Connect with Us

Si u vra “murgu i çmendur” Rasputin, që kontrollonte familjen perandorake të Rusisë?

Politikë

Si u vra “murgu i çmendur” Rasputin, që kontrollonte familjen perandorake të Rusisë?

Publikuar

-

* Pak personazhe në historinë ruse, janë aq të njohura sa mistiku nga Tobolsku, Grigor Rasputin, emri i të cilit lidhet përgjithmonë me skandalet. Ai është quajtur shpeshherë një “makineri seksi”, dhe “dashnor” i careshës, Aleksandra Feodorovna. Përshkrimi i parë është ndoshta një teprim, dhe i dyti është thjesht i rremë.

Mendimet e rusëve për të, në atë kohë dhe më vonë, varionin nga “njeriu i shenjtë” tek “zvarraniku”. Nofka e gundit, i ishte vënë nga kryeministri reformist i kohës, Pjotër Stolipin. Me shpërthimin e Luftës së Parë Botërore në vitin 1914, pati një histeri të madhe për “forcat e errëta rreth fronit perandorak”.

Perandoresha Alesandra, gruaja e Car Nikollës II, besonte se Rasputini kishte fuqi mistike shëruese, që mund ta ndihmonin djalin e saj hemofilik, Aleksei, trashëgimtari i fronit. Përkrahësit e aleancës së Rusisë me Francën, që donin mposhtjen e Gjermaninë, dyshuan se Rasputin po sabotonte e politikën e jashtme të Rusisë.

Në fillim të vitit 1914, Rasputin i tha një gazetari italian:”Me vullnetin e Zotit, nuk do të ketë luftë, dhe unë do të angzhohem ajo të mos ndodhë”. Ka ende shumë mistere lidhur me vrasjen e murgut të famshëm. Pse Rasputini shkoi në Pallatin e Princit Feliks në Shën Petersburg?

Sipas dy prej vrasësve, Princit Feliks Jusupov dhe Vladimir Purishkeviçit, deputet i parlamentit rus, princi e thirri Rasputinin mbrëmjen e 30 dhjetorit 1916, me pretekstin se donte ta takonte gruaja e tij Irina. Në fakt, ajo ndodhej atë kohë larg prej andej, në vilën e Jusupovëve në Krime. Jusupov dëshmoi më vonë se e çoi Rasputinin në një bodrum, ku e ushqeu me ëmbëlsira të lyera me helm.

Por Rasputin nuk pati asnjë luhatje, dhe këmbënguli të takonte Irinën. Bashkë-konspiratorët e Jusupovit, po bënin shumë zhurmë në katin e sipërm, pasi po organizonin një festë, dhe kishin vënë në gramafon këngën amerikane ‘Yankee Doodle’. Por ky version i historisëm, ngjan i pamundur.

Rasputin ishte vërtetë i paarsimuar, por jo budalla. Jusupovët ishin shumë të pasur, vetë Irina ishte anëtare e familjes mbretërore. Ndaj Rasputini, vështirë se mund ta linte veten të joshej kaq lehtë. Sipas vajzës së Rasputinit, Maria, Ministri i Brendshëm i Rusisë, Aleksandër Protopopov, e kishte paralajmëruar klerikun se kishte një komplot për vrasjen e tij.

Ai e këshilloi të shmangte daljet publike për disa ditë, por Rasputini i tha”:Është tepër vonë!”.

Kështu që mbetet ende një mister se përse vizitoi atë natë Jusupovët. Motivi nuk mund të ketë qenë thjesht muzika dhe atmosfera gazmore. Ato ditë kishte zëra se caresha Aleksandra dhe ministry Protopopov, po planifikonin të shpërndanin parlamentin, të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme, dhe të arrinin paqe me gjermanët.

LEXO EDHE:  PD dënon aktin terrorist në Berlin dhe vrasjen e ambasadorit rus në Turqi

Ka shumë të ngjarë që Jusupov ta ketë joshur Rasputinin, duke i premtuar një takim me aleatët e perandoreshës. Pjesa tjetër e rrëfimit të vrasësve mbi atë që ndodhi, i ngjan skenarit të një filmi horror. Pasi helmi nuk arriti të funksionojë, Jusupov e qëlloi me pistoletë, por sërish Rasputin u ngrit në këmbë, si të ishte një përbindësh.

Ai e ndoqi Jusupovin nëpër oborrin e pallatit. Pastaj Purishkeviç e qëlloi 4 herë në shpinë Rasputin, duke e rrëzuar më në fund përtokë. Po ëmbëlsirat e helmuara? Njerëzit që e njihnin mirë Rasputin, thoshin se ai i refuzonte gjithmonë gjërat e ëmbla, duke besuar se ato ishin të dëmshme për fuqitë e tij të veçanta.

Rojet e marrë në pyetje në lidhje me vrasjen, raportuan se kishin dëgjuar rreth 4 të shtëna të shpejta. Një mjek patholog, përcaktoi se shkaku i vdekjes së Rasputinit ishte një e shtënë në stomak, që i shkaktoi një humbje të madhe gjaku. Ndërkohë kontradiktore ishin edhe dëshmitë mbi veshjen e Rasputit.

Ai mund të jetë vrarë para se të hiqte pallton e tij prej leshi. Vrasësit, e vranë me siguri sapo ai u fut brenda, duke e qëlluar nga një distancë e afërt. Pesë aristokratë, të udhëhequr nga Princi Jusupov u përfshinë në atë vrasje, megjithëse disa spekullojnë se pati dhe njerëz të tjerë. Sipas një miti tjetër, rezistenca e Rasputinit ndaj vdekjes, ishte i tillë që komplotistët u detyruan ta mbysnin në ujërat e akullta të lumit aty pranë.

Por në raportin zyrtar të autopsisë thuhej:”Nuk u gjet asnjë provë e mbytjes. Rasputini kishte vdekur kur u hodh në ujë”. Pas triumfit të Revolucionit Bolshevik të vitit 1917, Feliks Jusupov shkoi në Paris, ku jetoi deri në moshën 80-vjeçare. Purishkeviç u arrestua në Petrograd në vitin 1918, por më pas u la i lirë me urdhër të shefit të policisë sekrete Feliks Xhërxhezinskit. Ai vdiq nga epidemia e tifos në vitin 1920, gjatë Luftës Civile që përfshiu Rusinë.

Dhuna, kaosi i revolucionit, dhe terrori bolshevik, i bënë profetike fjalët e Rasputinit:”Pa mua gjithçka do të shembet!”. Në një letër drejtuar Carit Nikolla II, ai parashikoi edhe vrasjen e vet. Nëse fisnikët e bëjnë këtë, paralajmëronte Rasputini, kjo do të sillte rrëzimin e monarkisë. Dhe në fakt, revolucionarët komunistë, e vranë familjen mbretërore në vitin 1918./ BBC-Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta ngren sërish tonet/ “Nuk ka asnjë vagabond ndërkombëtar…”

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, teksa foli për situatën poltike në vend, është shprehur ndër të tjera se Kuvendi duhet të vetëshpërndahet pasi nuk afron asnjë garanci për funksionimin normal të institucioneve.

“Kuvendi duhet të vetëshpërndahet. Nuk ofron asnjë garanci për funksionimin normal të institucioneve. Ky është një Kuvend ilegjitim.

Ju garantoj se Presidenti nuk është mur por është një kala në mbrojtje të Kushtetutës dhe nuk ka as ndonjë vagabond ndërkombëtar që mund ta vejë këtë në diskutim”, tha Meta për Euronews Albania./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk jam anëtar i LSI-së”/ Meta flet për përplasjet me Kryemadhin

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, në një intervistë për Euronews Albania, ndër të tjera ka folur edhe për rolin e tij në LSI dhe mos ndakortësitë me Monika Kryemadhin.

Moderatoja Ilva Tare, e pyeti Metën nëse është më mirë të jesh President apo kryetar i LSI-së.

“Më mirë të jesh i lirë. Të jesh krenar para vendit dhe para njërëzve. Kur ti merr një vendim të drejtë, koha është gjyqtari dhe gjykatësi më i mirë për cdo politikani.

LEXO EDHE:  LSI-ja në krimin e Erion Veliajt

LEXO EDHE:  Nga emigrant i thjeshtë në magjistar të financës/ Charles Ponzi, historia e një njeriu dhe e një mashtrimi

Kjo është arsyeja pse në kohe kam pasur uljet dhe ngritjet e mia, por përsëri ja ku jam”.

Duke folur më tej, Meta u pyet dhe pse shfaqet herë pas herë sikur nuk ka ndakortësi me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij.

‘”Sepse për disa cështje vërtet, unë kam mendim të njëjtë me Kryemadhin. Së dyti unë nuk jam anëtar i lëvizjës së LSI-së që duhet të ndjek zonjën Kryemadhi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Zbatimi i Reformës Zgjedhore”/ Ambasadorja amerikane vlerëson Hajdarin e Gjonin

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e opozitës në Kuvend, Rudina Hajdari nga grupi demokrat dhe Ralf Gjonin .

Sipas postimit në faqen e ambasadës, Kim ka shprehur vlerësimin e saj ndaj dy deputetëve për qëndrimin në Kuvend dhe faktin që nuk dogjën mandatet.

“Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim u shprehu deputetëve të opozitës Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni vlerësimin e saj për qëndrimin të angazhuar në procesin demokratik dhe vijueshmërinë e punës për çështje të rëndësishme në Parlament.

Gjatë takimit të tyre më 11 shkurt, Ambasadorja dhe dy deputetët biseduan gjithashtu edhe për rëndësinë e gjetjes së një rruge të përbashkët, si dhe për zbatimin e reformës zgjedhore, gjë e cila është thelbësore për forcimin e demokracisë së Shqipërisë dhe të ardhmen europiane të saj” shkruan ambasada amerikane./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE