Connect with Us

10 personat që luajtën rol kryesor në shkencë për 2019

Bota

10 personat që luajtën rol kryesor në shkencë për 2019

Publikuar

-

Viti 2019 ka qenë një vit i rëndësishëm sa i përket ndërgjegjësimit botëror mbi kujdesin që duhet të tregohet ndaj mjedisit, pasi për shkak të faktorëve kryesisht industrialë por edhe të lidhur ngusht me politikën, planeti ynë është në rrezik. Të shumtë janë emrat që kanë kontribuar në aspektin social dhe shkencor për një mjedis më të pastër, për një natyrë të mirëmbajtur. Revista shkencore “Nature” ka renditur 10 personat me më shumë ndikim gjatë viti 2019, të cilët kanë kontribuar për një jetë të përbashkët e globale më të mirë.

1. Fizikani brazilian Ricardo Galvao ka tërhequr vëmendjen mbarëbotërore kur akuzoiP brazilian të Bolsonaro për faktin se ka ndihmuar në shpyllëzimin e Amazonës. Kjo ka bërë që shkencëtari të humbasë pozicionin e tij si drejtues i Institutit Kombëtar të Kërkimit.

2. Profesoresha argjentinase e ekologjisë Sandra Diaz, kryesoi një panel prej 145 ekspertësh dhe prodhoi raportin më të vlefshëm të vlerësimit të biodiversitetit në Tokë deri më sot. Ajo ka zbuluar rreth një milion specie që janë në prag të zhdukjes.

3. Aktivistja e re suedeze, Greta Tunberg ka ndihmuar që vëmendja e të gjitha moshave të kthehet tek problematika e ndotjes së mjedisit. Ajo ka theksuar se në të gjithë botën përpjekjet e shteteve për të përmirësuar ngrohjen globale dhe ndryshimet klimatike deri më tani janë të pamjaftueshme.

LEXO EDHE:  Një paralajmërim për botën

4. Astrofizikantja amerikano-kanadeze, Victoria Caspian, ka bërë të mundur që një teleskop kanadez të mbledhë të dhënat më të sakta deri më tani në lidhje me mistiriozet “breshëri të furishme” radioaktive (FRB) në univers.

5. Profesori amerikan i neuroshkencës Nenad Shestan, vuri në dyshim kufirin e qartë midis jetës dhe vdekjes, duke ringjallur trurin e derrit që kishte vdekur disa orë më parë.

6. Mikrobiologu i Kongos Jean-Jacques Muebbe Tammoum, po udhëheq përpjekjet e vendit të tij për të luftuar virusin Ebola që ka vrarë më shumë se 2,200 njerëz deri tani.

7. Biologu kinez, Hongëei Deng, u bë shkencëtari i parë që publikoi rezultatet e një studimi klinik duke përdorur teknologjinë e fuqishme gjenetike CRISPR për të modifikuar qelizat në një njeri të rritur.

8. Paleoantropologu nga Etiopia, Johannes Haile-Selassie, tronditi pemën familjare të njerëzimit me zbulimin e një kafke të ruajtur mirë prej 3.8 milion vitesh në Australi.

9. Profesori amerikan i fizikës dhe studiuesi i Google, John Martins, lancoi kompjuterin e parë kuantik që shkëlqen në llogaritjr, madje përbën edhe super kompjuterin më të fuqishëm konvencional.

10. Profesori Australian i Etikës Klinike Australiane, Wendy Rogers, zbuloi se disa transplantime organesh në Kinë janë bërë pa miratimin e donatorëve./ Kkathimerini.gr-Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Arrestohet babai i aktores së njohur

Publikuar

-

Nga

Babai i aktores së njohur amerikane, Lindsay Lohan është arrestuar nga policia.

Ai është akuzuar nga ish bashkëshortja e tij, Kate Major për dhunë në familje.

Major e cila bëri kërkesën për ndarje nga bashkëshorti Michael Lohan,  deklaroi se ai kishte ushtruar dhunë ndaj saj kur ajo ishte përballur me të për çështjen e historisë së kërkimeve të tij në internet.

Oficerët janë parë duke marrë Lohan në paraburgim jashtë banesës së Major në Southampton.

LEXO EDHE:  Shkrimi që po trondit botën/Vapa po sjell apokalipsin, ju premtoj që është më keq nga se mendoni

LEXO EDHE:   Nuk do ta besoni se këto skulptura ekzistojnë vërtet!

Ndërkaq, vetë aktorja nuk ka bërë ende asnjë deklaratë lidhur me arrestimin e të atit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  Politikanët të shpëtojnë botën nga ndryshimet klimatike

LEXO EDHE:  Ngrohja globale, Greta dhe basti i Paskalit

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE