Connect with Us

Aleanca për Teatrin i tregon “dhëmbët” Veliajt/ Kryebashkiaku përballet me SPAK  

Politikë

Aleanca për Teatrin i tregon “dhëmbët” Veliajt/ Kryebashkiaku përballet me SPAK  

Publikuar

-

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar duket se nuk do të heqë dorë nga kauza e tyre.

Kështu, paraditen e sotme, përfaqësues të kësaj aleance kanë depozitur në SPAK kallëzim penal ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, të cilin e akuzojnë për “shpërdorim të detyrës”.

Në këtë padi kërkohet më shumë informacion rreth projektit të Bashkisë për ndërtimin e teatrit të ri, fakt që kundërshtohet nga Aleanca.

Ndërkohë, në një prononcim për News 24, aktivisti dhe pedagogu Ervin Goci, tha se nëse prokuroria do vërtetë të zbardhë këtë ngjarje, nuk është punë e vështirë, do të ishte vetëm çështje ditësh.

“Nëse prokuroria do të veprojë është punë ditësh. Nuk është e vështirë. Nëse për një çështje tjetër ka emra të tjerë të përfshirë që duan kohë të hetohen, kjo nuk do kohë fare. Kallëzimin e kemi bërë të qartë dhe me një emër nominal, që është Erion Veliaj.”-tha Goci.

Ai theksoi se deri më tani nuk është bërë publike asnjë informacion rreth projektit që ka bashkia për shembjen e kësaj godine. Sipas tij SPAK është një stres-test, ndërsa theksoi se do të shihet nëse ky institucion do të reagojë apo jo.

LEXO EDHE:  Llalla mbylli dosjet e krimit/ FBI i paraprin SPAK-ut, merr tre dosjet e para

“Nuk kemi transparencë për projektin për teatrin. Nuk kemi asnjë informacion në lidhje me faktin se çfarë do të bëhet për këtë rast. Për ne këta duhet të çohen ne ato mekanizma të cilat shteti shqiptar, që është investuar për sistemin e drejtësisë. Nuk ka rëndësi se çfarë besimi kemi ne, institucionet duhet të reagojnë, Nëse institucioni vepron, (SPAK) atëherë ka një rreze drite, një shpresë për popullin”, tha Goc

Më tej, ai akuzoi kryebashkiakun për fshehjen e informacionit në lidhje me tenderin për ndërtimin e Teatrit, pasi në të kundërt sipas tij do të dilnin zbuluar aferat korruptive.

“Pse e fsheh informacionin? Pse del e bën deklarata kur i dimë shumë mirë shkeljet e hapura fare. Nga njëra anë bën spektakël televiziv nga ana tjetër informacioni mbahet i fshehur. Nëse do shfaqej informacioni, do shfaqej edhe korrupsioni”-u shpreh Ervin Goci./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk jam anëtar i LSI-së”/ Meta flet për përplasjet me Kryemadhin

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, në një intervistë për Euronews Albania, ndër të tjera ka folur edhe për rolin e tij në LSI dhe mos ndakortësitë me Monika Kryemadhin.

Moderatoja Ilva Tare, e pyeti Metën nëse është më mirë të jesh President apo kryetar i LSI-së.

“Më mirë të jesh i lirë. Të jesh krenar para vendit dhe para njërëzve. Kur ti merr një vendim të drejtë, koha është gjyqtari dhe gjykatësi më i mirë për cdo politikani.

LEXO EDHE:  “Lufta ndaj krimit nuk bëhet me regji”/ Gazmend Bardhi tregon provat e dështimit të SPAK

LEXO EDHE:  Kandidati socialist, Veliaj shperndan leje legalizimi ne Laprake

Kjo është arsyeja pse në kohe kam pasur uljet dhe ngritjet e mia, por përsëri ja ku jam”.

Duke folur më tej, Meta u pyet dhe pse shfaqet herë pas herë sikur nuk ka ndakortësi me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, njëkohësisht bashkëshortja e tij.

‘”Sepse për disa cështje vërtet, unë kam mendim të njëjtë me Kryemadhin. Së dyti unë nuk jam anëtar i lëvizjës së LSI-së që duhet të ndjek zonjën Kryemadhi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Zbatimi i Reformës Zgjedhore”/ Ambasadorja amerikane vlerëson Hajdarin e Gjonin

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e opozitës në Kuvend, Rudina Hajdari nga grupi demokrat dhe Ralf Gjonin .

Sipas postimit në faqen e ambasadës, Kim ka shprehur vlerësimin e saj ndaj dy deputetëve për qëndrimin në Kuvend dhe faktin që nuk dogjën mandatet.

“Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim u shprehu deputetëve të opozitës Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni vlerësimin e saj për qëndrimin të angazhuar në procesin demokratik dhe vijueshmërinë e punës për çështje të rëndësishme në Parlament.

Gjatë takimit të tyre më 11 shkurt, Ambasadorja dhe dy deputetët biseduan gjithashtu edhe për rëndësinë e gjetjes së një rruge të përbashkët, si dhe për zbatimin e reformës zgjedhore, gjë e cila është thelbësore për forcimin e demokracisë së Shqipërisë dhe të ardhmen europiane të saj” shkruan ambasada amerikane./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E kanë kthyer në sport shkeljen e Kushtetutës”/ Meta: Mazhoranca po dënon me vdekje Reformën në Drejtësi

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta, ka komentuar ligjin e sapo miratuar në Parlament nga mazhoranca për mënyrën e kryerjes së betimit për anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë dhe asaj Kushtetuese.

Meta u shpreh se shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës, ndërsa theksoi se do të shprehet në momentin kur ligji t’i mbërrijë në zyrë për dekretim.

“Nuk e di se çfarë ka ndodhur në Parlament, por prej kohësh në Parlamentin tonë është lajm kur miratohet ndonjë ligj në respekt të Kushtetutë. Shkelja e Kushtetutës është kthyer në një sport të preferuar të mazhorancës.

Nuk dëshiroj të komentoj diçka që nuk e kam lexuar, por në vijim të marrëzimit që ka ndodhur me zbatimin antikushtetues të reformës në drejtësi. Nuk habitem që të ketë ndodhur ndonjë marrëzi e tillë. Kur ligji të mbërrijë në Presidencë do të shprehem në mënyrë zyrtare.

LEXO EDHE:  Kandidati socialist, Veliaj shperndan leje legalizimi ne Laprake

LEXO EDHE:  Beteja për Teatrin/ Neritan Liçaj: “Po bëhen lëvizje nën rrogoz”

Nuk ekziston asnjë mekanizëm ligjor që rrëzon Kushtetutën, këto janë përpjekje për të dënuar me vdekje çdo minimum kredibiliteti që mund t’i ketë mbetur reformës në drejtësi”, është shprehur Meta gjatë intervistës për “Euronews Albania”./CNA.al

LEXO TE PLOTE