Connect with Us

Ekspertët: Ja çfarë ndodh me trupin tuaj bëni pak orë gjumë

Life Style

Ekspertët: Ja çfarë ndodh me trupin tuaj bëni pak orë gjumë

Publikuar

-

Ekspertët: Ja çfarë ndodh me trupin tuaj bëni pak orë gjumë

Mungesa e gjumit është një zakon që mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme në shëndet. Në rreshtat e ardhshëm, do të shohim së bashku se cilat janë pasojat që vijnë nga ky zakon i përhapur.

Mungesa e gjumit: shkaqet

Ekzistojnë disa shkaqe të mungesës së gjumit. Midis këtyre është e mundur të përmendet stresi, por edhe mbingarkesa. Ne gjithashtu theksojmë se faktorët që mund të rrezikojnë cilësinë e gjumit përfshijnë tendencën për të punuar në kompjuter në mbrëmje ose për të kaluar shumë kohë duke parë TV.

Ne mund të vashdojm të permendim edhe  faktor të tjerë që rrezikojnë cilësinë e gjumit të natës. Në këtë kategori është gjithashtu e mundur të përfshihet tendenca për t’u marrë me aktivitet fizik në mbrëmje.

Në këtë rast, arsyeja lidhet me faktin se, pas ushtrimeve, nivelet e adrenalinës ngrihen shumë, duke rezultuar në një ulje të orëve të gjumit. Për fat të keq, është shumë e vështirë për shumë njerëz ta lënë mënjanë këtë zakon. Në fakt, le të mos harrojmë se, shpesh, njerëzit zgjedhin të luajnë sport gjatë orëve të vona të pasdites / mbrëmjes pasi nuk kanë asnjë mënyrë ta bëjnë më parë për arsye pune.

Në këtë pikë, mbetet vetëm të kuptojmë se çfarë ndodh me trupin tonë kur flemë pak. Pasoja e parë për t’u marrë parasysh është ulja e prodhimit të serotoninës. Ky neurotransmetues, i njohur si hormoni i mirë i humorit, është thelbësor për rregullimin e ritmit të gjumit-zgjimit dhe, si pasojë, thelbësor për mirëqenien psikofizike.

LEXO EDHE:  Vetëm 7 muaj pas lindjes së vajzës/ Kylie Jenner në super formë

Fjetja shumë pak, gjithashtu shkakton një rreth të vërtetë vicioz. Nëse, shumë shpesh, keni tendencë të qëndroni zgjuar në mbrëmje për të shfryrë disi një gjendje stresi, kur zgjoheni pasi keni fjetur për disa orë situata kthehet saktësisht si më parë. Stresi kronik mund të çojë në probleme të rëndësishme fizike. Midis këtyre, është e mundur të përmendet rritja e oreksit dhe, rrjedhimisht, pasojat në peshën e trupit.

Si ta zgjidhim situatën? Para të gjithash, këshillohet të fikni të gjitha pajisjet elektronike të paktën një orë para se të flini. Edhe nëse shkoni në shtrat herët, ta bëni atë menjëherë pasi të shikoni në ekranin e kompjuterit tuaj nuk është më e mira. Përveç kësaj, ju mund të ndihmoni veten me ushqimin, duke shmangur pirjen e kafesë dhe alkoolit në mbrëmje dhe moderimin e marrjes së ushqimeve të pasura me maja, të cilat mund të rëndojnë tretjen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Publiku e voton si më të preferuarin/ Përlotet Donaldi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Aktori Donald Veshaj është përzgjehdur nga publiku si banori më i preferuar në shtëpinë e Big Brother Vip.

Nga momenti që është komunikuar zgjedhja e publikut, Donaldi është përlotur duke u shprehur se ky është një moment shumë i veçantë për të.Kujtojmë se brenda shtëpisë ka qenë shumë i përfshirë në debate me banorët e tjerë gjatë kësaj jave dhe fakti që publiku e zgjodhi si të preferuar do të thotë shumë për të./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Ishte një situatë agresioni”/ Opinionistja e Big Brother komenton përplasjen Fifi-Semi

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sot në emisionin Big Brother Vip është diskutuar përplasja mes Semit dhe Fifit. Opinionistja e Big Brother Vip, Balina Bodinaku, ka komentuar sjelljen e banoërve të tjerë në këtë situatë.

Bodinaku shprehet se ajo ishte një situatë agresioni dhe skenë shumë e shëmtuar.Po pres që banorët të dalin me një mesazh të përbashkët. Më shumë se loja individuale, jemi njerëz. Unë vura re nga banorët një lloj përdorje të kësaj situate. Dikush për tu bërë lider, dikush për të kanalizuar xhelozinë. Kjo e tejkalon lojën. Kjo ishte një situatë agresioni. Nuk jam kundër teje dhe respektoj vujatjen tënde dhe shqetësimin tënd. Ti e dije se ishe në një lojë. Ti nuk po vuaje. Semi nuk e dinte, po vuante.  Kemi parë skena të shëmtuara”, është shprehur Balina.

LEXO EDHE:  Si ndikon ndryshimi i stinëve në trupin dhe trurin e njeriut

LEXO EDHE:  Si përgatitet trupi për të lëvizur?

Nga ana tjetër Fifi është shprehur se Balina po i del kundër me opinionin e saj dhe kjo gjë po e shqetëson./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Përplasja me Fifin/ Semin e kap ankthi live në emision

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjatë kësaj jave në Big Brother Vip ka patur shumë debate të nxehta mes Semit dhe Fifit.

Semi ka përjetuar një krizë ankthi gjatë debatit ku i është dashur të pijë ilaçe.Sot në transmetim live teksa është prekur kjo temë, Semi është ndjerë sërish keq dhe ka përjetuar sërish ankth.

LEXO EDHE:  Traumat pas tërmetit tragjik/ Psikologu: Të punohet me fëmijët që janë ende në çadra

LEXO EDHE:  Modelja më e nxehtë e Instagramit/ Fotot më sensuale të “bishës” së fitnesit

Ajo ka dalë jashtë për tu qetësuar ndërsa tashmë e ka kaluar këtë episod. Kujtojmë se Semi ka rrëfyer se ka vuajtur nga ankthi. Këtë e ka ndarë me disa prej banorëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE