Connect with Us

2019-ta në foto/ Imazhet më pikante

Bota

2019-ta në foto/ Imazhet më pikante

Publikuar

-

2019-ta ishte një vit i ngjeshur me ngjarje, jo vetëm nga Shqipëria, por nga e gjithë bota. Britania e Madhe na vjen me ngjarjet më të rëndësishme në disa foto pikante që tregojnë rrugëtimin përgjatë këtij viti.

Në imazhin e parë shfaqet pronari i një makine Reliant Robin me tre rrota, duke u përballur me dëborën pranë fshatit Shap në janar. Rrugët dhe shkollat u mbyllën në të gjithë Cumbrinë, në veri të Anglisë.

Një grup turistësh polakë po argëtohen në një ditë të ftohtë dimri, duke provuar se sa prej tyre mund të futen njëkohësisht në një kabinë telefonike në Westminster, të Londrës.

Protestuesi Anti-Brexit Steve Bray (majtas) dhe një protestues pro-Brexit duke debatuar, në janar, ndërsa po protestojë jashtë Parlamentit, në Westminster.

Olivia Colman me çmimin Oskar si aktorja më e mirë, për rolin e Mbretëreshës Anne në “The Favorite”. Ajo mbajti një fjalim të përzemërt, duke thënë: “Është vërtet stresuese. Kjo është për të qeshur. Fitova një Oskar”.

Binjaket Ami dhe Aya nga Tokio gjatë Javës së Modës në Londër.

Në shkurt, studentët në të gjithë vendin braktisën mësimin dhe u ngritën në protestë dhe i bënë thirrje qeverisë të shpallte një emergjencë klimatike dhe të ndërmarrin hapa aktivë për të zgjidhur problemin. Më vonë u zhvillua një grevë globale për klimën, pasi miliona njerëz në mbarë botën demonstruan për ngohjen globale.

Aktivistja suedeze e klimës Greta Thunberg (në mes) takohet me udhëheqësin e Partisë së Gjelbër Westminster Caroline Lucas (majtas) dhe udhëheqësin e Punës Jeremy Corbyn në Dhomën e Komunave në Prill. Thunberg kritikoi Mbretërinë e Bashkuar për ngrohjen globale, ndërsa ish-kryeministrja Theresa May, nuk mori pjesë në këtë takim.

Në prill, rreth 50 zjarrfikës u angazhuan për të shkuar flakët që kishin përfshirë gjashtë hektarë bimësi mbi White Wells në Ilkley. Forcat zjarrfikëse i vunë flakët nën kontroll me ndërhyrje nga ajri me helikopterë, pasi temperaturat e larta aktivizuan zjarrin.

LEXO EDHE:  RiRi elegante dhe seksi për Dior

Kopshtari Eric Drennon krijoi një labirint në Traquair House, në Peebleshire. Labirinti ndodhet në shtëpinë më e vjetër të Skocisë, në të cilën kanë jetuar për 900 vite mbretërit dhe mbretëreshat e Skocisë.

Një mikeshë e gazetares, Lyra McKee duke mbajtur një njoftim në funeralin e gazetares së vrarë në Katedralen e St Anne në Belfast. 29 vjeçarja McKee u qëllua në kokë në prill të këtij viti teksa ishte duke raportuar incidentet e dhunës në Irlandën e Veriut. Policia e cilësoi vrasjen e saj si “incident terrorist”, ndërsa ushtria e re irlandeze (IRA) pranoi kryerjen e vrasjes dhe i kërkoi falje familjes dhe miqve të saj.

Udhëheqësi i Partisë Brexit Nigel Farage goditet me “Milkshake” gjatë një marshimi të qytetarëve që janë kundër daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja, në Newcastle në maj. Paul Crowther, 32 vjeç, u deklarua fajtor për sulmin, nga Gjykata e Magjistraturës North Tyneside, që e cilësoi situatën si të “motivuar politikisht”.

Boris Johnson duke hyrë në 10 Downing Street në ditën kur u konfirmua si Kryeministri i ri nga Mbretëresha në korrik. Johnson u zgjodh si drejtuesi i ri Konservator me 92153 vota nga anëtarët e partisë, ndërsa në dhjetor ai fitoi me shumicë të madhe votash zgjedhjet e përgjithshme.

Një zhytës noton së bashku me një kandil deti me përmasa shumë të mëdha në brigjet e Cornwall. Në korrik, biologu i jetës së egër Lizzie Daly dhe zhytësi i tij Dan Abbott u ndeshën me kandilin e detit gjatë një projekti njëjavor duke dokumentuar takimet detare.

Martha Brown dhe partnerja e saj, Louise McCullough, festojnë legjislacionin e ri në Belfast. Në tetor, ligji u miratua për të lejuar njerëzit e të njëjtit seks të martoheshin dhe aborti u dekriminalizua. Dasmat e para të të njëjtit seks në Irlandën Veriore janë vendosur të zhvillohen në shkurt të vitit 2020./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Arrestohet babai i aktores së njohur

Publikuar

-

Nga

Babai i aktores së njohur amerikane, Lindsay Lohan është arrestuar nga policia.

Ai është akuzuar nga ish bashkëshortja e tij, Kate Major për dhunë në familje.

Major e cila bëri kërkesën për ndarje nga bashkëshorti Michael Lohan,  deklaroi se ai kishte ushtruar dhunë ndaj saj kur ajo ishte përballur me të për çështjen e historisë së kërkimeve të tij në internet.

Oficerët janë parë duke marrë Lohan në paraburgim jashtë banesës së Major në Southampton.

LEXO EDHE:  RiRi elegante dhe seksi për Dior

LEXO EDHE:  Trendet e fundit të fustanit të martesës/ Nga modelet e Fashion Week

Ndërkaq, vetë aktorja nuk ka bërë ende asnjë deklaratë lidhur me arrestimin e të atit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  Testi që do t’ju ”çmendë”! Kafsha e parë që shihni në foto zbulon të fshehtat e karakterit tuaj!

LEXO EDHE:  RiRi elegante dhe seksi për Dior

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE