Connect with Us

Nga përgjimet, mandatet e opozitës, tërmeti dhe ngritja e SPAK/ Ngjarjet e bujshme që shoqëruan 2019

Politikë

Nga përgjimet, mandatet e opozitës, tërmeti dhe ngritja e SPAK/ Ngjarjet e bujshme që shoqëruan 2019

Publikuar

-

Viti që lamë pas është një vit i shoqëruar me një sërë ngjarjesh që do të mbahen mend gjatë në hostorinë e vendit tonë.

Në janar të vitit 2019, gazeta gjermane “Bild”, publikoi përgjimet në lidhje me shit-blerjen e votave nga Partia Socialiste në Dibër. Këto përgjime kanë lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”, e përfolur nga opozita si dosja voluminoze që provon krimin zgjedhor në Dibër.

Më titullin “Shiritat e dëgjimit dëshmojnë: Qeveria manipuloi zgjedhjet”, Tiede ka publikuar audio-përgjimet ku flet edhe vetë kryeministri Edi Rama.  Ky i fundit dëgjohet teksa bisedon me ish-drejtorin në Ministrinë e Brendshme, Arben Keshin.

Rama e pyet Keshin nëse e ka realizuar obljektivin dhe drejtori përgjigjet pozitivisht.  Dosja.al ka zbardhur 16 audio-përgjimet e publikuara nga mediat gjermane dhe ka përshtatur në shqip të gjithë artikullin e prestigjiozes. (Lexo këtu)

Përgjimet e Bild, shërbyen si kauzë për opozitën, e cila filloi protestat kundër qeverisë.

Pas një proteste të zhvilluar në 16 shkurt, opozita e drejtuar nga kreu i PD-së, Lulzim Basha vendosi të djegë mandatet e deputetëve, në shenjë proteste kundër qeverisë, të cilën e akuzon se ka ardhur në pushtet me votat e blera nga paratë e krimit.

dhune ne proteste

Por, pas djegies së mandateve të deputetëve, të tjerë kandidatë nga listat shumëemërore të PD dhe LSI pranuan mandatet e lëna bosh, gjë që çoi në krijimin e një opozite të re parlamentare.

Më tej, opozita bojkotoi edhe zgjedhjet vendore të 30 qershorit, të cilat u zhvilluan në shumicën e bashkive në vend, me një kandidat të vetëm në garë. Kështu, Basha i dhuroi Ramës në tavolinë 61 bashki. Pra, të gjithë pushtetin lokal.

Një tjetër ngjarje është edhe dështimi për të hapur negociatat për anëtarësim në BE. Një ngjarje kjo në fakt e shumëpritur nga shqiptarët, por që lideret e BE vendosën të japin një përgjigje negative për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në 18 tetor 2019, Komisioneri për zgjerimin në BE, Johanes  Hahn, bëri të ditur se liderët e Bashkimit Europian përfundimisht nuk arritën të kishin një dakordësi për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Bashkimin Europian.(Lexo këtu)

Një tjetër ngjarje që do të mbahet mend është edhe atentati ndaj prokurorit Arjan Ndoj, ku humbi jetën drejtuesi i mjetit, Andi Maloku, dhe mbeti i plagosur vetë prokurori si dhe shoqëruesi i tij Aleksandër Laho, i njohur ndryshe si Landi Muharremi, apo “Rrumi”, mësohet se ky i fundit ka lënë ambientet e spitalit.

Përsa i përket atentatit të Durrësit,  policia ka arrestuar  si të dyshuar 34-vjeçarin Redjan Rraja. Ai u ndalua me urdhër të prokurorëve, Anton Martini e Besim Hajdarmataj, teksa tentoi të largohej nga Shqipëria nga pika kufitare e Hanit të Hotit për në Malin e Zi, pas gjetjes së shenjave të gishtrinjëve në automjetin e përdorur për kryerjen e atentatit, të braktisur në fshatin Shkafanë të Ishmit. (Lexo këtu)

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Basha: Nuk ka kthim pas

Një tjetër ngjarje që preku zemrat e të gjithëve është ajo e rastit të djalit 11 vjeçar, Alvin Berisha, i cili ka prekur zemrat e të gjithëve me historinë e tij.

11-vjeçari prej 5 vitesh ndodhej në kampin e Al-Hol në Siri i plagosur nga shpërthimi i një bombe, që i kanë shkaktuar probleme serioze në ecje.

Alvini u mor në Siri nga nëna e tij e cila humbi jetën gjatë luftimeve më Siri.

Alvin Berisha u lirua nga kampi falë ndërhyrjes së mediave italiane, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq dhe “Gjysmëhënen” siriane. (Lexo Këtu)

Më tej, një ndër ngjarjet më tragjike ishte tërmeti i 26 nëntorit.

Rreth orës 03:54 të mëngjesit të 26 nëntorit 2019, Shqipëria u godit nga një tërmet i fortë me magnitudë 6.4 ballë, i shkallës rihter.

Tërmeti zgjati mbi 30 sekonda dhe u ndie në të gjithë Shqipërinë, por zonat më të prekura ishin Durrësi, Thumana ku shumë ndërtesa u kthyen në gërmadha.

Tërmeti i 26 nëntorit la pas një bilanc tragjik, ku 51 persona humbën jetën, qindra mbetën të lënduar, ndërsa me mijëra të tjerë kanë mbetur të pastrehë për shkak se banesat e tyre janë shembur ose janë bërë të pabanueshme nga dëmet e mëdha që kanë pësuar. (Lexo këtu)

Ngritja e Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, e njohur ndryshe si SPAK është një tjetër ngjarje e raportuar fort nga mediat dhe me një impakt të fortë në opinionin publik.

Ngritja e SPAK ka pritshmëri të lartë nga shqiptarët të cilët duan që drejtësia të jetë më në fund në krahun e tyre, por edhe nga ndërkombëtarët.

Por, pavarësisht pritshmërive të larta, ngritja e SPAK u shoqërua edhe me akuza. Pas zgjedhjes së prokurorit Arben Kraja në krye të Prokurorisë së Posaçme në media u publikuan akuza dhe dokumente, ku pretendohet se Arben Kraja është ish-hetues i regjimit komunist.

Autoriteti i Dosjeve konfirmon/ Arben Kraja hetues i komunizmit, trajtoi çështje të kalimit të paligjshëm të kufirit

Ish-hetuesi i diktaturës në krye të SPAK/ Publikohen të tjera fakte tronditëse

 

 

 

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Po ruani menderen tuaj”/ Murrizi mesazh Gjiknurit: Kryetar i këshillit politiko-seksual

Publikuar

-

Nga

“Po ruani menderen tuaj”/ Murrizi mesazh Gjuknurit: Kryetar i këshillit politiko-seksual

Deputeti Myslim Murrizi ka një mesazh për kryetarin e Këshillit Politik, Damian Gjiknuri lidhur me listat e hapura.

Murrizi thotë se deputetët e PS janë bërë pishman për votën e 30 korrikut. Mes të tjerash Murrizi thekson se kurrë nuk mund të ketë prag kombëtar me sistem zgjedhor rajonal dhe pa patur nje “ shportë” mandatesh rezervë për të kompesuar çdo parti politike që kalon pragun por nuk kap dot një mandat në qark.

“I dashur shoku Damian!

Po te drejtohem Ty si kryetar i keshillit politiko-seksual

Pallavrat me LISTAT E HAPURA ne kundershtim me KUSHTETUTEN e miratuar me date 30 korrik 2020 mund tja u besh antareve seksualisto-keshillues politik qe keni nga data 14 janar 2020 qe derdellisni sikur po shpetoni Shqiperine por ne fakt po ruani menderen tuaj dhe te kryetarit te partise

LISTAT E HAPURA nuk jane me ne doren Tende Damian e as te kujdo antari apo kryetari te keshillit seksualo-politik

Une e di mire siç e dine dhe e kane kuptuar pothuajse te gjithe Shqiptaret qe ju jeni bere PISHMAN per voten e 30 korrikur sepse jane merzitur shume sivllezerit tuaj, por kjo ka vetem NJE ZGJIDHJE Damian

Mblidhi 28 firma nga deputetet e PS dhe siguro perseri 94 vota ne KUVEND dhe ndryshoi dy nenet 64 dhe 68 te KUSHTETUTES qe u miratuan me 106 VOTA me date 30 korrik

LEXO EDHE:  “Përballjet e ashpra të Metës për faj të opozitës”/ Topi akuza Bashës: Bën politikë rurale

LEXO EDHE:  Blendi Fevziu: Nuk ka shans që PD dhe LSI të dalin vetëm në zgjedhje

RRUGE TJETER NUK KABile po te citoj nje thenie te Kryetarit tend Rama dikur qe:

NUK KA AS BIR NENE E AS BIR KU… QE TE TALLET ME KUSHTETUTEN E MIRATUAR NE 30 KORRIK DHE QE KA HYRE NE FUQI

Po ashtu i dashur Damian i keshillit seksualo-politik po te qartesoj qe:

KURRE NUK MUND TE KETE PRAG KOMBETARE ME SISTEM ZGJEDHOR RAJONAL DHE PA PATUR NJE “ SHPORTE” MANDATESH REZERVE PER TE KOMPESUAR ÇDO PARTI POLITIKE QE KALON PRAGUN POR NUK KAP DOT NJE MANDAT NE QARK

Shife nenin 45 te KUSHTETUTES i dashur Damian se çfare thote pastaj derdellis me keshillin politiko-seksual

PO KANIDATET E PAVARUR DAMIAN SI DO TI KUSHTEZOSH ME PRAG KOMBETARE KUR ATA MARIN MANDAT NE QARK????

Po nese Ty Damian te eshte mbushur mendja qe po jua hedh Shqiptareve me pallavra te tilla, po Shqiptaret kush i ndalon qe te paraqesin ne çdo qark kanidat te pa varur sipas nenit 45 te KUSHTETUTES????

Po DEPUTETET qe jane sot ne KUVEND kush mund ti ndaloj Damian qe te kanidojne ne nje qark qe ata duan te pa varur dhe nese marin mandat nuk pjerdhin per pragun antikushtetues Tendin??

Kodi zgjedhor nuk del dot mbi kushtetuten Damian sado seksualo-politik te jete keshilli juaj bajat”, shkruan Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha i përgjigjet Metës pas provokimit

Publikuar

-

Nga

Basha i përgjigjet Metës pas provokimit

Dy javë më parë, Ilir Meta shpërndau një lajm nëpërmjet zëdhënësit të tij Tedi Blushi, në mediat e LSI-së, duke thënë se presidenti ishte i gatshëm të jepte dorëheqjen dhe të bëhej kryeministër apo ministër i Brendshëm, në datën 26 prill.

I pyetur në lidhje me këtë qëndrim, Lulzim Basha dje tha se kishte pasur kontakte me presidentin dhe nuk e dinte këtë gjë. Por, Luli e di shumë mirë sesi serviren këto fake news dhe se ishin mesazhe të drejtpërdrejta për të personalisht. Dhe Luli nuk ka nguruar t’i përgjigjet Ilir Metës drejtpërdrejt.

Ai ka thënë se është shpejt të flitet për postin e Presidentit. Pra nuk e ka të sigurtë vendin Ilir Meta dhe ka thënë se është ende shumë shumë shpejt për të folur për ndarjen e pushtetit me Metën. Megjithëse tha se Ilir Meta ishte president i zgjedhur nga Rilindja, por që kishte bërë punë të mirë duke mbrojtur Kushtetutën.Kujtojmë këtu se disa muaj më parë në muajin maj, Lulzim Basha kur doli në “Opinion” tha se Ilir Meta do të ketë mandat tjetër si president dhe do të mbështetej e votohej nga PD si president. Rreth katër muaj më parë Ilir Meta do të ishte president i PD-së dhe LSI-së, pas zgjedhjeve të 2021. Ndërsa dje Luli bëri një hap pas. Duke i kthyer një përgjigje Ilir Metës dhe qëndrimit të tij publik, se do të ishte kryeministër, apo ministër i Brendshëm.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ “Ti nuk do të jesh kurrë vetëm, sepse Shqipërinë nuk na e lanë vetëm”

LEXO EDHE:  “Kemi shtet prej kartoni”/ Edmond Spaho nxjerr zbuluar Ramën

Lufta midis Metës dhe Bashës po thellohet. Përplasjet mes LSI-së dhe PD-së po shkojnë keq e më keq, megjithëse për fasadë po përpiqen të thonë se janë bashkë, se nuk kanë asnjë debat dhe gjithçka po shkon shumë mirë.
Mjafton shashka e presidentit, por edhe përgjigja e djeshme e Lulzim Bashës për të kuptuar sesa mirë po ecwn koalicioni opozitar, që fillon me Lulzim Bashën, shkon tek Monika Kryemadhi, ka në krah parti të majta, ish-pronarë, komunistë dhe aleancën greko-çame./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqiptarët janë të jashtëzakonshëm në kohë krizash”/ Spiropali: Funksionojnë shumë mirë

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët janë të jashtëzakonshëm në kohë krizash”/ Spiropali: Funksionojnë shumë mirë

Ministrja socialiste Elisa Spiropali teksa ka folur për gjendjen ekonomike të qytetarëve gjatë karantinës, tha se shqiptarët kanë aftësi të funksionojnë shumë mirë në kohë krize.

Spiropali u shpreh në emisionin “Zonë e Lirë” se shqiptarët janë të jashtëzakonshëm në kohë krizash, ndërsa theksoi se shqiptarët kanë bërë progres të jashtëzakonshëm.“Shqiptarët janë të jashtëzakonshëm në kohë krizash. Shqiptarët funksionojnë shumë mirë në kohë krize. Mos ua qani aq shumë hallin shqiptarëve në këtë studio. E dinë shumë mirë se ç’bëjnë, punojnë eksportojnë. Curri rri këtu në studio dhe komenton. Janë me shumë halle por po ju them që kanë bërë progres të jashtëzakonshëm. Unë udhëtoj shumë dhe shoh që realiteti është shumë ndryshe,” u shpreh Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE