Connect with Us

Tragjedia që tronditi New Yorkun/ 5 hebrenj u goditen me thikë gjatë festës fetare

Bota

Tragjedia që tronditi New Yorkun/ 5 hebrenj u goditen me thikë gjatë festës fetare

Publikuar

-

Pesë hebrenjë janë plagosur dje në New York në kohën kur po zhvillonin një festë në shtëpinë e një rabini, si pasojë e një sulmi me thikë.

Festimet e së shtunës lidheshin me festivalin hebre “Hanukkah”. Rreth dhjetë persona ishin mbledhur në shtëpinë e rabinit, kur një person hyri me thikë, për të plagosur pesë vetë. Të plagosurit ishin të gjithë anëtarë të besimit hebre. Ata u transportuan në spitalet lokale ku dy prej tyre janë në gjendje kritike për jetën.

Policia lokale, Ramapo, bëri me dije se i dyshuari për krimin është vënë pranga.

65 vjeçari Aron Kohn, i cili në atë kohë ishte në shtëpinë e rabinit, ka treguar momente nga ngjarja.

“Po lutesha për jetën time. Ai filloi të sulmonte njerëzit menjëherë sapo hyri në derë. Ne nuk kishim kohë të reagonim”, tregoi ai për mediat e huaja.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, në një deklaratë u shpreh se ishte “i tmerruar” nga “akti i përbuzës dhe frikacak”, dhe e caktoi Policinë e Shtetit që të kryente hetime më të thelluara.

LEXO EDHE:  Kush e sulmoi Ramiz Çobajn

“Ne në New York kemi zero tolerancë për antisemitizmin dhe do t’i përbahemi ligjit në masën e tij më të plotë, s ii përket sulmuesit”, u shpreh Cuomo.

Në Izrael, Presidenti Reuven Rivlin shprehu habinë dhe zemërimin e tij në lidhje me sulmin.

“Rritja e antisemitizmit nuk është vetëm një problem hebre, dhe sigurisht jo vetëm problemi i Shtetit të Izraelit. Ne duhet të punojmë së bashku për të përballuar këtë të keqe, e cila po ngre përsëri krye dhe është një kërcënim i vërtetë në të gjithë botën ” tha Rivlin në një deklaratë.

Sulmi ka ndodhur një ditë pasi policia e qytetit në New York tha se oficerët po rrisnin patrullimet në rrethet hebraike pas kërcënimeve dhe sulmeve antisemitike./Përshtati nga BBC.com, CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Arrestohet babai i aktores së njohur

Publikuar

-

Nga

Babai i aktores së njohur amerikane, Lindsay Lohan është arrestuar nga policia.

Ai është akuzuar nga ish bashkëshortja e tij, Kate Major për dhunë në familje.

Major e cila bëri kërkesën për ndarje nga bashkëshorti Michael Lohan,  deklaroi se ai kishte ushtruar dhunë ndaj saj kur ajo ishte përballur me të për çështjen e historisë së kërkimeve të tij në internet.

Oficerët janë parë duke marrë Lohan në paraburgim jashtë banesës së Major në Southampton.

LEXO EDHE:  Terror në Turqi. Qëllohet me armë autobusi i Fenerbahçes, plagoset shoferi

LEXO EDHE:  Nxisnin urrejtjen fetare/ Shpallen në kërkim 2 ekstremistët

Ndërkaq, vetë aktorja nuk ka bërë ende asnjë deklaratë lidhur me arrestimin e të atit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  Kush e sulmoi Ramiz Çobajn

LEXO EDHE:  Hiqej si lypës/Pas vdekjes së tij u zbulua e vërteta shokuese

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE