Connect with Us

Preku zemrat e të gjithëve dhe na mbërtheu para ekranit / Cila është historia rrëqethëse e vitit 2019

Lajme

Preku zemrat e të gjithëve dhe na mbërtheu para ekranit / Cila është historia rrëqethëse e vitit 2019

Publikuar

-

Lot, përqafime, mall dhe një fëmijë i mbetur peng mes kampeve të Sirisë….

Kjo është historia e një familjeje shqiptare e cila preku zemrat e të gjithëve.

Historia e dhimbshme e Alvin Berishës mbajti mbërthyer përpara ekranit mijëra njerëz.
Ishte emisioni investigativ italian “Le Ienne” ai që pati mëshirë për dëshpërimin e Afrim Berishës, babait shqiptar që prej pesë vitesh kërkonte të birin, Alvinin, që e shoqja ia kishte degdisur në kampet e ISIS për ta kthyer në luftëtar.

Babai i Alvinit, iu drejtua emisionit italian, për të rikthyer të birin pranë familjes.
Pa shumë përpjekjesh dhe peripecish, Alvini arriti të kthehet pranë babait dhe dy motrave të tij.

Gjatë qendrimit në kapm, Alvini kishte humbur nënë e tij nga një shpërthim me bombë, ndërkohë që kishte marrë plagë në këmbë e cila ia vështirësonte ecjen.
Pas kthimit në shtëpi, Alvini i është nënshtruar një operacioni i cili kaloi me sukses.

Tashmë vogëlushi ka pësuar një ndryshim drastik në pamje dhe në gjendjen e tij shëndetësore.

LEXO EDHE:  Shpërthimi i makinës–bombë/ Humbin jetën tetë civilë, plagosen 20 të tjerë

Alvini do kalojë festat e fundvitit pranë gjirit të familjes larg tmerrit të kampit të Siri ku jetoi për pesë vite.

Historia e Alvinit, ishte një ndër lajmet më të rëndësishme të vitit 2019, pasi historia e tij e dhimbshme preku zemrat e të gjithëve dhe me sytë nga ekrani prisnin me padurim lirimin e tij nga kampi i “ferrit”./CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  35 civilë të vrarë nga sulmet turke në Siri

LEXO EDHE:  “Ai fëmijë i ka kaluar të gjitha etapat e jetës në 5 vite”/ Përlotet gazetari

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE