Connect with Us

Temperaturat 47 gradë celsius në Australi/ 11 viktima nga zjarret, 4000 njerëz strehim në det të hapur

Bota

Temperaturat 47 gradë celsius në Australi/ 11 viktima nga zjarret, 4000 njerëz strehim në det të hapur

Publikuar

-

Australia vijon të përballet me një situatë tepër të rëndë për shkak të zjareve masive, të cilat deri tani kanë shkaktuar 11 viktima.

Që nga fillimi i shtatorit, në Australi, zjarret kanë shkatërruar më shumë se një mijë shtëpi dhe rreth tre milion hektarë pyje.

Shkencëtarët thonë se këto janë pasojat e ngrohjes globale.

Prej ditës së hënë në Australinë Perëndimore, temperaturat arritën në 47 gradë celsius.

LEXO EDHE:  Atentati në Krujë/ Humb jetën gruaja e plagosur

Ndërkohë, mësohet se rreth katër mijë persona janë detyruar të kërkojnë strehim në det të hapur në anijet e tyre në qytetin bregdetar të Mallacoota, në juglindje të vendit për t’i shpëtuar zjarreve të dhunshme që kanë shkatërruar të gjithë zonën për javë të tëra./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Arrestohet babai i aktores së njohur

Publikuar

-

Nga

Babai i aktores së njohur amerikane, Lindsay Lohan është arrestuar nga policia.

Ai është akuzuar nga ish bashkëshortja e tij, Kate Major për dhunë në familje.

Major e cila bëri kërkesën për ndarje nga bashkëshorti Michael Lohan,  deklaroi se ai kishte ushtruar dhunë ndaj saj kur ajo ishte përballur me të për çështjen e historisë së kërkimeve të tij në internet.

Oficerët janë parë duke marrë Lohan në paraburgim jashtë banesës së Major në Southampton.

LEXO EDHE:  Zjarri në “Bllok”/Reagon policia: Ja çfarë ndodhi në dyqanin e parfumerisë

LEXO EDHE:  U përplas nga makina/ Zbardhet identiteti i viktimës

Ndërkaq, vetë aktorja nuk ka bërë ende asnjë deklaratë lidhur me arrestimin e të atit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  U përplas nga makina/ Zbardhet identiteti i viktimës

LEXO EDHE:  Tragjedia në Greqi/ Rritet bilanci i viktimave

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE