuar

-

Nga

Edhe ky Shën Valentin ju ka gjetur single? Epo, ky lajm me siguri që do t’ju gëzojë të gjithëve, pasi jo vetëm që do të keni mundësinë të gjeni një partner, por nëse i jepni mundësinë njëri-tjetrit për t’u njohur më shumë, do të fitoni një udhëtim në çift, në një nga destinacionet më të pëlqyera, me gjithçka të përfshirë.

Është pikërisht Qendra Tregtare Univers, e njohur ndryshe si QTU që këtë Shën Valentin, ka vendosur që t’i surprizojë të gjithë dhe në datat 13-14-15, duke sjelle për herë të parë në qendër “Kupidin e Dashurisë”, një organizim i QTU që për tre ditë me radhë do të jetë në ndihme të dashurisë së vërtetë.
Si funksionon?

Në datat 13-14-15 në qendër do të jetë “Kupidi” prezantuesi i njohur Eni Shehu, personazhi i cili do të bëjë të mundur bashkimin mes çifteve. Ju vetëm duhet t’i drejtoheni atij dhe të shprehni dëshirën për të njohur një person dhe ai do kujdeset të gjejë atë që mund t’i përshtatet personalitetit tuaj.
Çiftet do të kenë mundësinë të ulen dhe të pinë diçka, për të kuptuar nëse kanë interes reciprok dhe aty do të vendosin nëse do t’i japin një mundësi njëri-tjetrit për t’u njohur jashtë QTU. Nëse shigjeta e kupidit shënon, ata do të fitojnë një udhëtim falas, në destinacione si, Mavrova, Kolashini, Meteora etj.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 18 korrik 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 janar 2019

Ky aktivitet vjen në kuadër të Shën Valentinit dhe për tre ditë me radhë pritet që të sjellë një atmosferë mjaft të veçantë në qendër.

Por, jo vetëm kaq!
Qendra Tregtare Univers ka menduar edhe për ata që janë të dashuruar, duke sjellë një broshurë speciale me ide dhuratash Shën Valentini, për meshkuj dhe femra. Ju mund të shfletoni broshurën online në qtu.al, ku mund të shikoni sugjerimet e brandeve te QTU për dhurata vërtete unike, si edhe ofertat e dyqaneve për këto 3 ditë.

QTU, qendra e parë tregtare në vend është një nga destinacionet më të preferuar të qytetarëve, të cilët e zgjedhin jo vetëm për të bërë blerje cilësore, por edhe për të kaluar kohën e lirë, me shumëllojshmërinë e zgjedhjeve që qendra ofron.

QTU menaxhohet nga Acrem që është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Shkollat në Shqipëri po kthehen në streha të pedofilëve/ Ministrja Shahini të japë llogari”

Publikuar

-

Nga

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri CRCA/ECPAT ka reaguar lidhur me skqandalin e publikuar nga “Stop” për ngacmimin seksual të nxënëses nga mësuesi.

CRCA/ECPAT Shqipëri, vëren me shqetësim dhe indinjatë se ky nuk është as rasti i parë, por as rasti i fundit, në të cilin mediat dhe emisionet investigative arrijnë të regjistrojnë me zë dhe figurë praninë e dhunës seksuale në shkollat tona, duke treguar sa se të pambrojtur janë fëmijët dhe nxënësit në mjediset shkollore nga grabitqarët seksualë. Të shumta kanë qënë rastet e denoncimeve të fëmijëve të dhunës seksuale të mësuesve në institucionet arsimore publike.

Jo më larg se 10 ditë më parë, Gjykata e Durrësit dha vendimin me burgim për 7 adoleshentët e arrestuar për përdhunimin e të miturës në ambientet e një shkolle në Kavajë. Në Nëntor të vitit 2019, u dha vendimi i dënimit për mësuesin që dhunoi seksualisht nxënësen 11 vjeçare në shkollën e fshatit Kalasë të Delvinës. Në korrik të vitit 2019, Gjykata e Gjirokastërs, sërish me një tjetër çështje mbi dhunën seksuale të një mësuesi ndaj nxënëses së tij. Në korrik të 2019, një tjetër rast i rëndë i dhunës seksuale ndaj një vajze të mitur në mjediset e shkollës në Arapaj të Durrësit, ndërsa në Tepelenë, një mësues 63 vjeçar u akuzua për ngacmime seksuale në shkollë.

Sipas CRCA/ECPAT, të gjitha këto raste të ndodhura brenda një periudhe kaq të shkurtër kohore, fatkeqësisht tregojnë se Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, dhe në veçanti drejtuesja e saj, ende nuk e kanë kuptuar jo vetëm shkallën e lartë, por edhe përhapjen e fenomenit të dhunës seksuale në institucionet e arsimit publik në vend!

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 janar 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 shkurt 2018

“Shkollat tona nga mjedise mësimi, po kthehen në streha të pedofilëve dhe grabitqarëve seksualë! Nisur nga rasti më i fundit, CRCA/ECPAT Shqipëri, i kërkon Ministres së Arsimit, Besa Shahini, t’I jap pargjigje publike ketyre pyetjeve: 1. Ndonëse renditen në një vit kaq shumë raste të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve në brendësi të mjediseve arsimore publike, cilat janë masat dhe zgjidhjet që ka ndërmarrë vetë ministrja e Arsimit në lidhje me mbrojtjen e tyre? 2. Çfarë mekanizmash të rinj ka krijuar Ministrja aktuale e Arsimit, për të raportuar çdo rast të dyshuar apo të vërtetuar të dhunës dhe ngacmimeve seksuale ndaj fëmijëve? 3. Çfarë masash ka propozuar ministrja Shahini për të eleminuar nga trupat pedagogjike të gjithë ata mësues që tentojnë apo edhe kryejnë krime seksuale ndaj nxënësve e fëmijëve? CRCA/ECPAT Shqipëri, bazuar në këtë ngjarje të rëndë që duket se përsëritet, do të kërkojë urgjentisht një interpelancë të Ministres së Arsimit Shahini, në Komisionin Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, për të dhënë llogari përpara deputetëve, shoqërisë civile, prindërve, mësuesve dhe fëmijëve mbi situatën se si është e mundur që grabitqarët seksualë tashmë po ulen këmbëkryq në shkollat publike shqiptare”m thuhet në reagim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Raporti global i ushqyerjes 2019/ Shqipëria ‘jashtë kursit’ për diabetin dhe mbipeshën

Publikuar

-

Nga

Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka ende shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti.

Sipas raportit më të fundit global të Ushqyerjes, Shqipëria është në rrjedhën e duhur për të përmbushur objektivat globale për nën-pesë nën mbipeshë, ata që po vuajnë urie nën pesë vjeç, humbje jete nën pesë vjeç dhe peshë të ulët të lindjes, por është jashtë kursit për të përmbushur objektivat për ushqyerjen ekskluzive të foshnjeve, anemi në gratë e moshës riprodhuese, diabetin te meshkujt dhe femrat, si dhe mbipeshën te meshkujt dhe femrat.

“Megjithëse performon relativisht mirë kundër vendeve të tjera në zhvillim, Shqipëria ende përjeton një ngarkesë të kequshqyerjes në mesin e popullsisë nën pesë vjeç. Që nga viti 2017, prevalenca kombëtare e mbipeshës nën 5 vjeç është 16.4%, e cila është ulur nga 23.2% në 2009. Prevalenca kombëtare e stunting nën-pesë është 11.3%, që është më pak se mesatarja e vendit në zhvillim prej 25%. Prevalenca e jetëve të humbur nën 5 vjeç e Shqipërisë prej 1.6% është gjithashtu më pak se mesatarja e vendeve në zhvillim prej 8.9%.”-thuhet në raport.

Në Shqipëri, 36.5% e foshnjave nën 6 muaj ekskluzivisht ushqehen me gji, kjo është shumë mbi mesataren e Evropës Jugore prej 19.6%. Prevalenca e peshës së ulët të lindjes në Shqipëri në vitin 2015 prej 4,6% është ulur pak nga 4.9% në vitin 2000.

Popullsia e rritur në Shqipëri gjithashtu përballet me një peshë të kequshqyerjes. 25.3% e grave në moshë riprodhuese kanë anemi, dhe 7.7% të burrave të rritur kanë diabet, krahasuar me 7.1% të grave. Ndërkohë, 21.8% e grave dhe 21.6% e burrave janë mbipeshë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 21 shkurt 2018

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 korrik 2019

Raporti Global i Ushqyerjes u krijua pas Samitit të parë të Nutricionit për Iniciativën e Rritjes (N4G) në 2013 si një mekanizëm për ndjekjen e angazhimeve të bëra nga 100 palë të interesuara që përfshijnë qeveritë, donatorët e ndihmës, shoqërinë civile dhe bizneset. Një vit më pas, nisi botimi i parë i këtyre raporteve vjetore.

Sot, Raporti Global i Ushqyerjes është raporti kryesor në botë për gjendjen e të ushqyerit global. Është udhëhequr nga të dhënat dhe prodhohet në mënyrë të pavarur çdo vit për të hedhur dritë se ku është arritur përparimi dhe për të identifikuar se ku mbeten sfidat. Raporti synon të frymëzojë qeveritë, shoqërinë civile dhe palët e interesuara private që të veprojnë për t’i dhënë fund kequshqyerjes në të gjitha format e saj. Ai gjithashtu luan rol të rëndësishëm për të ndihmuar palët e interesuara të japin llogari ndaj angazhimeve që ata kanë bërë në drejtim të trajtimit të kequshqyerjes./Monitor

LEXO TE PLOTE