Connect with Us

Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

Lajme

Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

Publikuar

-

Laboratori gjeologjik robotik i Shërbimit Hapësinor amerikan (NASA) InSight ka gjasë të ketë zbuluar tërmetin e parë nga Marsi. Është hera e parë që një tërmet zbulohet në një vend tjetër përveç Tokës dhe satelitit të tij, Hënës.

Kjo është “dridhja” e parë që duket se vjen nga brendësia e planetit fqinj dhe jo nga forca të jashtme mbi sipërfaqen e tij, siç është era. Shkencëtarët ende po studiojnë sinjalin për të zbuluar shkakun e saktë.

“Me këtë sinjal të parë, zyrtarisht është nisur një fushë e re: sizmologjia marsiane”, tha shkencëtari kryesor i NASA-s për InSight, Bruce Baner.

Për momentin, ky tërmet i parë i vogël ishte tepër i zbehtë për të nxjerrë konkluzione rreth brendisë së Marsit, që është qëllimi kryesor i InSight. Sipërfaqja e Marsit është zakonisht shumë e qetë, duke lejuar sizmografinë e laboratorit robotik të “kapë” edhe sinjale sizmikë shumë të dobëta. Përkundrazi, toka është e përmbytur nga zhurma të vazhdueshme sizmike.

Astronautët Apollo të NASA-s kishin montuar pesë sizmografë në Hënë midis viteve 1969 – 1077, duke zbuluar ekzistencën e aktivitetit sizmik në satelitin e tokës.

LEXO EDHE:  Ndihma pas tërmetit/ Basha falënderon Komisionin Europian: Mirënjohës për mbështetjen humanitare

“Ne kemi pritur me muaj për një sinjal si ky. Është kaq emocionuese të kesh përfundimisht prova që Marsi është akoma aktiv sizmikisht, “tha profesori Philip Lyon nga Instituti i Gjeofizikës në Paris, i cili ishte i përfshirë në ndërtimin e sizmografit SEIS nga ky institut dhe nga Qendra Kombëtare e Hapësirës . Ai u shpreh se pret që InSight të kapë tërmete shumë më të fortë në Mars.

Në Tokë, tërmetet ndodhin kryesisht në frakturat e krijuara nga lëvizja e pllakave tektonike. Marsi dhe Hëna nuk kanë pllaka tektonike, por kanë tërmete për shkak të një procesi të vazhdueshëm kontraktimi që shkakton lëvizje në brendinë e tyre./Përshtati nga kathimerini.gr, CNA.al.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  Panik në Greqi/ Tërmeti i fuqishëm shkund vendin

LEXO EDHE:  Tërmeti në Nepal, gjenden trupat e dy diplomatëve rusë

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE