Connect with Us

Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

Lajme

Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

Publikuar

-

Laboratori gjeologjik robotik i Shërbimit Hapësinor amerikan (NASA) InSight ka gjasë të ketë zbuluar tërmetin e parë nga Marsi. Është hera e parë që një tërmet zbulohet në një vend tjetër përveç Tokës dhe satelitit të tij, Hënës.

Kjo është “dridhja” e parë që duket se vjen nga brendësia e planetit fqinj dhe jo nga forca të jashtme mbi sipërfaqen e tij, siç është era. Shkencëtarët ende po studiojnë sinjalin për të zbuluar shkakun e saktë.

“Me këtë sinjal të parë, zyrtarisht është nisur një fushë e re: sizmologjia marsiane”, tha shkencëtari kryesor i NASA-s për InSight, Bruce Baner.

Për momentin, ky tërmet i parë i vogël ishte tepër i zbehtë për të nxjerrë konkluzione rreth brendisë së Marsit, që është qëllimi kryesor i InSight. Sipërfaqja e Marsit është zakonisht shumë e qetë, duke lejuar sizmografinë e laboratorit robotik të “kapë” edhe sinjale sizmikë shumë të dobëta. Përkundrazi, toka është e përmbytur nga zhurma të vazhdueshme sizmike.

Astronautët Apollo të NASA-s kishin montuar pesë sizmografë në Hënë midis viteve 1969 – 1077, duke zbuluar ekzistencën e aktivitetit sizmik në satelitin e tokës.

LEXO EDHE:  Vidhte orenditë në banesat e dëmtuara nga tërmeti/ Arrestohet 35-vjeçari në Durrës

“Ne kemi pritur me muaj për një sinjal si ky. Është kaq emocionuese të kesh përfundimisht prova që Marsi është akoma aktiv sizmikisht, “tha profesori Philip Lyon nga Instituti i Gjeofizikës në Paris, i cili ishte i përfshirë në ndërtimin e sizmografit SEIS nga ky institut dhe nga Qendra Kombëtare e Hapësirës . Ai u shpreh se pret që InSight të kapë tërmete shumë më të fortë në Mars.

Në Tokë, tërmetet ndodhin kryesisht në frakturat e krijuara nga lëvizja e pllakave tektonike. Marsi dhe Hëna nuk kanë pllaka tektonike, por kanë tërmete për shkak të një procesi të vazhdueshëm kontraktimi që shkakton lëvizje në brendinë e tyre./Përshtati nga kathimerini.gr, CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Përfshihet nga flakët gadishulli i Karaburunit në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Përfshihet nga flakët gadishulli i Karaburunit në Vlorë

Një sipërfaqe pyjesh është përfshirë nga flakët në gadishullin e Karaburunit.

Mësohet se flakët janë aktivizuar një natë më parë dhe era ka favorizuar përhapjen e tyre.

Vetë banorët janë shprehur se zjarri nuk është shuar ende, pavarësisht se ata janë përpjekur të ndihmojnë me mjete rrethanore.

Nuk dihet nëse në këtë zonë kanë shkuar forcat e zjarrfikëses për të shuar flakët apo jo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Tenderi i bashkisë Vorë/ Me ofertë 55% më pak se fondi limit, KPP “mbyt” me miliona kompaninë Infosoft

Publikuar

-

Nga

Tenderi i bashkisë Vorë/ Me ofertë 55% më pak se fondi limit, KPP “mbyt” me miliona kompaninë Infosoft

Kompania “Infosoft Office’ SHPK ka marrë pjesë në një tender të zhvilluar nga Bashkia Vorë me objekt “Blerje Kancelarie” më datë 19.04.2021 dhe fond limit 3.195.500 lekë pa TVSH.

Në garë kanë qenë 7 operatorë ekonomikë pjesmarrës, ku kjo kompani e cila ka paraqitur ofertën prej 1440637.45 lekë, fillimisht është skualifikuar nga Komisioni i Vlerësimit të Ofertave, me arsyen se oferta ka qenë anomalisht e ulët.

“Në krahasim me çmimin e ofertës, çmimet e fundit limit dhe krahasim me të gjitha ofertat e tjera që janë të kualifikuara ka diferëncë të dukshme dhe të pajustifikuar. Ka devijim nga çmimi mesatar dhe diferëncë mes ofertave të kualifikuara”, sqarohet në përgjigjen e autoritet kontraktor.

LEXO EDHE:  “Jemi turpëruar para vëllait të vogël”/ Këlliçi: 2-metroshi duhet t’i kërkojë falje Kosovës

LEXO EDHE:  “Rama, ky hileqar i vogël dhe i shpifur/ Si po e përdor tërmetit për interesat e tij”

Por pas ankimimit, Komisioni i Prokurorimit Publik, ka vendosur të pranojë ankesën e “Infosoft Office” SHPK, dhe anulojë vendimin e KVO-së mbi skualifikimin e këtij aoperatori, duke lënë të hapur mundësinë për ankimim pranë Gjykatës Administrative.

Ndonëse kompania “Infosoft, nga çmimi ka ofertuar rreth 55% më pak se fondi limit dhe rreth 46% më pak se mesatarja e ofertuesve të tjerë, përsëri KPP, ka vendosur ta kualifikojë, duke e ‘mbytur’ sërish me miliona si në çdo tender.

Kjo tregon qartë se KPP, nuk i intereson fare cilësia edhe pse institucioni ngel pa punë nga skarcitetet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Situata problematike nga zjarret/ Prefekti i Tiranës kërkesë strukturave: Merrni masat për ditët në vijim

Publikuar

-

Nga

Situata problematike nga zjarret/ Prefekti i Tiranës kërkesë strukturave: Merrni masat për ditët në vijim

Temperaturat e larta dhe situata me zjarret në vend, ka bërë që Prefektura e Tiranës tu drejtohet me një shpresë bashkive të qarkut, policisë vendore dhe strukturave të mbrojtjes civile ku u kërkon të marrin masa në përballimin e situatës së zjarreve në ditët në vijim.

Prefekti i Tiranës Mersin Murataj  u ka kërkuar që të merren të gjitha masat e domosdoshme për të përballuar rreziqet e mundshme dhe të ulen maksimalisht dëmet në rast rënies së zjarreve.

Po ashtu u bëhet thirrje qytetarëve që të mos bëjnë djegie të pakontrollueshme pasi përbëjnë rrezik për zjarre masive dhe se në raste të tilla do të përballen me ligjin njësoj si zjarrvënesit me dashje.

REAGIMI I PLOTË I PREFEKTIT TË QARKUT TIRANË:

Tiranë më 27. 7. 2021

Lënda: Kërkesë për marrje masash në përballimin e situatës së zjarreve

Drejtuar :

5 BASHKIVE TË QARKUT TIRANË

STRUKTUARVE TË MBROJTJES CIVILE TË BASHKIVE

STRUKTURAVE TË MZSH-VE NË BASHKITË E QARKUT TIRANË

DREJTORISË SË MZSH-SË TË BASHKISË TIRANË

DREJTORISË VENDORE TË POLICISË SË RENDIT

TË GJITHA STRUKUIRAVE PËRGJEGJËSE PËR MBROJTJEN CIVILE NË QARKUN TIRANË

Temperaturat e larta të këtyre ditëve, të cilat kanë përfshirë dhe do vazhdojnë të përfshijnë gjithë territorin e vendit tonë, edhe në Qarkun e Tiranës kanë sjellë dhe vijojnë të sjellin shqetësime shum serioze mbi rrezikshmërinë e zjarreve me pasoja të rënda ekonomike
Ditët në vijim sipas parashikimeve, do të jenë me rrisk edhe më të lartë nga rreziku i zjarreve.

Për sa më sipër;
Nisur nga këto premisa rreziqesh, referuar Ligjit Nr. 107, datë 27.10.2016, “Për Prefektin e Qarkut” dhe Ligjit Nr.45, datë 18.07.2019, “Për Mbrojtjen Civile”, dhe porosive të fundit të dërguara për situatën aktuale nga Drejtori i Përgjitshëm i AKMC-së, kërkohet nga ana juaj të merren të gjitha masat e domosdoshme për të përballuar rreziqet e mundshme dhe të ulen maksimalisht dëmet në rast rënies së zjarreve.
*- Të pesë Bashkive të këtij Qarku, ( Tiranë, Vorë, Kamëz, Rrogozhinë dhe Kavajë), ju terheqim vëmendjen që në mobilizimin e strukturave të tyre të mbrojtjes civile dhe atyre të MZSH-së, që të bashkëpunojnë frytshëm dhe në mënyrë shum efikase kryesisht me strukturat vendore të policisë si dhe gjith strukturat përgjegjëse për raste fatkeqësish që veprojnë në teritorin e tyre,
*- Strukturat e Mbrojtjes Civile të Bashkive, në bashkëveprim të ngushtë me strukturat Vendore të Policisë së Rendit, duhet të përqëndrohen jo vetëm në identifimkimin dhe përballimin e situatave të zjarreve, por për të rritur bashkëpunimin në identifikimin dhe procedimin penal te autorëve të zjarrvënive.
*- Sipas porosive edhe të Drejtorit të Përgjitshëm të AKMC-së, duhen dhënë mediatikisht të gjitha procedimet dhe autorët e zjarreve, të cilët në shumicën e rasteve janë përsëritës dhe me dashje.
*- Të merren masat e nevojshme dhe të gjenden mënyrat e duhura nga të gjitha Bashkitë e Qarkut Tiranë, për të mundësuar gjithashtu edhe thirrje për të gjithë qytetaret, në gjithë teritorin e tyre, të cilët bëjnë djegje të pa kontrolluara, ku tu bëhet e qartë se përbëjnë rrezik potent për shkaktimin e zjarreve masive dhe me pasoja të mëdha në siperfaqe, pyjesh , kullotash, pemtari por edhe qendra të banuara.
Tu bëhet e qartë shum mirë se në raste të tilla do të përballen me ligjin njësoj si zjarrvënesit me dashje.
Meqenëse në vijim do të kemi situate me rrisk edhe më të lartë nga rreziku i zjarreve, kërkohet që gjithë strukturat e lartpërmendura të jenë në mobiolizim total për çdo premis.
Ju Faleminderit për mirëkuptimin dhe bashkëpunimin.

LEXO EDHE:  “Jemi turpëruar para vëllait të vogël”/ Këlliçi: 2-metroshi duhet t’i kërkojë falje Kosovës

LEXO EDHE:  Vidhte orenditë në banesat e dëmtuara nga tërmeti/ Arrestohet 35-vjeçari në Durrës

PREFEKTI
MERSIN MURATAJ

 

 

LEXO TE PLOTE