Connect with Us

“Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

Lajme

“Për një Vit të Ri me fat”/ Traditat “fatsjellëse” nëpër botë

Publikuar

-

Një element bazë që përafron kulturat botërore me rastin e Vitit të Ri, janë “ritet” për një fat të mirë. Besohet se, disa rituale apo veprime specifike sjellin fat të mirë dhe prosperitet për vitin e ardhshëm. Cilat janë këto tradita në vende të ndryshme të botës?

AUSTRI – Derri është simbol për fat të mirë për vitin e ri. Ai shërbehet në një tryezë gjithmonë të zbukuruar.

ANGLI– Britanikët e vendosin fatin e tyre për vitin e ardhshëm në duart e mysafirit të tyre të parë. Ata besojnë se vizitori i parë i çdo viti të ri mbart dhuratën që do të sjellë “fatin” për vitin e ardhshëm. Ndaj vizitorët kanë gjithmonë një dhuratë tradicionale me vete. Dhuratat tradicionale janë qymyr për zjarrin, një bukë, ose pije. Që fati të ecë mbarë, vizitori duhet të hyjë nga dera e përparme dhe të largohet nga dera e pasme e shtëpisë.Vizitorët që janë duarbosh ose që janë të padëshiruar, nuk lejohen të hyjnë të parët për vizitë.

WALES – Në orët e para të mesnatës, dera e pasme e shtëpisë është e hapur dhe më pas mbyllet për të lënë pas vitin e vjetër bashkë me të këqijat e tij. Sapo ora shënon 00:00, dera e përparme e shtëpisë hapetpër të mirëpritur Vitin e Ri me fatin e tij të mire.

HAITI – Në Haiti, Dita e Vitit të Ri është një shenjë e vitit që do të vijë. Vendasit veshin rroba të reja dhe shkëmbejnë dhurata me shpresën se viti do të ecë mbarë.

SIÇILI – Një traditë e vjetër siçiliane thotë se fati i mirë do të trokasë tek ata që hanë lasagna në ditën e Vitit të Ri, por mjerë kush ha spagheti, pasi çdo “pasta” tjetër përveç lasagnas do të sjellë fat të keq.

SPANJË- Në Spanjë, kur ora shënon mesnatën, spanjollët hanë 12 kokrra rrush, për të sjellë fat të mirë për 12 muajt e ardhshëm.

LEXO EDHE:  Asnjë shenjë për marrëveshje me Greqinë

PERU – Zakoni i Vitit të Ri peruan është i ngjashëm me traditën spanjolle të ngrënies së 12 kokrrave rrush. Por në Peru, një kokërr e 13-të rrushi duhet të hahet për të siguruar fat të mirë.

GREQI – Një ëmbëlsirë e veçantë e Vitit të Ri piqet me një monedhë të shtënë në brumë. Feta e parë është për Krishtin, e dyta për babanë e familjes dhe e treta është për shtëpinë. Nëse feta e tretë mban monedhën, një pranverë familjare do të vijë në fillim të këtij viti. Personi të cilit i bie monedha, do të jetë fatlumi i vitit të ri.

JAPONI – Japonezët dekorojnë shtëpitë e tyre në nder të perëndive fatsjellëse. Një traditë për zbukurimin e shtëpive është “kadomatsu”, ku në ambient vendoset një degë pishe që simbolizon jetëgjatësinë, një kërcell bambuje që simbolizon prosperitetin dhe një degë kumbulle e lulëzuar që tregon fisnikëri.

KINË- Për Vitin e Ri Kinez, çdo derë e përparme lyhet me një shtresë të freskët me bojë të kuqe, ku e kuqja është një simbol i fatit të mirë dhe lumturisë.

NORVEGJI – Norvegjezët gatuajnë pudding me oriz për Vitin e Ri dhe fshehin një bajame të tërë brenda. Personi që gjen bajamen pritet të ketë “pasuri të garantuar” për vitin e ri./Përshtati nga english-magazine.org, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Video – Masakra betonizuese mbi bukuritë natyrore/ Si dukej kanioni i Llëngës dy vite më parë

Publikuar

-

Nga

Kanioni i Llëngës, ose si njihet ndryshe “Gryka e gurit” në Pogradec, ra pre e ndërtimeve të hidocentrale që në vitin 2017.

3 hidocentralet shkatërruan bukurinë natyrore dhe e kthyen këtë qendër të turizmit në një vend të shkretuar nga masakra e betonizimit.

Ndonëse kanioni i Llëngës është pjesë e zonave të Mbrojtura që prej vitit 2002 me vendim të Këshillit të Ministrave, kjo nuk i ndaloi shkatërruesit e bukurive natyrore ta betonizojnë.

LEXO EDHE:  Dyshimet për plagosje/ Shpallet në kërkim shqiptari në Angli

LEXO EDHE:  Policia spanjolle prangos "skifterët" shqiptarë

Një video e risjellë nga CNA.al tregon pamjet tmerruese të ndërtimeve të paligjshme që e shkatërruan këtë perlë që na fali natyra shqiptare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Gara për kreun e BKH drejt përmbylljes/ Ambasada amerikane tregon fazën finale për kandidatët

Publikuar

-

Nga

ambasada amerikane ne shqiperi

Ambasada amerikane ka reaguar teksa faza e përzgjedhjes së kreut të Byrosë Kombëtare të Hetimit është drejt përfundimit.

Sipas Ambasadës faza e radhës do të jetë testimi poligrafik dhe intervista finale.
Në njoftimin e Ambasadës thuhet se ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë.

“ Shtetet e Bashkuara janë të përkushtuara në mbështetjen e përpjekjeve të Shqipërisë për të forcuar sundimin e ligjit përmes proceseve transparente. Nën monitorimin e qeverisë së SHBA, komisioni përzgjedhës i SPAK është tashmë në fazat përfundimtare të përcaktimit të kandidatit më të mirë për Drejtor të Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH). Në përputhje me ligjin e SPAK dhe frymëzuar nga praktikat më e mira të FBI-së, kandidatët e mundshëm duhet të dëshmojnë aftësitë e tyre në një larmi provash. Në 6 shkurt, kandidatët iu nënshtruan një prove të aftësive fizike që përfshinte 300 metra vrapim me shpejtësi, 2.4 kilometra vrap, dhe ushtrime të tjera. Pas këtij provimi, më 10 shkurt kandidatët morën pjesë në një testim me shkrim me dy pjesë, për të provuar aftësinë e tyre të shkrimit profesional dhe për të sprovuar aftësitë e tyre në shkathtësinë mendore dhe zgjidhjen e problemeve. Rezultatet nga provimet i shtohen një totali përmbledhës dhe do të përcaktojnë gjashtë kandidatët kryesorë që do të kalojnë në fazën përfundimtare: në testimin poligrafik dhe intervistën finale. Ky proces transparent dhe objektiv është një hap tjetër drejt vendosjes së sistemit të drejtësisë etik, transparent dhe profesional që qytetarët meritojnë”, thuhet në reagimin e ambasadës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Realizoi dokumentarin për drogën në Shqipëri/ Gazetari i RAI 3 vlerësohet me çmim

Publikuar

-

Nga

Gazetari italian Valerio Cattani, që sulmoi kryeministri Edi Rama për realizimin e dokumentarit për rritjen e mbledhjes së narkotikëve në Shqipëri, është vlerësuar sot me çmim nga Dhoma e Deputetëve të vendit të tij.

Lajmin e ka bërë të ditur gazetarja Alba Kepi, nga Italia, e cila deklaroi në emisionin “Tempora”.

“Gazetari Valerio Cattani, ai që ka realizuar dokumentarin e narkotikëve, ai që ka realizuar dokumentarin e fundit të pak ditëve më parë për Shqipërinë, “RAI3” dhe “DG3” është vlerësuar me çmimin “Drejtësia dhe e vërteta”, dedikuar gazetarit të njohur italian, mjaft i suksesshëm, tani jo më në jetë, për punën e kryer për dokumentarin “Narkotika”. Në puntatën e katërt, gazetari Valerio Cattani trajtonte çështjen e narkotikës në Shqipëri. “Rai 3” është duke u marrë me këtë çështje dhe nuk i beson këtij realiteti kaq të bukur të paraqitur nga Rama. Kronika e zezë e “Rai 3” për Shqipërinë është në raport me kriminalitetin shqiptar, grupet e organizuara, raportet e antimafias, shfaqet shumë prokupuese”, deklaroi gazetarja Kepi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE