Connect with Us

Horoskopi javor, nga 30 dhjetor deri në 5 janar 2020

Sociale

Horoskopi javor, nga 30 dhjetor deri në 5 janar 2020

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Këtë jave do i shtoni dozat e fantazisë dhe origjinalitetit ju te dashuruarit dhe gjerat ne jetën ne çift kane për t’iu ecur akoma me mire. Për asgjë nuk do qaheni, përkundrazi do emocionoheni nga disa surpriza te jashtëzakonshme qe do ju përgatisë partneri. Beqaret ka mundësi te vendosin ta çojnë me tej një njohje te re dhe do ja kalojnë mjaft mire. Ne planin financiar mos u tregoni impulsive sepse keni për te pasur probleme serioze. Shëndeti për fat te mire do jete i shkëlqyer, pavarësisht lodhjes dhe situatave qe mund te kaloni. Ne pune me ne fund do i konkretizoni disa nga planet e hershme dhe rezultatet do jene pozitive. Jeta familjare do jete fiks ashtu si e keni ëndërruar.

DEMI 21. prill – 21. maj

Përfitoni nga influenca pozitive e planetëve për te përmirësuar jetën tuaj sentimentale. Tregohuni te sinqerte me te qe keni ne krah. Beqaret nuk do kalojnë javën qe ata prisnin. Edhe pse do keni takime nuk do e gjeni personin qe po kërkoni. Dëshira juaj për te ndërmarrë rreziqe mund te sjelle përfitime ne planin financiar. Do keni edhe mbështetjen e Plutonit. Probleme me shëndetin do kenë vetëm personat qe nuk tregohen te kujdesem edhe pse kane pasur shqetësime qe me pare. Gjithsesi nga fundi i javës përmirësimet do jene te ndjeshme. Ne jetën profesionale duhet te merreni me tepër me organizimin e punës. Pritet një periudhe e mire edhe ne familje.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Marrëdhënia me te qe ndani jetën do jete mjaft romantike. Dashuri, pasion, xhelozi…Gjithçka do te ndodhe por mjafton qe rutina do te largohet. Kjo është me e rëndësishme! Yjet do i ndihmojnë beqaret te kenë takime interesante neper vende shume te veçanta. Përfitoni! Hëna do iu ofroje ndihmën e saj ne planin financiar. Pas sakrificave qe do bëni do merrni mjaft përfitime. Shëndeti do jete i mire. Edhe ata qe kane pasur shqetësime kohet e fundit do kenë përmirësime te ndjeshme. Ne pune do ndikoheni nga Merkuri i cili do iu beje me këmbëngulës dhe te duruar. Do përballeni edhe me disa kolege për diçka. Familja ne përgjithësi do jete e qete.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Klima yjore e kësaj periudhe do kontribuoje ne harmoninë dhe paqen e jetës ne çift. Për te përfituar sa me shume bëni me tepër lëshime për njeri-tjetrin. Kësaj jave beqaret do kenë mundësinë te bëjnë një takim premtues. Do ketë edhe dashuri me shikim te pare. Përfitoni! Kërkoni ndihmën e dikujt për t’i menaxhuar me mire te ardhurat tuaja. Sigurisht qe paraja nuk sjell gjithmonë lumturinë, por nuk mund te jesh e lumtur pa para. Kujdesuni me shume për veten dhe ruajuni nga problemet me tretjen e ushqimit. Ne jetën profesionale do keni goxha ndryshime pozitive. Dikush do iu beje edhe një propozim interesant. Familja nuk do ketë probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Do bëni gjithçka qe keni ne dore qe te krijoni një klime sa me romantike dhe sensuale ne lidhjen tuaj. Partneri do iu ofroje mbështetjen e tij. Beqaret duhet te përgatiten për një lidhje serioze këtë jave. Me ne fund as ju nuk do jeni me vetëm. Kujdes nga pamaturia ne sektorin financiar sepse problemet qe mund te lindin do jene shume te vështira për t’u përballuar. Shëndeti do jete ne përgjithësi i qëndrueshëm, por here pas here do ndiheni edhe ne ankth. Merrni masat e duhura! Saturni do iu beje te reflektoni mire para se te merrni një vendim ne pune. karriera do te ece para dita ditës. Edhe koleget do iu përgëzojnë sinqerisht për arritjet. Do qëndroni me afër familjes.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Nëse nuk doni te keni debate e probleme ne jetën tuaj ne çift, këtë jave duhet t’i dëgjoni me kujdes këshillat dhe sugjerimet e partnerit. Mos bëni gjera qe atij nuk i pëlqejnë sepse vetëm sa do mërziteni te dy palët. Beqaret me mire le te presin edhe disa kohe ashtu si janë sesa te hedhin hapa pa qene te bindur. Ne planin financiar mos kryeni shpenzime te shumta sepse do ju nevojiten para për ditët ne vijim. Shëndeti do jete goxha me i mire se me pare. Edhe ata qe kane pasur shqetësime nga mesi, shpina apo barku do jene me te qete. Ne pune do jeni guximtare, këmbëngulës dhe sfidues. Arritjet do jene edhe me te mëdha nga sa mendonit. Jeta familjare do jete normale.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Ka rrezik qe këtë jave jeta juaj ne çift te ketë probleme. Do jeni gjithë kohës ne ankth dhe mjaft xheloze për atë qe keni ne krah. Kujdes mos e teproni! Për beqaret do jete një jave e mire. Do keni takime dhe nuk do ngurroni te hidhni hapat e pare. Për sa iu përket financave do i përmirësoni ato dhe do mundoheni te vendosni një ekuilibër. Shëndeti nuk do ketë asgjë për t’u shqetësuar. Do filloni edhe një aktivitet te ri sportiv qe do iu beje te ndiheni me mire. Jeta profesionale pritet te jete shume e favorshme gjate kësaj periudhe. Nëse keni një problem te vjetër për ta zgjidhur ka ardhur koha e përshtatshme. Ne familje do mbizotërojë harmonia.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Do ndërmerrni iniciativa këtë jave ju te dashuruarit dhe do i bëni ditët me te bukura. Emocionet do jene te forta dhe te ndryshme dite pas dite. Beqaret nuk do i realizojnë dot takimet qe kane ëndërruar, por nuk do kalojnë një periudhe te keqe. Duke dale me miqtë dhe te afërmit do argëtohen pafund. Ne planin financiar nuk do keni asnjë lloj problemi kështu qe mund te shpenzoni te qete për gjerat qe do iu duhen. Për shëndetin do përkujdeseni me tepër nga zakonisht kështu qe as ne këtë plan nuk do keni shqetësime. Ne pune qe ditët e para planet do iu realizohen si i kishit menduar kështu qe euforia do iu pushtoje. Edhe jeta familjare do jete e mire.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Jupiteri do ketë ndikim shume te madh tek jeta juaj ne çift gjate kësaj jave. Ai do ua qartësojë mendimet dhe do ju beje shume te logjikshëm. Edhe ata qe kane pasur vështirësi do ndihen shume me te qete. Beqaret do ndihmohen shume nga Venusi dhe do realizojnë disa takime sensacionale. Buxheti do ketë përmirësime qe ditët e para prandaj organizojini gjerat sa me mire qe te shlyeni edhe borxhet, por t’iu mbeten para edhe për te investuar. Dëgjojini edhe këshillat e miqve te ngushte. Shëndeti mund te ketë shqetësime ditët e para, por qe nga e mërkura e me tej do ndiheni me ne forme. Ne pune do ju dalin here pas here goxha sfida te vështira. Mos u dorëzoni, por bëni te gjitha përpjekjet e mundshme. Buxheti do jete i mire.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Jave ideale për te marre vendime te rëndësishme do jete kjo për ata qe janë ne një lidhje. Flisni paraprakisht me partnerin ne mënyrë qe te mos keni me pas probleme dhe tentoni te bëni edhe diçka ndryshe. Beqaret do realizojnë takime vërtet premtuese qe shume shpejt do ua ndryshojnë jetën. Buxheti do lere shume për te dëshiruar prandaj tregohuni te logjikshëm me shpenzimet nëse nuk doni tronditje e probleme serioze. Edhe gjendja shëndetësore nuk do jete ne periudhën me te mire te mundshme. Mund te vuani nga migrena ose nga problemet me frymëmarrjen. Ne pune do i keni idetë shume te qarta për ato qe duhet te bëni dhe nuk do gaboni aspak. Jeta familjare do jete e ngrohte.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Këtë jave, si ju ashtu edhe partneri, do mundoheni te krijoni një klime sa me te ngrohte përreth jush. Do i shprehni me hapur idetë, mendimet, por edhe ndjenjat. Dita e premte dhe e shtune do jene me te veçantat. Beqaret duhet te pranojnë te dalin neper takime, por jo te fillojnë menjëherë lidhje. Financat nuk do jene aspak te këqija, megjithatë mire është te shmangen investimet e tepruara dhe dhëniet e huave. Shume shpejt do ju duhen goxha para ne xhep për një nevoje te papritur. Për shëndet me te mire duhet te flisni sa duhet dhe duhet te ushqeheni me ushqime bio. Ne pune merrini gjerat shtruar dhe keni për t’ia dale. Familja do ketë një dite te zakonshme.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Këtë jave do e keni shume te thjeshte ju te dashuruarit ta përmirësoni marrëdhënien ne çift sepse te gjithë yjet do i keni ne krah. Bashkëpunimi do jete me i ngrohte dhe emocionet do i shprehni pafund te dy palët. Për beqaret do favorizohen dashuriçkat kalimtare pa ndonjë te ardhme, por tejet emocionuese. Do jene ata qe do e vendosin nëse do përfitojnë apo jo. Buxheti ka për te pasur goxha probleme pasi do jeni te palogjikshëm me shpenzimet dhe do bëni gabime te mëdha. Shëndeti nuk do jete i shkëlqyer, por as i keq. Po bëtë pak me shume aktivitet fizik do ndiheni me mire. Ne pune mos bëni çfarë thonë te tjerët, por reflektoni dhe bëni ashtu si ju do logjikoni. Familja do jete mbështetje e madhe ne çdo moment.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shën Valentini ju gjeti vetëm? Në QTU gjeni dashurinë dhe fitoni udhëtim falas

Publikuar

-

Nga

Edhe ky Shën Valentin ju ka gjetur single? Epo, ky lajm me siguri që do t’ju gëzojë të gjithëve, pasi jo vetëm që do të keni mundësinë të gjeni një partner, por nëse i jepni mundësinë njëri-tjetrit për t’u njohur më shumë, do të fitoni një udhëtim në çift, në një nga destinacionet më të pëlqyera, me gjithçka të përfshirë.

Është pikërisht Qendra Tregtare Univers, e njohur ndryshe si QTU që këtë Shën Valentin, ka vendosur që t’i surprizojë të gjithë dhe në datat 13-14-15, duke sjelle për herë të parë në qendër “Kupidin e Dashurisë”, një organizim i QTU që për tre ditë me radhë do të jetë në ndihme të dashurisë së vërtetë.
Si funksionon?

Në datat 13-14-15 në qendër do të jetë “Kupidi” prezantuesi i njohur Eni Shehu, personazhi i cili do të bëjë të mundur bashkimin mes çifteve. Ju vetëm duhet t’i drejtoheni atij dhe të shprehni dëshirën për të njohur një person dhe ai do kujdeset të gjejë atë që mund t’i përshtatet personalitetit tuaj.
Çiftet do të kenë mundësinë të ulen dhe të pinë diçka, për të kuptuar nëse kanë interes reciprok dhe aty do të vendosin nëse do t’i japin një mundësi njëri-tjetrit për t’u njohur jashtë QTU. Nëse shigjeta e kupidit shënon, ata do të fitojnë një udhëtim falas, në destinacione si, Mavrova, Kolashini, Meteora etj.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 14-20 Gusht 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 14-20 Gusht 2017

Ky aktivitet vjen në kuadër të Shën Valentinit dhe për tre ditë me radhë pritet që të sjellë një atmosferë mjaft të veçantë në qendër.

Por, jo vetëm kaq!
Qendra Tregtare Univers ka menduar edhe për ata që janë të dashuruar, duke sjellë një broshurë speciale me ide dhuratash Shën Valentini, për meshkuj dhe femra. Ju mund të shfletoni broshurën online në qtu.al, ku mund të shikoni sugjerimet e brandeve te QTU për dhurata vërtete unike, si edhe ofertat e dyqaneve për këto 3 ditë.

QTU, qendra e parë tregtare në vend është një nga destinacionet më të preferuar të qytetarëve, të cilët e zgjedhin jo vetëm për të bërë blerje cilësore, por edhe për të kaluar kohën e lirë, me shumëllojshmërinë e zgjedhjeve që qendra ofron.

QTU menaxhohet nga Acrem që është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Shkollat në Shqipëri po kthehen në streha të pedofilëve/ Ministrja Shahini të japë llogari”

Publikuar

-

Nga

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri CRCA/ECPAT ka reaguar lidhur me skqandalin e publikuar nga “Stop” për ngacmimin seksual të nxënëses nga mësuesi.

CRCA/ECPAT Shqipëri, vëren me shqetësim dhe indinjatë se ky nuk është as rasti i parë, por as rasti i fundit, në të cilin mediat dhe emisionet investigative arrijnë të regjistrojnë me zë dhe figurë praninë e dhunës seksuale në shkollat tona, duke treguar sa se të pambrojtur janë fëmijët dhe nxënësit në mjediset shkollore nga grabitqarët seksualë. Të shumta kanë qënë rastet e denoncimeve të fëmijëve të dhunës seksuale të mësuesve në institucionet arsimore publike.

Jo më larg se 10 ditë më parë, Gjykata e Durrësit dha vendimin me burgim për 7 adoleshentët e arrestuar për përdhunimin e të miturës në ambientet e një shkolle në Kavajë. Në Nëntor të vitit 2019, u dha vendimi i dënimit për mësuesin që dhunoi seksualisht nxënësen 11 vjeçare në shkollën e fshatit Kalasë të Delvinës. Në korrik të vitit 2019, Gjykata e Gjirokastërs, sërish me një tjetër çështje mbi dhunën seksuale të një mësuesi ndaj nxënëses së tij. Në korrik të 2019, një tjetër rast i rëndë i dhunës seksuale ndaj një vajze të mitur në mjediset e shkollës në Arapaj të Durrësit, ndërsa në Tepelenë, një mësues 63 vjeçar u akuzua për ngacmime seksuale në shkollë.

Sipas CRCA/ECPAT, të gjitha këto raste të ndodhura brenda një periudhe kaq të shkurtër kohore, fatkeqësisht tregojnë se Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, dhe në veçanti drejtuesja e saj, ende nuk e kanë kuptuar jo vetëm shkallën e lartë, por edhe përhapjen e fenomenit të dhunës seksuale në institucionet e arsimit publik në vend!

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 14-20 Gusht 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 17-23 Korrik 2017

“Shkollat tona nga mjedise mësimi, po kthehen në streha të pedofilëve dhe grabitqarëve seksualë! Nisur nga rasti më i fundit, CRCA/ECPAT Shqipëri, i kërkon Ministres së Arsimit, Besa Shahini, t’I jap pargjigje publike ketyre pyetjeve: 1. Ndonëse renditen në një vit kaq shumë raste të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve në brendësi të mjediseve arsimore publike, cilat janë masat dhe zgjidhjet që ka ndërmarrë vetë ministrja e Arsimit në lidhje me mbrojtjen e tyre? 2. Çfarë mekanizmash të rinj ka krijuar Ministrja aktuale e Arsimit, për të raportuar çdo rast të dyshuar apo të vërtetuar të dhunës dhe ngacmimeve seksuale ndaj fëmijëve? 3. Çfarë masash ka propozuar ministrja Shahini për të eleminuar nga trupat pedagogjike të gjithë ata mësues që tentojnë apo edhe kryejnë krime seksuale ndaj nxënësve e fëmijëve? CRCA/ECPAT Shqipëri, bazuar në këtë ngjarje të rëndë që duket se përsëritet, do të kërkojë urgjentisht një interpelancë të Ministres së Arsimit Shahini, në Komisionin Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, për të dhënë llogari përpara deputetëve, shoqërisë civile, prindërve, mësuesve dhe fëmijëve mbi situatën se si është e mundur që grabitqarët seksualë tashmë po ulen këmbëkryq në shkollat publike shqiptare”m thuhet në reagim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Raporti global i ushqyerjes 2019/ Shqipëria ‘jashtë kursit’ për diabetin dhe mbipeshën

Publikuar

-

Nga

Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka ende shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti.

Sipas raportit më të fundit global të Ushqyerjes, Shqipëria është në rrjedhën e duhur për të përmbushur objektivat globale për nën-pesë nën mbipeshë, ata që po vuajnë urie nën pesë vjeç, humbje jete nën pesë vjeç dhe peshë të ulët të lindjes, por është jashtë kursit për të përmbushur objektivat për ushqyerjen ekskluzive të foshnjeve, anemi në gratë e moshës riprodhuese, diabetin te meshkujt dhe femrat, si dhe mbipeshën te meshkujt dhe femrat.

“Megjithëse performon relativisht mirë kundër vendeve të tjera në zhvillim, Shqipëria ende përjeton një ngarkesë të kequshqyerjes në mesin e popullsisë nën pesë vjeç. Që nga viti 2017, prevalenca kombëtare e mbipeshës nën 5 vjeç është 16.4%, e cila është ulur nga 23.2% në 2009. Prevalenca kombëtare e stunting nën-pesë është 11.3%, që është më pak se mesatarja e vendit në zhvillim prej 25%. Prevalenca e jetëve të humbur nën 5 vjeç e Shqipërisë prej 1.6% është gjithashtu më pak se mesatarja e vendeve në zhvillim prej 8.9%.”-thuhet në raport.

Në Shqipëri, 36.5% e foshnjave nën 6 muaj ekskluzivisht ushqehen me gji, kjo është shumë mbi mesataren e Evropës Jugore prej 19.6%. Prevalenca e peshës së ulët të lindjes në Shqipëri në vitin 2015 prej 4,6% është ulur pak nga 4.9% në vitin 2000.

Popullsia e rritur në Shqipëri gjithashtu përballet me një peshë të kequshqyerjes. 25.3% e grave në moshë riprodhuese kanë anemi, dhe 7.7% të burrave të rritur kanë diabet, krahasuar me 7.1% të grave. Ndërkohë, 21.8% e grave dhe 21.6% e burrave janë mbipeshë.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, nga 8 prill deri në 14 prill 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi javor 29 Korrik deri më 4 Gusht/ Zbuloni cilat do të jenë prioritetet tuaja për këtë javë

Raporti Global i Ushqyerjes u krijua pas Samitit të parë të Nutricionit për Iniciativën e Rritjes (N4G) në 2013 si një mekanizëm për ndjekjen e angazhimeve të bëra nga 100 palë të interesuara që përfshijnë qeveritë, donatorët e ndihmës, shoqërinë civile dhe bizneset. Një vit më pas, nisi botimi i parë i këtyre raporteve vjetore.

Sot, Raporti Global i Ushqyerjes është raporti kryesor në botë për gjendjen e të ushqyerit global. Është udhëhequr nga të dhënat dhe prodhohet në mënyrë të pavarur çdo vit për të hedhur dritë se ku është arritur përparimi dhe për të identifikuar se ku mbeten sfidat. Raporti synon të frymëzojë qeveritë, shoqërinë civile dhe palët e interesuara private që të veprojnë për t’i dhënë fund kequshqyerjes në të gjitha format e saj. Ai gjithashtu luan rol të rëndësishëm për të ndihmuar palët e interesuara të japin llogari ndaj angazhimeve që ata kanë bërë në drejtim të trajtimit të kequshqyerjes./Monitor

LEXO TE PLOTE