Connect with Us

Shkoi me pushime në Spanjë/ Ndërron jetë në mënyrë misterioze 24-vjeçarja

Bota

Shkoi me pushime në Spanjë/ Ndërron jetë në mënyrë misterioze 24-vjeçarja

Publikuar

-

Një nënë e re ka ndërruar jetë papritur, teksa ishte me pushime në Tenerife të Spanjës.

Megan Brannan, 24 vjeç ishte duke shijuar pushimet me vajzën e saj një vjeçare Kaedy në Kosta Adeje, kur ajo papritur vdiq në 14 tetor.

Ajo ishte ankuar se nuk ndjehej mirë prej dy ditësh dhe një mëngjes u gjet e pajetë në shtrat nga babai i saj Thomas. Dyshimet janë fokusuar te një sulm i ndodhur në vendin e saj të lindjes gjashtë javë para vdekjes.

Autoritetet mendojnë se një dëmtim i marrë gjatë atij sulmi mund t’i ketë shkaktuar vdekjen, ndërsa familja e tronditur kërkon të dijë shkakun e kësaj ngjarjeje tragjike.

Para se të ngrihej kjo pistë hetimi, familja mendonte se vajza mund të kishte pasur ndonjë sëmundje të pazbuluar më parë, ndërsa motra e 24-vjeçares ka prekur me një dedikim.

LEXO EDHE:  Silvstedt pushime në Kanë

“Nuk mund ta përtyp fare këtë dhe nuk mund të mos pretendoj me veten time se është një ëndërr e keqe nga e cila do të zgjohem, nuk e di se si do të shërohem ndonjëherë nga kjo, por do të përpiqem të bëj më të mirën për të qëndruar e fortë për ty Megan, nuk ka vend që ti të kishe kaluar më mirë, se vendi jot i preferuar Tenerife”, shkruajti ajo në rrjetet sociale, teksa i premton se do kujdeset për vajzën që e reja la pas.

Pas vdekjes së Megan Brannan, një faqe GoFundMe është hapur për të ndihmuar familjen e saj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Zgjedhje në kohë pandemie/ Maqedonia e Veriut voton sot

Publikuar

-

Nga

Këtë të mërkurë, qytetarët e Maqedonisë së Veriut i janë drejtuar kutive të votimuit për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre për përbërjen e re të Kuvendit.

Këto janë zgjedhjet e para në kushte të pandemisë me protokolle të veçanta shëndetësore për mbrojtje nga koronavirusi i ri që shkakton sëmundjen COVID-19.
Të drejtë vote kanë 1.814,263 shtetas të cilët do të zgjedhin 120 deputetët e Kuvendit Republikan.

LEXO EDHE:  “E dua Shqipërinë”/ Aktorja e famshme turke kalon pushimet në bregdetin e jugut

LEXO EDHE:  Marina dhe Luana nisën pushimet në çift dhe tani nuk do të zihen më!

Procesi i votimit ka nisur në orën 07:00 dhe do të mbyllet në orën 21:00, apo dy orë më shumë se në ciklet e kaluara zgjedhore për shkak se procesi mund të jetë i ngadaltë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Admirali Giroir i përgjigjet Trump/ Ne nuk gënjejmë për koronavirusin

Publikuar

-

Nga

Admirali Giroir i përgjigjet Trump/ Ne nuk gënjejmë për koronavirusin

Një pjesëtar kryesor i ekipit të Shtëpisë së Bardhë kundër koronavirusit hodhi poshtë një aludim të Presidentit Donald Trump se mjekët në institucionet federale po gënjejnë publikun për përmasat e epidemisë në SHBA.

Presidenti postoi në Twitter një koment të Chuck Woolery, ish-prezantues i një emisioni argëtues televiziv, i cili shkruante se “të gjithë gënjejnë”, përfshirë Qendrën për Kontrollin e Sëmundjeve, dhe “mjekët tanë, jo të gjithë, por pjesën më të madhe, të cilëve na është thënë t’u besojmë”.

Por Admirali Brett Giroir, admirali që është i përfshirë në ekipin e Shtëpisë së Bardhë kundër koronavirusit, tha në emisionin “Today” të rrjetit NBC; “Ne mund të bëjmë gabime nganjëherë, bazuar në informatat që kemi, por asnjë nga ne nuk gënjen”.

LEXO EDHE:  Meta thumbon Ramën/ “Kush ngel për vjeshtë nuk i meriton pushimet e gjata”

LEXO EDHE:  “E dua Shqipërinë”/ Aktorja e famshme turke kalon pushimet në bregdetin e jugut

“Ne jemi plotësisht transparentë me popullin amerikan. Asnjë nga ne nuk është gjithmonë 100% i saktë, por ne e pranojmë këtë fakt,” tha admirali.

Në përgatitje për zgjedhjet, presidenti është munduar të zbusë ndikimin e virusit në komentet e tij, duke thënë kohët e fundit se ndikimi i infeksioneve të reja në SHBA në 99% të rasteve “është krejt i parrezikshëm”. Gjatë javëve të fundit Presidenti Trump ka pasur kontakte të kufizuara me ekspertin kryesor amerikan të sëmundjeve infective, Dr. Anthony Fauci dhe ka thënë se megjithëse personalisht e pëlqen, Fauci ka bërë “shumë gabime”./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Zyrtari i DASH: Sanksionet ndaj Kinës nuk përjashtohen

Publikuar

-

Nga

Zyrtari i DASH: Sanksionet ndaj Kinës nuk përjashtohen

Diplomati më i lartë amerikan për Azinë Lindore tha të martën se Shtetet e Bashkuara mund të përgjigjen me sanksione ndaj zyrtarëve dhe ndërmarrjeve kineze të përfshira në akte imponimi në Detin e Kinës së Jugut.

Komentet u bënë nga David Stilwell, ndihmës sekretari i shtetit për Azinë Lindore.

I pyetur nëse sanksionet do të ishin një përgjigje e mundshme amerikane ndaj veprimeve kineze, zoti Stilwell i tha një eksperti në Uashington: “Asgjë nuk përjashtohet. Kjo është gjuha që kuptojnë kinezët, veprime demonstrative dhe të prekshme.”

Stilwell komentoi një ditë pasi Shtetet e Bashkuara hodhën poshtë pretendimet e Kinës ndaj burimeve në pjesën më të madhe të Detit të Kinës së Jugut, duke i quajtur ato “plotësisht të paligjshme”, një qëndrim që Pekini thotë se ka rritur tensionet në rajon.

Uashingtoni prej kohësh i ka kundërshtuar pretendimet e gjera territoriale të Pekinit në Detin e Kinës së Jugut, duke dërguar rregullisht anije luftarake përmes rrugëve strategjike ujore, për të demonstruar lirinë e lundrimit në atë zonë. Por njoftimi i së hënës pasqyron një ton më të ashpër.

LEXO EDHE:  Mucklow pushime në Dubai

LEXO EDHE:  Silvstedt pushime në Kanë

Kina ka pretendime ndaj 90 për qind të Detit të Kinës së Jugut, potencialisht i pasur me burime energjike. Por pretendime kanë edhe Brunei, Malajzia, Filipinet, Tajvani dhe Vietnami.

Në këtë zonë detare kalon një vëllim tregtar me vlerë rreth 3 trilion dollarë në vit.

Pekini ka ndërtuar baza në atolet e këtij deti, por thotë se qëllimet e tij janë paqësore.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë bërë gjithnjë e më të tensionuara kohët e fundit për çështje të ndryshme, përfshirë trajtimin nga Kina të koronavirusit dhe shtrëngimin e kontrollit kinez mbi Hong Kongun./ VOA

LEXO TE PLOTE