Connect with Us

Zelanda e Re/ Ishulli i Bardhë pas shpërthimit vullkanik

Bota

Zelanda e Re/ Ishulli i Bardhë pas shpërthimit vullkanik

Publikuar

-

Shërthimi vullkanik i 9 dhjetorit 2019 në Ishullin e Bardhë të Zelandës së Re është kthyer në tragjedi, pasi ka vrarë 17 njerëz dhe ka plagosur shumë të tjerë.

Ishulli i Bardhë, ose vullkani Whakaari, është vullkani më aktiv i Zelandës së Re, sipas faqes së GeoNet. Ai është ndërtuar nga më shumë se 150,000 vjet aktivitet vullkanik.

Fotot e mëposhtme ilustrojnë gjendjen e post-shpërthimit në Ishullin e Bardhë të Zelandës së re./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rritja alarmante e rasteve me Covid/ Rikthehet karantina në Izrael  

Publikuar

-

Nga

Rritja alarmante e rasteve me Covid/ Rikthehet  karantina në Izrael  

Izraeli ditën e sotme do të izolohet përsëri. Shkak për këtë është bërë rritja e rasteve me Covid.

Vendi do të rikthejë karantinën të paktën për 3 javë, por nuk do të jetë në masa të rrepta si herën e parë.

Mbi 4 mijë persona janë infektuar kohët e fundit me koronavirus, prandaj kjo gjë ka bërë që të merren përsëri masa shtrenguese.Për ditët e fundit në Izrael shifrat e Covid kanë kaluar mbi 4 mijë persona çka ka bërë që shëndetësia të alarmohet.

LEXO EDHE:  Devoll/ Vetëplagoset në gjendje të dehur një 48-vjeçar

LEXO EDHE:  Arrin në 113 numri i të vdekurve nga koronavirusi në SHBA

Vetëm javën e kaluar 160,000 njerëz u urdhëruan të izoloheshin për shkak të frikës se ishin të ekspozuar ndaj një transportuesi të konfirmuar COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Flet eksperti amerikan Fauci/ Ja cila është kura më e mirë për të luftuar koronavirusin

Publikuar

-

Nga

IFlet eksperti amerikan Fauci/ Ja cila është kura më e mirë për të luftuar koronavirusin

Kreu i Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, Dr. Anthony Fauci është i bindur se deri në fund të vitit 2020, do të kemi një vaksinë për koronavirusin, por ajo nuk do të jetë në dispozicion gjerësisht.  Pasi mund të dojë shumë kohë të shpërndahet.

Dr. Anthony Fauci ka dhënë disa këshilla  për të luftuar koronavirusin dhe  për  forcimin e sistemit imunitar.“Ndonjëherë njerëzit, kur nuk dalin shumë në diell, kanë mungesë të vitaminës D. Pra, niveli im i vitaminës D ishte përgjithësisht i ulët. Fillova të marr suplemente të vitaminës D dhe tani niveli është normal. Dhe ka prova të mira që nëse keni një nivel të ulët të vitaminës D, keni më shumë gjasë të infektoheni kur ka infeksione përreth. Multivitaminat, bari mjekësor dhe gjërat që njerëzit bëjnë për rritjen e imunitetit, në të vërtetë nuk e rritin imunitetin, por mund të kenë një efekt të kundërt. Nëse vërtet doni që sistemi imunitar të funksionojë mirë bëni këto gjëra normale. Flini mjaftueshëm gjumë, mbani një dietë të mirë, përpiquni të shmangni ose lehtësoni stresin e rëndë, i cili ne e dimë se ndonjëherë mund të ndikojë sistemin imunitar. Këto janë gjërat më të shëndetshme që mund të bëni për sistemin imunitar, në vend që të merrni suplemente të ndryshme”, u shpreh ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Shpërthen një tjetër sëmundje në Kinë/ 3,245 persona të infektuar me “ethe mesdhetare”

Publikuar

-

Nga

Shpërthen një tjetër sëmundje në Kinë/ 3,245 persona të infektuar me “ethe mesdhetare”

Sipas autoriteteve Kineze qindra njerëz në veriperëndim të Kinës kanë rezultuar pozitivë me një sëmundje bakteriale.

Në provincën e Gansus, janë konfirmuar  3,245 persona të infektuar me sëmundjen e brucelozës, e cila shpesh shkaktohet nga kontakti me bagëtinë që mbart bakteret brucella.

Fatmirësisht deri më tani nuk ka pasur asnjë fatalitet. Bëhet e ditur se deri më tani janë testuar rreth 21 mijë persona në qytetin e 2.9 milionë banorëve, raporton CNN.Sëmundja e njohur gjithashtu edhe si ethet e Maltës ose “ethe mesdhetare”, mund të shkaktojë simptoma si dhimbje koke; dhimbje muskulore, ethe dhe lodhje.

LEXO EDHE:  “Masat kufizuese dhanë efekt pozitiv”/ Klodiana Lala flet për plagosjen e Orges Bilbilit

LEXO EDHE:  Përgjaken rrugët/ Makina merr përpara dy këmbësorë, humb jetën 28- vjeçarja

Disa prej simptomave mund të bëhen kronike madje nuk nuk zhduken kurrë si artriti ose ëntja në organe të caktuara./ CNA.al

LEXO TE PLOTE