Connect with Us

“Lau duart me shqiptarët”/ Luçiano Boçi ia numëron një me një Ramës

Politikë

“Lau duart me shqiptarët”/ Luçiano Boçi ia numëron një me një Ramës

Publikuar

-

boci per protesten

Në Shqipëri u instalua lumturia.
Sot jemi akoma më të fortë se para ‘90 deklaroi me krenari uruese K/ministri.
Edi Rama “hoqi dorë” nga të qenit K/lloun dhe lau mjekrën e faqet me të dyja duart me shqiptarët.
Ai ka turp të ketë turp dhe meqenëse për vitin tjetër nuk ka cfarë të premtojë, përsëriti ato që ka thënë vjet, parvjet, prinparvjet.
Ska lënë gjë pa i bërë shqiptarëve por Aleluja!!! Rama ka zbuluar naftë. Dmth kompania Shell e ardhur që në kohën e Berishës, po s’ka gjë se naftën tani e gjen byroja politike.
Droga nuk mbillet aq shumë, por pihet akoma më shumē.
Tërmetin sipas habereve të qeverisë e shkaktoi opozita. Qëllimi i saj i mbrapshtë ishte marrja e pushtetit me dhunë.
Mandatet e deputetëve nuk u dogjën të gjitha…
Disa e zien mandatin me turpin dhe vazhdojnë ta pijnë si çaj kundër kapsllëkur.
Protestat masive të qytetarëve e të opozitës, na mësuan se qeveria në Shqipëri ikën kur t’i teket OSBE-së dhe ca të tjerëve.
Gazi lotsjellës sipas Braçes ishte si sarina, për të larë sytë
Votimet e 30 qershorit bindën ndërkombëtarët që demokracia në vendet e tyre është totalisht në rrugë të gabuar dhe ndryshimi i kursit duket si domosdoshmëri.
“Vaj, vaj, vaj durët me Valdrin e Kajmak / e mer Roshi vogël na bone merak”-ishte slogani dhe kolona muzikore e kandidatëve të emëruar të Ramës për votimet e Bashkive.
Në Shqipëri krimi i rrugës është zhdukur. Tanimë i ke në zyra dhe kolltuqe duke udhëhequr vendin.
Koncesionet shqiptare fituan tre Oscar për grabitjen më spektakolare dhe regjinë më të mirë nga Kryeministri.
Studentëve iu tund pakti para syve dhe iu shkundën përsëri xhepat në sy të gjithë miletit.
Mazhoranca “shkarkoi” Metën në Venecia, por vendimi u qull rrugës, sepse Komisioni kishte marrë ujë e megjithatë rreh ujë në hava akoma.
Mediat online kaluan në një tjetër dimension lirie, për t’u pasur zili, me ligjin antishpifje që jua shpifi të gjithëve. Trekëndëshi i dikurshëm u zëvendësua me gjoba trekëndore.
Borchardt dhe Rama sfiluan për 2019 me gishtin e mesit drejtuar njerzëve, si smboli më i ri i stilit të drejtimit të tyre.
Ardhja e Vuçiç në Durrës, shembi të tjera ura e mavijosi plagët e shkatërrimit. I ktheu gazmendin Ramës dhe hapi nga e para plagët që rrjedhin të masakrës së Reçakut.
Mini-Shengeni polli Velika-Serbian, me bekimin e vetë ortodokso-katoliko-çifuto-myslimanit Ramë, me tespie në brez.
Akademisë i vunë vetulla politike dhe i hoqën sytë e shkencës.
Artistët nuk lejuan që Teatri të bëhej Fushë.
Drejtësia na u bë e drejtë si drapëri me çekiç, ky hyn brenda e s’gjen drejtësi hiç.
Sigurimi e siguroi drejtësinë e që tani e tutje me njërin sy çelë e një sy mbyll shqiptarët do flejnë të qetë.
Ish Ministri i brendshëm u dënua për trafik ndërkombëtar me punë korrektonjëse, ndërsa ish deputeti Salianji e gazetari me burg, sepse zbuluan trafikun e drogës nga vëllai i ish ministrit tjetër.
Laert Vasili u shtrua tek Gjinekologjiku dhe u ankua pse nuk e kishin perdhunuar.
Policia arreston Sandër Gjokën.
Krimi: Sandri kishte pirë!
Alkol. Jo kokaine. Përndryshe ishte kryeministër jo këngëtar.
Ka nja javë që vëmendja është tek ajo “agronomia” që i dha dy pikë Elvanës për tekstin “dy gisht letër” të saj dhe tek “vrima” tetë pikëshe e Rita Petros!
Fotot ku pasunarët e rinj majtistë përqafojnë popullin, ose i puthin duart e anasjelltas janë shtuar kaq shumë sa ke frikë me pa lajmet.
A po mbaron ky vit absurd?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zbatimi i Reformës Zgjedhore”/ Ambasadorja amerikane vlerëson Hajdarin e Gjonin

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e opozitës në Kuvend, Rudina Hajdari nga grupi demokrat dhe Ralf Gjonin .

Sipas postimit në faqen e ambasadës, Kim ka shprehur vlerësimin e saj ndaj dy deputetëve për qëndrimin në Kuvend dhe faktin që nuk dogjën mandatet.

“Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim u shprehu deputetëve të opozitës Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni vlerësimin e saj për qëndrimin të angazhuar në procesin demokratik dhe vijueshmërinë e punës për çështje të rëndësishme në Parlament.

Gjatë takimit të tyre më 11 shkurt, Ambasadorja dhe dy deputetët biseduan gjithashtu edhe për rëndësinë e gjetjes së një rruge të përbashkët, si dhe për zbatimin e reformës zgjedhore, gjë e cila është thelbësore për forcimin e demokracisë së Shqipërisë dhe të ardhmen europiane të saj” shkruan ambasada amerikane./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E kanë kthyer në sport shkeljen e Kushtetutës”/ Meta: Mazhoranca po dënon me vdekje Reformën në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, ka komentuar ligjin e sapo miratuar në Parlament nga mazhoranca për mënyrën e kryerjes së betimit për anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë dhe asaj Kushtetuese.

Meta u shpreh se shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës, ndërsa theksoi se do të shprehet në momentin kur ligji t’i mbërrijë në zyrë për dekretim.

“Nuk e di se çfarë ka ndodhur në Parlament, por prej kohësh në Parlamentin tonë është lajm kur miratohet ndonjë ligj në respekt të Kushtetutë. Shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës.

Nuk dëshiroj të komentoj diçka që nuk e kam lexuar, por në vijim të marrëzimit që ka ndodhur me zbatimin antikushtetues të reformës në drejtësi. Nuk habitem që të ketë ndodhur ndonjë marrëzi e tillë. Kur ligji të mbërrijë në Presidencë do të shprehem në mënyrë zyrtare.

LEXO EDHE:  Rama: Shqipëria destinacion real investimesh për biznesmenët italianë

LEXO EDHE:  Ironia therëse për Ramën/ Mirëmëngjes nga Vlora e përmbytur, mos harro gondolat

Nuk ekziston asnjë mekanizëm ligjor që rrëzon Kushtetutën, këto janë përpjekje për të dënuar me vdekje çdo minimum kredibiliteti që mund t’i ketë mbetur reformës në drejtësi”, është shprehur Meta gjatë intervistës për “Euronews Albania”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta pret ministrin e jashtëm turk/ Shqipëria dhe Turqia, potencial të jashtëzakonshëm për forcimin e marrëdhënieve

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu.

Meta e falenderoi për solidaritetin dhe ndihmën e menjëhershme të dhënë nga autoritetet turke pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, si dhe i shprehu ngushëllimet për viktimat e tërmetit dhe ortekut në Turqi.

Kreu i Shtetit vlerësoi marrëdhëniet e shkëlqyera tradicionale mes dy vendeve dhe popujve tanë, si dhe theksoi rëndësinë e përmirësimit të mëtejshëm të klimës së biznesit dhe rritjes së investimeve turke në veçanti në vendin tonë.

“Shqipëria dhe Turqia kanë ende një potencial të jashtëzakonshëm për të forcuar më tej marrëdhëniet në të gjitha fushat, veçanërisht ekonomike-tregëtare. Investimet turke janë të mirëpritura!”, u shpreh Presidenti Meta./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE