Connect with Us

Ata që jetojnë pranë detit janë më të shëndetshëm mendërisht

Lajme

Ata që jetojnë pranë detit janë më të shëndetshëm mendërisht

Publikuar

-

Sipas studimeve të bëra gjatë kohëve të fundit ka rezultuar, se njerëzit që jetojnë afër oqeanit apo detit janë më të lumtur.

Studiuesit nga Universiteti Exeter, në Mbretërinë e Bashkuar thonë, se njerëzit që jetojnë në zona bregdetare kanë shëndet më të mirë mendor në raport me njerëzit që jetojnë në zona që ndodhen larg detit.

Hulumtuesit studiuan të dhënat nga sondazhe dhe intervista që kishin si subjekt 25.963 njerëz. Subjektet e pyeten se sa të lumtur janë me stilin e tyre të jetës dhe me të ardhurat e tyre. Nga këtu u zbulua se njerëzit, të cilët jetojnë brenda një rreze prej 1 kilomentri afër bregdetit, kanë 22% më pak të ngjarë të shfaqin ndonjë shenjë të problemeve të shëndetit mendor. Ata që jetonin më shumë se 50 kilometra larg bregdetit, nga ana tjetër, kishin më tepër simptoma të problemeve që lidhen me shëndetin mendor.

“Njerëzit në familje të varfëra që jetojnë afër bregdetit kanë më pak simptoma të çrregullimeve të shëndetit mendor”, shtoi gjithashtu drejtuesja i studimit, Dr. Jo Garrett.

LEXO EDHE:  Njerëzit që jetojnë afër detit fshehin këto 3 sekrete

Garrett theksoi se bregu duket sikur i mbron njerëzit nga problemet e shëndetit mendor, të pasur a të varfër ekonomikisht qofshin ata.

Studiuesit britanikë i këshillojnë qytetarët që kanë shfaqur probleme apo çrregullime sado të vogla mendore që të shpërngulen sikur edhe për disa muaj në një vend bregdetar./Përshtati nga , breakingnewsenglish.com, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  Studimi: Ja çfarë tregon ngjyra e flokëve për personalitetin tuaj

LEXO EDHE:  Pëson infarkt në det/ Humb jetën 84 vjeçari

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE