Connect with Us

“Tragjedia qiellore”/ Çfarë do t’i pengojë astronomët në 2020

Lajme

“Tragjedia qiellore”/ Çfarë do t’i pengojë astronomët në 2020

Publikuar

-

Astronomët kanë shfaqur shqetësime pasi gjatë vitit 2020 parashikohet që mijëra satelitë të lëshohen në hapësirë, gjë që do të shkaktojë vështirësi në monitorimin dhe studimin e yjeve.
Paralajmërimi i astronomëve vjen si pasojë e një fluksi lëshimesh satelitore nga kompani të ndryshme, kryesisht interneti. Mijëra satelitë do të hidhen në orbitë gjatë viteve të ardhshme, me qëllim për të bërë internetin me shpejtësi të lartë dhe të disponueshëm në të gjithë botën, nga hapësira.

Astrofizikani Dr. Dave Clements tha, se qielli do të jetë aq i mbushur me varg satelitësh, sa këta të fundit do të garojnë për vëmendjen tonë me vetë yjet. Ai u shpreh, se satelitët do të lidhen për të formuar “mega-konstelacione”, që mund të ndërhyjnë në radio-astronominë dhe cilësinë e imazheve nga teleskopët optikë. Astronomët thanë gjithashtu se satelitët do të shfaqen si rreze të bardha verbuese drite dhe se mund të ngatërrohen me yjet.

Thuhet se më shumë 46,000 satelitë do të lëshohen në hapësirë gjatë viteve të ardhshme. Kjo është pesë herë më shumë se numri i objekteve të dërguara në hapësirë që nga fillimi i Sputnik 1 në 1957, mbi gjashtë dekada më parë. Satelitet nga kompani si SpaceX dhe Amazon do të ofrojnë shpejtësi shumë më të shpejtë të Internetit edhe në zonat më të largëta të botës. Ata do të ofrojnë lidhje globale në të gjithë planetin. Edhe sot, rreth 14 milion njerëz në SHBA jetojnë në zona rurale me një mbulim zero të Internetit. SpaceX do të lëshojë 120 satelitë në janar të 2020 dhe ka në plan të dërgojë në orbitë 12,000 të tjerë në dekadën e ardhshme. Astrofizikani Dr. Dave Clements e quajti këtë iniciativë një “tragjedi”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  Amazon, gjigandi amerikan i shitjeve online, hap një tjetër dyqan si rival të qendrës tregëtare Alibaba në Kinë

LEXO EDHE:  Amazon, gjigandi amerikan i shitjeve online, hap një tjetër dyqan si rival të qendrës tregëtare Alibaba në Kinë

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE