Connect with Us

2019 nuk ishte viti i Shqiptarëve!

Lajme

2019 nuk ishte viti i Shqiptarëve!

Publikuar

-

Viti 2019 nuk ishte viti i shqiptarëve, pasi mëngjesi i 26 nëntorit solli një tragjedi të madhe për vendin tonë.

Tërmeti i fuqishëm që shkundi vendin u mori jetën 51 personave dhe plagosi qindra të tjerë.

Por tragjedia nuk përfundoi me kaq, pasi një numëri madh familjesh mbetën në qiell të hapur pasi banesat e tyre u dëmtuan nga tërmeti.

Tërmeti i fuqishëm i mëngjesit të 26 nëntorit ishte një goditje e madhe për Shqipërinë, duke shënuar një nga fatkeqësitë natyrore më të mëdha që prej vitit 1976.

Pas asaj që ndodhi Durrësi dhe Thumana i ngjajnë një fushëbeteje të denjë për luftë.
Dhjetëra godina të shkatërruar e shumë njerëz në kërkim të një strehe.

Shumë të tjerë ndajnë dhimbjen për jetën e humbura e duan të rikthehen në banesat e tyre, me shpresën se ka mbetur ndonjë kujtim i bukur, që nëse nuk e gjejnë do mbetet pengu i gjithë jetës.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Genova/ Mbërrin në Shkodër trupi i pajetë i Edi Bokrinës

Nuk ishin shumë, por ishin aq të tmerrshme ato sekondat e 26 nëntorit, sa shkaktuan tragjedinë më të rëndë natyrore në të paktën 40 vitet e fundit.

Viti 2019 do të mbetet gjatë në memorien e gjithë shqiptarëve e sidomos të atyre që e përjetuan më shumë tërmetin.

Do ngelet “thikë” në zemër për ata që humbën të afërmit nën rrënojat, për ata që s’ mundën të jepnin përqafimin e fundit familjarëve dhe të dashurve të zemrës që ikën për të mos u kthyer kurrë më./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  Tragjedia në Genova/ Mbërrin në Shkodër trupi i pajetë i Edi Bokrinës

LEXO EDHE:  Makinat e Google në Shqipëri/ Së shpejti rrugët shqiptare, 360 gradë në shërbimin Street View

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE