Connect with Us

Menaxhimi i buxhetit/ Ahmetaj: Të sëmurët hedhin baltë me retorikë politike

Politikë

Menaxhimi i buxhetit/ Ahmetaj: Të sëmurët hedhin baltë me retorikë politike

Publikuar

-

Ministri i shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, ka folur mbi menaxhimin e fondeve nga buxheti i qeverisë, ku ka përmendur transparencën me të cilën do të menaxhohen fondet e rindërtimit por edhe të buxhetit të Qeverisë, për sa kohë ka qenë Ministër i Financave.

I pyetur mbi faktin nëse abuzohet nga administratiorët dhe qeveria me buxhetin e shtetit, Ahmetaj ka thënë se mënyra e menaxhimit të buxhetit për aq kohë sa ka qenë Ministër nuk ka qenë perfekte, por ka qenë shumë e mirë, duke theksuar faktin se si mister nuk ka qenë njesi zbatuese.

“Kam pasur 5 vite menaxhimin e financave publike. Kam qenë Ministër financash, nuk kam qenë njesi zbatuese por shpërndaja fondet publike nga buxheti. Sfida është të arrijmë shifrat e atëhershme. Sa kam qenë Ministrër, nuk ka qenë perfekt por ka qenë mirë me referencë shifrash. Jam një nga administratirët politikanë dhe jemi shumë të skanuar. Ndonjë i sëmurë që na shan gjithçka, si mund të më përjashtonte. Ata dalin e mbushin retotikën politike me sharje”, u shpreh Ahmetaj.

Në lidhje me procesin e rindërtimit, Ahmetaj tha se gjithçka do të jetë transparente nga Qeveria dhe se nga data 20 janar, do të fillojë puna konkrete në terren.

LEXO EDHE:  Ahmetaj: Të votosh çadrën e PD do të thotë të heqësh 500 mln USD nga xhepi

“Përveç instrumentave konkretë ligjorë, ne do të bëjmë një platformë për komitetin kombëtar të rindërtimit, që do të jetë platforma e transparencës. Një herë në dy javë, qeveria jep informacione se çfarë po ndodh me kalendarin. Deri nga 20 janar do të kemi dalje konkrete në terren nëpërmejt njesive zbatuese”, tha Ahmetaj në studion e Top channel.CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Artan Hoxha i publikoi foton me Ramën/ Reagon Ardian Çapja

Publikuar

-

Nga

Ardian Çapja, i akuzuar për kryerjen e disa krimeve në qytetin e Elbasanit, ka reaguar për foton e tij me kryeministrin Edi Rama, të publikuar nga gazetari Artan Hoxha.

Çapja i ka dërguar një mesazh moderatorit të emisonit “Opinion” Blendi Fevziut dhe mohon që të ketë dalë në foto me kreun e qeverisë.

Ai pretendon se fotoja është e modifikuar, ndërsa ngre akuzat se në media ka shumë shpifje dhe mashtrime.

Kujtojmë se kjo foto është publikuar në 27 janar të vitit 2017 në faqen zyrtare të resortit “Univers”, në pronësi të fisit Çapja dhe sipas Hoxhës është bërë para fushatës zgjedhore të vitit 2017./ CNA.al

Publikohet fotoja e Ramës me Ardian Çapjan/ Artan Hoxha zbulon lidhjen

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjuzi deklaratë të papritur/ “Nëse Basha bëhet kryeministër, jap menjëherë dorëheqjen”

Publikuar

-

Nga

“Nëse Lulzim Basha bëhet kryeministër, unë menjëherë jap dorëheqjen nga kryetari i Partisë Konservatore”.

Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme deputeti Kujtim Gjuzi, teksa po fliste për marrëdhëniet mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha

Sipas tij, mes liderit të demokratëve dhe kreut të qeverisë nuk ka më lidhje, pasi pretendon se dashuria e vjetër është shkatëruar.

LEXO EDHE:  Arben Ahmetaj: Reforma në drejtësi është “nëna” e reformave

LEXO EDHE:  Ahmetaj: Të votosh çadrën e PD do të thotë të heqësh 500 mln USD nga xhepi

“Unë kam ruajtur Parlamentin në datën 7 qershor që thanë do ta shembim Parlamentin, me një mesazh. Mesazhi shkonte tek Baca. I thashë: ‘Bac më duket se nuk të kanë marrë leje ty’”, tha deputeti, ndërsa theksoi se Basha është penduar që doli nga Parlamenti duke djegur mandatet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paskal Milo zbulon marrëveshjen e heshtur Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo, zbuloi mbrëmjen e sotme paktin e fshehtë Rama-Basha para marrëveshjes së vitit 2017.

Sipas tij, krerët e dy partive politike më të mëdha, kanë nënshkruar një marëveshje të fshehtë para se të nënshkruanin marëveshjen përfundimtare që është edhe publike.

“Duhen bërë zgjedhje me rregulla të pastra loje. Jo me rregulla ku dihet paraprakisht se kush do t’i fitojë zgjedhjet. Tani zgjedhjet i përcakton sistemi, përpara kemi patur sistem zgjedhor relativisht të mirë. Tani nuk ka garë, është vetem mes dy partive PS-PD, në mes tyre ka një rotacion me marrëveshje të heshtur. Para marëveshjes në vitin 2017, ata kanë pasur një marrëveshje të fshehtë që ka dërguar në atë përfundimtaren”, theksoi Milo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE