Connect with Us

Hutoheni në telefon gjatë kohës që jeni në tualet/ Ja shpikja që e parandalon

Lajme

Hutoheni në telefon gjatë kohës që jeni në tualet/ Ja shpikja që e parandalon

Publikuar

-

Shumë prej nesh i ka ndodhur të shkojnë në tualet dhe të hutohen për minuta të tëra pas telefonit, pa u kujtuar për kohën dhe vendin ku ndodhet.

Disa, thjesht e marrin me shaka dhe e quajnë vendin ideal për të medituar, por një shpikje e teknologjisë së fundit, parashikon shmangien e këtij vesi aspak të këndshëm.

Një tualet në formë guaske është shpikja, që u tall nga përdoruesit e rrjeteve sociale, duke mos besuar në funksionin e vërtetë, por tualeti është dizejnuar në një kënd prej 13 shkallësh.

Mhabir Gil, drejtori i markës Standard Toilet, projektoi këtë guaskë tualeti pas një eksperience personale të hidhur.

“Ideja erdhi nga përvoja personale, kur unë ndalova në autostradë për të shkuar në tualet dhe kuptova se po bëhej një rresht i madh. Unë pyesja veten se çfarë po bënin njerëzit atje kur pashë disa njerëz që dilnin duke mbajtur telefona celularë”, tha ai për BBC.

LEXO EDHE:  Video/ Kur një fëmijë flet në telefon!

Gil tregon se e ka testuar tualetin dhe forma e guaskës i bën njerëzit të qëndrojnë më pak minuta nga sa mund të vonohen në përditshmëri. Kjo shpikje u kritikua gjerësisht nga përdoruesit e rrjeteve sociale, të cilët pretendojnë se është e parehatshme dhe mund të shkaktojë shqetësime te personat që kanë probleme me shpinën apo gjunjët.

Por Raymond Martin, drejtori drejtues i Shoqatës Britanike të Tualeteve, hodhi poshtë këto pretendime teksa tha se nuk shkakton dëmtime të gjurit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  Video/ Kur një fëmijë flet në telefon!

LEXO EDHE:  Gabimet që bëni me telefonin tuaj, pa e ditur që po e shkatërroni atë

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE