Connect with Us

Trafik droge dhe prostitucion?/ Detajet tronditëse pas atentatit ndaj kryebashkiakut në Lushnje

Politikë

Trafik droge dhe prostitucion?/ Detajet tronditëse pas atentatit ndaj kryebashkiakut në Lushnje

Publikuar

-

Partia Demokratike ka reaguar me tone mjaft të forta pas atentatit në Lushnje, ku mbeti i plagosur kryebashkiaku Fatus Tushe dhe sekretarja Erisa Qalliu.

Në një deklaratë për mediat, PD shprehet se ngjarja e sotme është pasqyrë e degradimit të qeverisjes, vendore dhe lokale.

Sipas PD-së, ngjarja në fjalë ka ndodhur për prishje të pazareve të drogës mes kryebashkiakut dhe ish-shoferit të tij.

“Ngjarja e rëndë e ndodhur sot në Bashkinë e Lushnjës është pasqyra e vërtetë e drejtimit të vendit nga Edi Rama në çdo nivel, në qeverisjen qendrore dhe atë lokale.

Të gjitha rrethanat tregojnë se goditja e kryebashkiakut të Lushnjës është prishje pazaresh mes tij dhe ish shoferit, me të cilin ka ndarë bashkë para nga droga, prostitucioni dhe korrupsioni.

Është fakt i njohur në Lushnjë, se ish shoferi i kryetarit të Bashkisë Lushnjë, një trafikant droge dhe prostitucioni, ka financuar fushatën elektorale të Fatos Tushes. Çdo lushnjar e di se personi që ka kryer sot goditjen kundër kryebashkiakut, ishte njeriu më i besuar i Fatos Tushes dhe që bënte çdo pazar në emër të tij.”-thuhet në deklaratën e PD.

LEXO EDHE:  Kritikët përballë Luli Bashës/ Rikthim apo “luftë” me të gjithë

Po ashtu, PD shprehet se ngjarja e rëndë e ndodhur sot në zyrën e kryebashkiakut të Lushnjës, është tregues i degradimit të shtetit të ndërtuar prej Edi Ramës, si dhe një fakt më shumë se njerëzit me të cilët ai përfaqësohet, ble vota dhe mban pushtetin janë llumi i shoqërisë.

“Për Partinë Demokratike ka vetëm një mënyrë për të dalë nga kjo krizë përfaqësimi. Këto janë zgjedhjet e lira dhe të ndershme, parlamentare dhe lokale në të njëjtën ditë, të cilat do të largojnë nga drejtimi i vendit kryeministrin me rekordet më të zeza të lidhjeve me krimin dhe korrupsionit dhe për t’u dhënë qytetarëve një qeveri që punon për mirëqenien dhe sigurinë e tyre.”-përfundon deklarata./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fatura 5 miliardë euro që rrezikojnë shqiptarët, nga Lulzim Basha

Publikuar

-

Nga

Kur do ti bëjë zgjedhjet lokale, Lulzim Basha?!

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha, siç i pëlqen ta thërrasin, dje në emisionin “Opinion” theksoi se do të anullonte të gjitha kontratat koncesionare, që sipas tij ishin nul.

Por, pas kësaj deklarate, ai u përpoq ta korrigjonte qëndrimi e tij, duke thënë se do të hetonte fillimisht administrativisht.

Në fakt ndryshimi i qëndrimit erdhi menjëherë pas këshillës që i dhe Blendi Fevziu, se do të mjaftonte ajo dalje televizive për t’u marrë si provë nga koncesionarët dhe më pas shtetit shqiptar do të kishte një dëm, si ai i shkaktuar nga Becchetti, apo së fundi nga firma “Aktor”.

Basha tha se nuk do të ndodhte kjo për shkak se gjobat në Arbitrazh ishin për shkak të klientelizmit dhe presionit politik, apo aferave korruptive të qeverisë.

Në fakt, shqiptarët rrezikojnë një gjobë rreth pesë miliardë euro, nga “çmenduria” e djeshme e artikuluar nga Lulzim Basha.

Së pari, për faktin se koncesionet janë të kopsitura ligjërisht në një mënyrë që jo Lulzim Basha, por edhe vetë pronarin e koncesionit ta vësh për ta anulluar, apo edhe kryeministrin, vështirë se e bën pa një dëm ndaj shtetit.

Dhe këtë na e ka thënë publikisht Luli në qëndrimet e tij, apo daljet dhe deklaratat që ka bërë ndaj koncesioneve, që nga ato në shëndetësi, tek inceneratorët apo të tjera kontrata të lidhura nga qeveria shqiptare si PPP. Pra, Partneritet Publik Privat.

Anullimi i atyre kontratave, që janë disa qindar milionë euro, do të kishte pasoja katastrofike për buxhetin e shtetit.Do të duhej buxheti i shtetit i një viti, pra shqiptarët të mos merrnin as rroga, as pensione, as shërbime publike, port ë rrinin e të hanin me lekët e tyre për një vit, që të shlyenin këtë dëm, që do të shkaktonte Lulzim Basha.

Koncesionet janë vërtetë disa qindra mijëra euro, në shëndetësi apo dhe në fusha të tjera. E në rast se Lulzim Basha do t’i prishte në mënyrë të njëanshme, pas një hetimi administrative që ai e quan, kostot do ishin fatale.

Nëse Lulzim Basha anullon në mënyrë të njëanshme kontratat, me gjyqe kompanitë koncesionare do marrin 20-fish.

LEXO EDHE:  Opozitë e pabesueshme?!

LEXO EDHE:  Protesta e 26 majit/ Basha mbledh strukturat e PD

Pra, anullimi i kontratave i shërben korrupsionit të konçesionit.

Në fakt Lulzim Basha nuk thotë një zgjidhje sesi do t’u përfundojë këto koncesione. Disa prej tyre kanë një afat 3-vjeçar dhe mbarojnë shpejt. Ç’ka do të thotë se në qoftë se Lulit i bie “bingo”, dhe kjo duket se është e vështirë të ndodhë, brenda mandatit të parë të qeverisjes së vitit të ardhshëm, ose brenda katër viteve nga zgjedhja e qeverisë së re në 2021, shumë prej atyre koncesioneve mund të përfundojnë më parë. Ajo që mund të bëjë një qeveri e re është thjeshtë ti zbardhë të plota këto kontrata dhe t’i çojë të gjitha për hetim dhe të ushtrojë një kontroll të vërtetë dhe jo klientelist, për të zbardhur gjithçka ka ndodhur me to.

Por, kjo është e vështirë të ndodhë, pas deklaratës së djeshme të Lulzim Bashës. Sepse edhe sikur të bëhet vërtetë kontrolli, dhe të zbulohen skandalet e brendshme, pas deklaratës dhe qëndrimit që ka mbajtur dje Basha në “Opinion”, fatura ndaj shtetit shqiptar do të jetë totalisht katastrofike.

Nga ana tjetër ka një zgjidhje. Dhe Lulzim Basha këtë e di, por ai nuk pranon ta thotë, sepse ai kërkon që nëpërmjet daljeve të tij televizive, jot ë zgjidhë çështjen e koncesioneve dhe taksat e shumta që paguajnë shqiptarët për to, por të vendosë gjoben e radhës ndaj bizneseve, të cilat duhet të mendojnë mirë dhe tashmë kanë kohën e duhur që të shkojnë tek Lulzim Basha, të bëjnë pazarin, të paguajnë “taksën”, që në rast se ai vjen në pushtet të shpëtojnë nga një sulm që mund t’i vijë prej tij.

Por, pas asaj që Luli tha dje në television shumë prej koncesionarëve do të jenë më rehat të mos shkojnë fare tek Luli, port ë presin budallallëqet e tij, anullimet e kontratave në mënyrë të njëanshme, çka do t’iu silte koncesionarëve jo vetëm disa milionë euro të fituara nga marrëveshjet me Edi Ramën, por edhe ndoshta disa qindra e miliarda euro si fitim pas veprimeve dhe anullimeve të Lulzim Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ministrja Kushi publikon raportin/ Jemi ndër 10 vendet me përmirësimin më të madh në arsim

Publikuar

-

Nga

Ministrja e re e Arsimit, Evis Kushi ka tregon raportin e Bankës Botërore mbi arsimi. Në këtë raport, Shqipërinë renditet ndër 10 vendet me përmirësimin më të madh në këtë fushë.

Duke marr shkas nga raporti, ajo ka falenderuar dy paraardhëset e saj, Lindita Nikolla dhe Besa Shahini.“Shumë e lumtur ndërsa shoh raportin më të fundit Bankës Botërore, i cili analizon në mënyrë të detajuar 174 shtete nga e gjithë bota dhe e rendit Shqipërinë ndër 10 vendet me përmirësimin më të madh në arsim.

LEXO EDHE:  Po transportonin drogë drejt Greqisë/ Kush është çifti që u kap

LEXO EDHE:  PD-ja që kemi

Ky raport është jo vetëm inkurajues për të çuar më përpara politikat arsimore, por edhe sfidues njëkohësisht për të përshpejtuar ritmin e reformave në arsim të ndërmarra nga 2 koleget e mia paraardhëse, Lindita Nikolla dhe Besa Shahini, falë punës së të cilave sot kemi një rritje të ndjeshme të cilësisë në arsim”, shkruan ministrja Kushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjiknuri i përgjigjet opozitës/ Ne sollëm një draft, ODIHR nuk shprehet mbi sherre

Publikuar

-

Nga

Hapja e listave/ Gjiknuri tregon sfidat: Partitë “fantazmë” rrezikojnë procesin e zgjedhjeve

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri ka reaguar pasi opozita nuk pranoi diskutime mbi draftin që mazhoranca ka paraqitur sot në Këshill.

Në një prononcim për mediat, Gjiknuri theksoi se opozita po stis një debat, ndërsa sa i takon këresës për ekspersizë nga  ODIHR, ai tha se “ODIHR shprehet mbi drafte dhe jo mbi sherre”.

“Po stiset një debat i kotë, po bëjnë sikur zihen për procedurë, duhet ODIHR tani apo duhet më vonë. ODIHR jep mendim juridik mbi produkte konkrete. Ne sollëm një draft.

LEXO EDHE:  Protesta e 26 majit/ Basha mbledh strukturat e PDParashikon koalicione zgjedhore, vota parapëlqyese për çdo kandidat dhe mekanizma që përcaktojnë ndarjen e mandateve sipas peshës.

LEXO EDHE:  Kapen me armë zjarri dhe kokainë/ Arrestohen tre të rinj në Shkodër

ODIHR shprehet mbi drafte, jo mbi sherre.

Nuk mund të kërkojnë ekspertizë, kur nuk kemi produkt”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE