Connect with Us

Kush duhet të dëbohej para mësuesit “Gylenist” nga Shqipëria

Lajme

Kush duhet të dëbohej para mësuesit “Gylenist” nga Shqipëria

Publikuar

-

Lajmi i ditës dje me ardhjen e vitit të ri 2020 ishte ndalimi dhe dëbimi nga Shqipëria drejt Turqisë i mësuesit Harun Çelik.

Ai komentohet nga media si një mbështetës i lëvizjes FETO të Fetullah Gylen, lëvizje të cilën presidenti Erdogan e ka shpallur si terroriste dhe kërkon me çdo kusht kokën e tij.

Gylen ka një influence mjaft të madhe në Shqipëri dhe mediat raportuan për një listë të Ambasadës turke por edhe një ekspasion të Erdoganistëve kundër bizneseve dhe pronave të Gylenistëve.

Një rast është blerja e universitetit “New York”, ku një fondacion qeveritar i Erdoganit përballej në konkurence direkte me linjat shkollore të Gylenit.

Lista e bizneseve dhe mbështetësve të Gylenistëve në Tiranë ishte e gjatë dhe përfshiheshin shumë emra. Ndërkohë dëbimi i një personi po merr për herë të parë një vëmendje të madhe, kjo menjëherë pasi Klodjan Allajbeu u bë pronar mediash.

Ai prej disa kohesh ka blerë ABC News dhe qe nga ky ekran ka filluar edhe fryrja e ketij lajmi. Në fakt po të ishte për ekstradime Gylenistesh, i pari duhet të ishte Klodjani, i cili për siguri ka ikur të jetojë në Londër. Ndërsa nuk përbën asnjë çudi pse televizioni i një Gylenisti ka filluar t’i flasë fort  shqiptarëve për rastin e fundit.

Tani shumë shpejt zyrtarisht në Shqipëri do kemi një media të Gylenit, nga e cila do kuptojmë hallet e tyre në Shqipëri, por edhe frikërat e Klodit dhe shkokëve të tij që nuk flenë natën që nga dita që kanë parë emrin në listën e Erdoganit.

Ndërkohë policia ka konfirmuar lajmin e dëbimit, duke pretenduar se 42-vjeçari u deportua në Turqi pas vuajtjes së dënimit në Shqipëri për veprën penale përdorim i dokumenteve të falsifikuara. Sipas bluve, Harun Çelik tentoi të kalojë kufirin në Rinas me dokumenta të falsifikuara kanadeze dhe u dënua me 5 muaj burg./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE