Connect with Us

Studimi/ Shumica e njerëzve zgjedhin dhurata për të befasuar dhe jo për të kënaqur

Lajme

Studimi/ Shumica e njerëzve zgjedhin dhurata për të befasuar dhe jo për të kënaqur

Publikuar

-

Për shumicën prej nesh, dhuratat që dëshironim kur ishim fëmijë ishin shumë të ndryshme nga ato për të cilat ne duam si të rritur. Shumica prej nesh kërkojnë diçka të ndryshme dhe emocionuese për t’u dhënë miqve, prindërve dhe të afërmve me shpresën se do t’i lumturojmë kur të hapin dhuratat e tyre.

Sipas një studimi të botuar në Shkencën Psikologjike, kjo ndodh për shkak se ne marrim më shumë kënaqësi nga befasia që shohim në fytyrat e tyre.

Kur bëhet fjalë për dhuratat, imagjinojmë se si do të jetë të shikoni dikë të hapë një pako dhe të buzëqeshë.

Kjo tingëllon qartë, por ne dhe studimet më shkencore të dhënies së dhuratave thonë se shfaqja emocionale e një personi përputhet me atë se si ndjehen brenda, dhe ne përdorim ato shfaqje emocionale për të bërë zgjedhje në emër të tyre. Nëse supozojmë se ata do të zhgënjehen, ne duam të shmangim atë rezultat.

Nëse dikush buzëqesh, qesh, ose qan me lotë gëzimi, ne mendojmë se ata janë mbushur me lumturi dhe mirënjohje për dhuratën e mahnitshme që u kemi dhënë atyre.

LEXO EDHE:  Studimi magjik: Ja si femrat mund ta përjetojnë orgazmën në shtrat me këto truke të thjeshta

Shprehjet e fytyrës nuk tregojnë shumë për vlerësimin e një dhurate nga dikush. Hulumtimet sugjerojnë që reagimet emocionale shpesh ndodhin pa shumë “përpunim” domethënë, gjëja e parë që dikush bën kur hap një dhuratë nuk ka domosdoshmërisht ndonjë lidhje me atë që mendojnë për pesë minuta më vonë.

Kjo mospërputhje i bëri studiuesit Adelle Yang dhe Oleg Urminsky të propozojnë “hipotezën që kërkon buzëqeshje”: idenë që dhuruesit vlerësojnë ato shfaqje emocionuese entuziaste. Ne nuk japim dhurata për kënaqësi afatgjatë, por më tepër për një shpërthim të shpejtë entuziazmi.

Sipas një studimit, shumica e njerëzve zgjedhin dhuratat më shumë për të befasuar sesa për të kënaqur persoant që ia dhurojnë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  Studimi/ Qeni arrin të dallojë njerëzit e këqinj

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Zef Hilës/ Shoqata e Bashkive: Kjo është hakmarrje politike

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE