Connect with Us

Kryeministri malazez paralajmëron klerikun serb/ Mos nxit debat

Kosova & Rajoni

Kryeministri malazez paralajmëron klerikun serb/ Mos nxit debat

Publikuar

-

Një paralajmërim të fortë ka bërë sot kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, për klerikun e Kishës Ortodokse Serbe, Metropolitanin Amfilohije Radović.

Markoviq në një intervistë për mediat malazeze, me tone të ashpra i tha Radović të mos  nxisë trazira dhe debate në vend për miratimin e ligjit për liritë e besimit fetar.

“Ky është paralajmërimi i fundit për Mitropolitin Amfilohije për të mos nxitur trazira”, theksoi ai.

Këto deklarata vijnë pas protestave të organizuara nga ultranacionalistët serbë për miratimin e ligjit për liritë e besimit fetar,.

LEXO EDHE:  Buxheti 2019, debate në grupin e PS-së/ Braçe luftë me Ahmetajn

Kujtojmë se mbrëmjen e kaluar protestuesit marshuan drejt aeroportit të Podgoricës dhe u përplasën me policië, ku mbetën të lënduar edhe disa efektivë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti mbledh sot qeverinë/ Pritet t’i ulë pagën vetes dhe ministrave

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme kryeministri i Kosovës do të zhvillojë mbledhjen e qeverisë ku rpitet të merren vednime të rëndësihme.

Sipas mediave kosovare, Kurti në mbledhjen që do të mbajë sot pritet të shfuqizojë vendimin që kishte marrë Qeveria “Haradinaj” në fund të vitit 2017 për rritjen e pagave për vete dhe të anëtarëve të kabinetit qeveritar dhe vartësve.

Kjo është pika e parë e paraparë në rendin e ditës për mbledhjen e dytë të Qeverisë Kurti që do të mbahet sot në orën 10:00
Në vendimin e 20 dhjetorit 2017, Qeveria e kaluar kishte vendosur për rritje të pagave për 100 për qind.

LEXO EDHE:  “Jo censurës ndaj medias”/ Debate të forta në Komision, kryetarja Dhimitri braktis mbledhjen

LEXO EDHE:  “Sherr” në KQZ/ Anëtarët e djathtë i “mbyllin gojën” Bibës: Ke frikë nga vendimmarrja

Kryeministrit Haradinaj nga 1500 euro paga i ishte bërë 2950 euro.
Më vonë ishte votuar Ligji që parashihte rregullimin edhe të pagave të kabinetit qeveritar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Buxheti 2019, debate në grupin e PS-së/ Braçe luftë me Ahmetajn

LEXO EDHE:  "Dëgjo Lulzim"/ Balla paralajmëron kreun e PD, i kujton kunatin

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE