Connect with Us

Djegin flamurin e SHBA dhe Izraelit/ Mijëra protestues për vrasjen e Sulejmanit në Iran

Bota

Djegin flamurin e SHBA dhe Izraelit/ Mijëra protestues për vrasjen e Sulejmanit në Iran

Publikuar

-

Mijëra iranianë po protestojnë në Teheran për të denoncuar “krimet” amerikane vetëm disa orë pas vdekjes së gjeneralit Kasem Sulejmani nga sulmet amerikane në aeroportin e Bagdadit, gjë e cila tani quhet “dëshmi”.

Kasem Sulejman ishte komandant i forcave revolucionare Quds në Iran dhe kishte lidhje të ngushta me Udhëheqësin e Lartë të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei.

Pas lutjes së madhe të së Premtes, turmat u derdhën në rrugët qendrore të kryeqytetit iranian duke mbajtur portrete të komandantit të Gardës Revolucionare, duke djegur flamurin amerikan dhe të Izraelit e duke brohoritur “Vdekje Amerikës”.

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ali Khamenei, Presidenti Hasan Rouhani dhe Ministri i Mbrojtjes Amir Khatami janë zotuar për “hakmarrje”.

LEXO EDHE:  Do hyjë në skenë brenda 2019-2020/ Goxhaj: Amerika pret klasën e re politike

Gjenerali iranian ishte mbrojtësi kryesor i idesë, planeve dhe përpjekjeve për të zgjeruar ndikimin e Iranit në Lindjen e Mesme dhe vrasja e tij nga forcat amerikane ngjall frikë serioze në bashkësinë ndërkombëtare për shpërthine brenda rajonit.

Izraeli është aleati më i ngushtë i Shteteve të Bashkuara dhe armiku më i madh i Iranit në Lindjen e Mesme. Radio-stacioni i ushtrisë izraelite raportoi se Forcat e Armatosura të Izraelit kanë qenë në gatishmëri të lartë nga frika e hakmarrjeve nga Irani pas vrasjes së Sulejmanit.

Fotot e mëposhtme janë shkrepur gjatë protestave të sotme në kryeqytetin e Iranit./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Thaçi mesazh të fortë/ “Nëse nuk ruhet partneriteti me SHBA dhe BE, rrezikohet liberalizimi i vizave”

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dhënë një mesazh shumë të fortë përsa i përket liberalizimit të vizave.

Teksa ka folur rreth diskutimeve në konferencën e Sigurisë në Munih, Thaçi deklaroi se e vetmja mënyrë që vendi të ketë një të ardhme të ndritur euro-atlantike është koordinimi i plotë me partnerët, SHBA dhe BE.

“Të gjitha mesazhet që i dëgjuam prej të gjithë liderëve botërorë që ishin prezent në Munih në raport me Kosovën është që të ruhet ky partneritet i Kosovës me BE-në, me NATO-n, e në veçanti me SHBA-të. Ky partneritet ruhet dhe kultivohet vetëm duke u sjell në mënyrë të përgjegjshme si institucione të vendit, të ndërtojmë demokracinë qytetare, të thellojmë reformat dhe të sillemi në mënyrë korrekte dhe të përgjegjshme edhe me të gjithë fqinjët, prandaj jam jashtëzakonisht i inkurajuar nga ajo që dëgjuam për Kosovën këtu në takimet që kam zhvilluar”, tha Kreu i Shtetit në televizionin publik të Kosovës.

Sipas tij, nëse nuk ruhen marrëdhëniet me partnerët ndërkombëtarë, rrezikohet liberalizmi i vizave.

LEXO EDHE:  Të shtëna me armë zjarri/ Humbin jetën tre persona në SHBA

LEXO EDHE:  Të shtëna me armë zjarri/ Humbin jetën tre persona në SHBA

“Rrugëtimi i Kosovës duhet të jetë koordinimi me partnerët tanë me SHBA dhe BE që të ndodh liberalizmi i vizave dhe në asnjë rrethanë të mos humbet mundësia për anëtarësim në Interpol apo në UNESCO. Pa koordinim me Washingtonin dhe Brukselin Kosova rrezikon seriozisht procesin e liberalizimit të vizave, anëtarësimin në UNESCO dhe në Interpol”, nënvizoi Thaçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Lajm i hidhur/ Gjendet e pajetë në banesë prezantuesja 40-vjeçare

Publikuar

-

Nga

Prezantuesja britanike Caroline Flack është gjetur e pajetë ditën e sotme në apartamentin e saj në Londër.

Lajmi është konfirmuar nga familjarët e saj, të cilët kërkuan që mediat të respektojnë dhimbjen e tyre dhe privatësinë.

“Ne do kërkojmë që shtypi të respektojë privatësinë e familjes në këtë kohë të vështirë dhe kërkojmë që ata të mos bëjnë asnjë përpjekje të na kontaktojnë ose të na fotografojnë”, thuhet në deklaratën e familjarëve.

Ende nuk dihen shkaqet e vdekjes së mistershme të 40-vjeçares, e cila ishte një ndër femrat më të komentuara të showbizzit.

LEXO EDHE:  SHBA-Kore e Veriut/A ka rrezik për luftë bërthamore?

LEXO EDHE:  Të shtëna me armë zjarri/ Humbin jetën tre persona në SHBA

Caroline Flack ishte në process gjyqësor dhe do të dilte para trupës gjykuese më 4 mars për të dhënë dëshminë, lidhur me akuzën se ka sulmuar partnerin Lewis Burton në dhjetor.

Caroline bëri bujë me pjesëmarrjen në realityshown “Love Island”, ndërsa njihet si prezantuesja e shfaqjeve më të mëdha, duke përfshirë këtu edhe “X Factor”. Ajo ishte një nga personat më të kërkuar dhe më të dashur në televizionet britanike./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Përplasje me armë në kazino/ Vritet 22 vjeçari shqiptar

Publikuar

-

Nga

Dy persona janë vrarë mëngjesin e sotëm gjatë një përplasje në një kazino në rrugën “Magjistralja e Adriatikut” në Shkup.

Ngjarja ka ndodhur në orën 04:47 të mëngjesi, ku katër persona të armatosur kanë hynë në kazino dhe kanë filluar të qëllonin ndaj të pranishmëve.

Siç bën me dije Ministria e Brendshme e Maqedonisë së Veriut, njëri nga të vrarët është një 22 vjeçar nga Kosova.

“Më 15 shkurt të vitit 2020, në ora 04:47 të SPB Shkup, u denoncua se katër persona të armatosur kanë hynë në kazino në rr. ‘Magjistralja e Adriatikut’ në Shkup dhe kanë filluar të qëllonin ndaj të pranishmëve, duke goditur V.H. (22) nga Kosova, i cili ka vdekur në vendngjarje. Ndërsa, sipas denoncimit, B.N. (20) nga fshati Krushopek, Shkup, i angazhuar si sigurim privat në kazino, është goditur në kokë me kondak, pas së cilës ka ndërruar jetë. Sipas raportit, e kanë marrë qarkullimin ditor dhe janë larguar”, njofton Ministria e Brendshme në Shkup.

LEXO EDHE:  ISIS kërcënim SHBA-së: Do të ketë një 11 Shtator të dytë

LEXO EDHE:  Kulluri zbërthen deklaratën e SHBA/ “Shuplakë” Ramës, mesazh të fortë Bashës

Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes së rëndë.

LEXO TE PLOTE