Connect with Us

Një vit “fitoresh” për Ramën, Bashën dhe Metën

Politikë

Një vit “fitoresh” për Ramën, Bashën dhe Metën

Publikuar

-

Do të duhej një analizë shumë e gjatë, renditje faktesh, dështimesh spektakolare, të treshes që kryeson kastën politike në vend. Por, do të përpiqemi ti renditim sa më shkurt, “fitoret” e këtyre njerëzve që me fitoret e tyre, gërr vërret dhe sherret e tyre dhe konfliktet për pushtet kanë çuar Shqipërinë në një rrugë pa krye, në një vend të pashpresë, ku largohen çdo ditë me mijëra qytetarë.

Në një vend ku vetëm në këtë mandat të Rilindjes janë larguar qindra e mijëra shqiptarë. Ku të rinjtë shpresën e shikojnë vetëm në rrugët e Europës, ku ka shpresë për punë. Dhe pas një tërmeti shkatërrimtar të ardhur pas një situate tensioni, përplasjesh politike dhe dhunë , gjithçka duket edhe më e nderë.

Le ta fillojmë nga Edi Rama.

Kryeministri që po përpiqet të menaxhojë pasojat e tërmetit me show. Njeriu që nuk ndalet në 24 orë në ekran. Live në media, me deklarata, qëndrime, ai dhe ministrat, zyra e shtypit. Një kakafoni, zhurmë dhe propagandë që ia kalon edhe Gebëlsit të Hitlerit.

Menaxhimin e tërmetit po e bën me show. Ndërkohë me mijëra qytetarë janë rrugëve, disa në çadra e të tjerë në hotele. Pa shtëpi, pa katandi dhe të pashpresë. Ka kaluar një muaj dhe për ta nuk ka asgjë.

Përtej ndihmës së dhënë deri tani duket se situata është mjaft e zymtë.

Por, përpara tërmetit të 26 nëntorit dhe reagimit të institucioneve shtetërore për të mos bërë këtu diallin, ishte dhe një tjetër tërmet në shtator dhe një tjetër më përpara në Korçë, ku ende ka banorë me shtëpi të pa rregulluar. E përpara tërmeteve ishte situatat e krizës politike.

Zgjedhjet thuejse monopartiake, Edi Rama që merr bashkitë në tavolinë dhe këto të fundit, në vend që pas Reformës Administrative të ktheheshin më aktive, me më pak administratë, dhe më të forta në menaxhimin e teritorit, janë më të dobëta, më të fryra dhe më keqmenaxhuese.

Ende Shqipëria nuk ka marë çeljen e negociatave. Këtë e shpresonte shumë Edi Rama, por dështoi me sukses.

Nuk mundi dot të realizonte reformat e duhura. Bundestagu gjerman vendosi nëntë kushte. Presidenti Francez e kundërshtoi.

Po t’i pyesësh për shqiptarët a e meritojnë të jenë pjesë e BE-së, shpirtërishtt historikisht ata të gjithë thonë Po.

Ndërsa Shqipëria si shtet, për rendin dhe sigurinë në punë dhe nivelin ekonomik ndoshta mund tt’i atashohet vendeve arabe apo Afrikës, se vështirë të krahasohett me ndonjë nga qytetet apo shtetet europiane.

Pra, kriza politike, mos menaxhimi si duhet i tërmetit, ngecja e negociatave, një palë zgjedhje i vetmuar, konfliktet dhe përplasjet, kapja e çdo instittucioni nga kreu i qeverisë janë fitoret e tij gjatë vitit që shkoi.

Le të shkojmë tek Lulzim Basha, kreu i PD-së, për të cilin çfarë të themi e çfarë të lëmë.

Është njësoj si Rama. Shpesh akuzohet si vegël e tij. I kthyer shpesh në qesharak në politikë. Shkon dhe djeg mandatett e deputetëve duke e quajtur një fitore të radhës me shpresën se Edi Rama do të rrëzohet. Zhvillon një tufë protestësh të dhunshme. Deklaron se kryeministri Edi Rama kishte rënë, në fakt Rama vijon ende në detyrë.

LEXO EDHE:  Studenti i verbër në protestë/ Pyetja që “kryqëzon” Ramën

Kërcënon me flakë e zjar zgjedhjet e 30 qershorit. Molotov, përplasje me policinë, dhunë, gjithçka ndodhi në Tiranë nga shkurti deri në zgjedhjet e 30 qershorit. Por, një ditë të bukur Luli ndali protestat.

Zgjedhjet u bënë, Basha nuk hyri në zgjedhje, duke i falur në tavolinë 61 bashki kryeministritt Edi Rama, 59 prej të cilave vazhdon ende ti drejtojë. Lëvizi kursin njeriu që kërcënoi, ushtroi forcën dhe pas tërmetit të 26 nëntorit doli në video si të ishte një president i Amerikës dhe me video-mesazh i grimuar, çonte sinjalet e tij pozitive për shpresë për ndryshime dhe për të ardhmen e Shqipërisë.

Njeriu që kishte përdorur kërbacin për muaj të tërë tashmë kishte ndryshuar fytyrën. Ka ndryshuar këshilltarët ndoshta, diçka ka ndodhur.

Por, pasi dështoi me dhunën vendosi të bëjë djalin e urtë, atë që ka bërë kohë më parë. Nga ana tjetër është kthyer në një aneks të qeverisë, ku për disa javë shkonte dhe shëtiste në zonat e tërmetit, a thua se ishtë anëtari i shtabit të Edi Ramës dhe bëntë konstatime.

Ky është Lulzim Basha, një dështim i vërtetë dhe “fitoret” e tij spektakolare të 2019.

Një personazh tjetër është edhe kryetari de fakto i LSI-së, presidenti Ilir Meta.

Njeriu i korrupsionit, i kapur në përgjime. Njeriu i njëmijë e një aferave, i akuzuar nga PS, por edhe nga PD. Një lojtar i fortë në politikë.

Së fundi luajti me debatin kushtetues, ngriti tonet, kërcënoi dhe ishte gati të shkonte në protestë, por ishte tërmeti i 26 nëntorit që e ndali Ilir Metën në hapat e tij të “çmendur”.

Është kapur pas Kushtetutës, në një pikë për zgjedhjet e anëtarëve dhe vazhdon përplasjen me KED. Por, edhe para kësaj Ilir Meta bëri çmendurinë e tij, ç’dekretoi datën e zgjedhjeve megjithëse nuk e njeh Kushtëetuta, dhe dekretoi një datë tjetër, gjoja për të zgjidhur situatën.

Por, edhe ai si Lulzim Basha ngeli me “gisht në gojë”. Zgjedhjet u bënë me 30 qershor dhe datën e dekretuar së dyti nga Ilir Meta nuk pati zgjedhje.

Presidenti Ilir Meta shpesh herë hyn dhe i hedh “benzinë zjarrit”. Në vend që të jetë mbi palët ai është një palë. Bashkëshortja e tij drejton LSI-në, bashkëshortja e tij është në opozitë në krah të Lulzim Bashës.

Pra, Shqipëria në lidhje me institucionin e Presidentit ka bërë shumë hapa pas, pavarësisht se në disa pika dhe qëndrime Ilir Meta ka të drejtë. Por, “fitoret” e tij janë më të mëdha, siç është ç’dekretimi i datës së zgjedhjeve apo tentativa e tij për të dalë në protestë, pa folur për detajet e tij qesharake me gazetarucë, humoristë, duke u sjellë si Tarzan apo boksier në fotot publike.

Për këtë treshe janë shumë pak ato që thamë më sipër. Janë shumë pak detaje. Por kjo është treshja që sot mban peng Shqipërinë.

Shqipëria është në atë gjendje për shkak të kësaj kaste. Të Ramës, Bashës dhe Metës. Të tre meritojnë duartrokitje të madhe për “fitoret” e tyre, të cilat kanë çuar edhe më keq situatën ekonomike dhe politike në Shqipëri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zbatimi i Reformës Zgjedhore”/ Ambasadorja amerikane vlerëson Hajdarin e Gjonin

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e opozitës në Kuvend, Rudina Hajdari nga grupi demokrat dhe Ralf Gjonin .

Sipas postimit në faqen e ambasadës, Kim ka shprehur vlerësimin e saj ndaj dy deputetëve për qëndrimin në Kuvend dhe faktin që nuk dogjën mandatet.

“Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim u shprehu deputetëve të opozitës Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni vlerësimin e saj për qëndrimin të angazhuar në procesin demokratik dhe vijueshmërinë e punës për çështje të rëndësishme në Parlament.

Gjatë takimit të tyre më 11 shkurt, Ambasadorja dhe dy deputetët biseduan gjithashtu edhe për rëndësinë e gjetjes së një rruge të përbashkët, si dhe për zbatimin e reformës zgjedhore, gjë e cila është thelbësore për forcimin e demokracisë së Shqipërisë dhe të ardhmen europiane të saj” shkruan ambasada amerikane./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E kanë kthyer në sport shkeljen e Kushtetutës”/ Meta: Mazhoranca po dënon me vdekje Reformën në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, ka komentuar ligjin e sapo miratuar në Parlament nga mazhoranca për mënyrën e kryerjes së betimit për anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë dhe asaj Kushtetuese.

Meta u shpreh se shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës, ndërsa theksoi se do të shprehet në momentin kur ligji t’i mbërrijë në zyrë për dekretim.

“Nuk e di se çfarë ka ndodhur në Parlament, por prej kohësh në Parlamentin tonë është lajm kur miratohet ndonjë ligj në respekt të Kushtetutë. Shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës.

Nuk dëshiroj të komentoj diçka që nuk e kam lexuar, por në vijim të marrëzimit që ka ndodhur me zbatimin antikushtetues të reformës në drejtësi. Nuk habitem që të ketë ndodhur ndonjë marrëzi e tillë. Kur ligji të mbërrijë në Presidencë do të shprehem në mënyrë zyrtare.

LEXO EDHE:  Përplasjet për Kushtetusen/ Shalsi: Meta vazhdon të na surprizojë

LEXO EDHE:  Reperi i njohur publikon foton/ Çfarë i bëri bashkë Stresin dhe Metën?

Nuk ekziston asnjë mekanizëm ligjor që rrëzon Kushtetutën, këto janë përpjekje për të dënuar me vdekje çdo minimum kredibiliteti që mund t’i ketë mbetur reformës në drejtësi”, është shprehur Meta gjatë intervistës për “Euronews Albania”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta pret ministrin e jashtëm turk/ Shqipëria dhe Turqia, potencial të jashtëzakonshëm për forcimin e marrëdhënieve

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu.

Meta e falenderoi për solidaritetin dhe ndihmën e menjëhershme të dhënë nga autoritetet turke pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, si dhe i shprehu ngushëllimet për viktimat e tërmetit dhe ortekut në Turqi.

Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera tradicionale mes dy vendeve dhe popujve tanë, si dhe theksoi rëndësinë e përmirësimit të mëtejshëm të klimës së biznesit dhe rritjes së investimeve turke në veçanti në vendin tonë.

“Shqipëria dhe Turqia kanë ende një potencial të jashtëzakonshëm për të forcuar më tej marrëdhëniet në të gjitha fushat, veçanërisht ekonomike-tregëtare. Investimet turke janë të mirëpritura!”, u shpreh Presidenti Meta./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE