LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto/ 10 vendet më mahnitëse ku mund të kaloni ndërrimin e viteve

31 Dhjetor 2019, 07:34, Blog CNA
Foto/ 10 vendet më mahnitëse ku mund të kaloni ndërrimin e

Disa nga detajet mund të ndryshojnë, por vit pas viti, këto destinacione në mbarë botën kanë një reputacion të merituar për të kaluar natën e ndërrimit të viteve.

Më poshtë do të rendisim 10 vendet më mahnitëse ku mund të udhëtoni për të kaluar mbrëmjen e Vitit të Ri, dhe sigurisht do jetë një eksperiencë që nuk do ta harroni kurrë.

1. Sidney

Sidney, Australi, është qyteti i parë i madh ndërkombëtar që përshëndet Vitin e Ri në mesnatë. Ekspozita kryesore e fishekzjarreve zhvillohet në Sidnej Harbour në Shtëpinë e Operës dhe Portin e Urës, duke siguruar një sfond spektakolar.

Ishujt në port ose parqet familjare nga të dyja palët ofrojnë pamje të shkëlqyera.
Një shpërblim tjetër vjen për ju në Sidney: Vera atje sapo filloi dhe ju gjithashtu mund të përfitoni nga plazhet e qytetit, duke përfshirë Manly, Bondi dhe Bronte.

2. Taipei, Tajwan

Nata e ndërimit të viteve në Taipei, kryeqyteti i ishullit të Tajwanit, është një spektakël vizual.
Ndërtesa më e lartë e qytetit, Taipei 101, është startimi për një shfaqje të paharrueshme të fishekzjarreve.
Qyteti gjithashtu ofron shfaqje muzikore që iu shoqërojnë deri në ngjarjen e madhe.

3. Bangkok

Bangkok shpesh kryeson listat e qyteteve më të mira për jetën e natës në Azi. Nëse ju pëlqen turma, zhurma dhe kënaqësia, është një vend për tu pasur zili për të kaluar festën e Vitit të ri.
Times Square, Central Ëorld Plaza është një nga pikat kryesore të grumbullimit për festimet. Një tjetër vend është edhe zona e blerjeve dhe argëtimit ?Asiatique? përgjatë lumit Chao Phraya.
Nëse ju dëshironi të vazhdoni festimin në një nga baret mahnitëse të Bangkok, mund të zgjidhni Red Sky ose një restorant me lartësi qiellore siç është Sirocco.
Nëse argëtimi zgjat shumë, merrni pak kohë që qetësoheni në një tempull siç është Ëat Pho me Budën e tij të njohur.

4. Dubai

Burj Khalifa në Dubai është një nga rrokaqiejt më tërheqësnë të gjithë botën.
Burj Khalifa mban rekordin për ndërtesën më të lartë në botë ku njerëzit grumbullohen për të mirëpritur një vit të ri me një shfaqje të mahnitshme të fishekzjarreve. Jo shumë larg, Burj Plaza është pak më e qetë dhe e popullarizuar për familjarët.
Dubai po ndërton një reputacion si një destinacion kryesor i ushqimit, kështu që ju mund të shijoni edhe restorante të nivelit të lartë të tilla si Cavalli Club Dubai.
Dhe nëse keni në mendje blerjet, shikoni Dubai Mall, një nga më të mëdhenjtë në botë.

5. Moscow

Sheshi i Kuq Historik në Moskë ofron një nga mjediset më të ftohta, por edhe një nga mjediset më tërheqëse vizuale për një shfaqje të fishekzjarresh natën e Vitit të ri.
Ndërsa jeni atje, ju mund të shihni një nga varret më të vizituara në botë, atë të liderit komunist Vladimir Lenin, ose të bëni një turne në reliket e Luftës së Ftohtë nga epoka Sovjetike.
Nëse dëshironi të festoni në një stil të vërtetë madhështor me dhunti ruse, Ritz-Carlton në Moskë mund të jetë zgjedhja e duhur për ju.

6. Cape Town

Cape Town është një nga qytetet më të bukura në botë. Fishekzjarret e Vitit të Ri e bëjnë atë më shumë spektakolarë.
Nëse jeni duke kërkuar një vend me ushqim të shijshëm dhe pamje festive, shikoni MAReSOL, e cila është e specializuar në kuzhinën Portugeze.

7. Londër

Londra siguron gjithmonë një sfond të mrekullueshëm për fishekzjarret e Vitit të Ri. Biletat shiten me shpejtësi për zonën zyrtare të skenave, por ju mund të jeni në gjendje të shihni fishekzjarret falas nga majat e ndërtesave.
Një mënyrë tradicionale për të përshëndetur ndërrimin e viteve është të vendosesh në një nga baret më të vjetra të Londrës, siç është një nga klubet e natës më të vjetra në Londër ?Old Bell Tavern?, ku shërbehen pije të rritur që nga viti 1670.

8. Rio de Janeiro

Nëse dëshironi të prisni Vitin e ri me rreth 2 milion shpirtra të tjerë në një vendpushim të ngrohtë me plazhe, drejtohuni drejt Rio de Janeiro.
Grumbullimi kryesore në plazhin Copacabana tradicionalisht përmban një larmi aktesh muzikore dhe fishekzjarre.

9. New York

Times Square në Manhattan, është sinonim i festës së Vitit të Ri në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Edhe nëse nuk jeni aty personalisht, keni një shans të mirë që të shikoni rënien e famshme të topit në televizion.
Festa e Vitit të Ri, është një traditë më shumë se 100 vjeçare në Nju Jork.
Festa e parë, daton në Times Square më 31 dhjetor të vitit 1907. Kur, një ballonë me avull ra nga lart në mes të njerëzve që po numëronin si tani sëprapëthi 10 sekondat e fundit të Vitit të ri .

10. Las Vegas

Las Vegas është me drita të shndritshme gjatë gjithë vitit, por për natën e Vitit të Ri, i shikon të gjithë jashtë.
Në mesnatë, kazinotë e ndryshme lëshojnë një tufë mbresëlënëse fishekzjarresh nga çatitë e ndërtesave të tyre./ CNN- Përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga