Connect with Us

Horoskopi i ditës, 27 dhjetor 2019

Sociale

Horoskopi i ditës, 27 dhjetor 2019

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Nëse keni një lidhje duhet te tregoheni me te kujdesshëm dhe te bëni kujdes me impulsivitetin sepse ai mund te shkatërrojë gjithçka qe e keni ndërtuar me aq mund. Beqaret do bëjnë te gjitha lëvizjet e duhura për ta bere për vete një person dhe do ia arrijnë qëllimit. Me shpenzimet duhet te jeni me te kujdesshëm sepse çdo gabim sado i vogël mund t’iu kushtoje shtrenjtë.

DEMI 21. prill – 21. maj

Me ne fund do e forconi marrëdhënien tuaj ne çift dhe do keni me tepër besim tek njeri-tjetri. Do i zgjidhni sa hap e mbyll sytë problemet dhe gjerat do iu ecin për mrekulli. Beqaret do ndihen shume mire pranë disa personave dhe do mendojnë seriozisht te krijojnë një lidhje me ta. Financat do fillojnë te stabilizohen. Gjithë masat e mara do japin rezultatet e veta.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Me qetësi dhe dialog do mund t’i zgjidhni sot te gjitha problemet qe ju kishin dale me pare. Tregohuni edhe pak me te duruar nëse keni kërkuar diçka nga partneri. Beqaret do jene më me fat se kurrë dhe dita për ta do jete akoma me e bukur. Saturni do jete pozicionuar mire ne planin financiar kështu qe gjendja e tyre do vije dalëngadalë duke u përmirësuar. Bëhuni me te duruar.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Merkuri do e përmirësojë jashtë mase marrëdhënien tuaj me partnerin dhe do ju bëjë t’iu rrahe zemra akoma me fort. Mbrëmja ka për te qene edhe me e këndshme. Beqaret do mahniten nga një ftese qe do marrin dhe nuk do përmbahen dot për te dhënë përgjigje pozitive. Ne planin financiar nuk duhet te ndërmerrni shume rreziqe sepse gjendja do përkeqësohet kur nuk do e prisni.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Gjate kësaj dite duhet t’i dyfishoni përpjekjet për te ruajtur një marrëdhënie sa me te mire ne çift sepse ndikimi i jashtëm do jete goxha i forte. Beqaret sado qe te mundohen nuk do arrijnë dot ta realizojnë takim e tyre te ëndrrave. Nuk është koha e tyre dhe duhet te bëjnë me tepër durim. Ne planin financiar keni për te pasur disa vështirësi te vogla, por jo te pazgjidhshme.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Sot ju te dashuruarit do kaloni një dite te mire edhe pse ne disa raste do gjendeni përpara zgjedhjeve te vështira. Do jeni tolerante me partnerin dhe te gatshëm për te hequr edhe dore nga disa zakone te këqija, për te mirën e lidhjes. Beqaret do kenë një dite te mbushur me aventura te këndshme Te ardhurat do fillojnë pak nga pak te përmirësohen fale mbështetjes se te afërmve.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Do jeni mediokër sot ju te dashuruarit dhe marrëdhënia me partnerin nuk ka për te qene aspak e kënaqshme. Debatet dhe problemet do jene te vazhdueshme. Ata qe janë vetëm nuk do e ndryshojnë serish statusin, jo se do ju mungojnë mundësitë, por sepse nuk do kenë as kohe te mendojnë për këtë gjë. Financat do jene vërtet prioritet për ju kështu qe nuk do bëni gabime.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Sot do kaloni një dite te mbushur me momente te gëzuara ju te dashuruarit. Buzëqeshja nuk do ju largohet asnjë moment e do ndiheni gati edhe për te hedhur disa hapa te rëndësishme. Beqaret me mire te shmangin krijimin e lidhjeve te menjëhershme sepse mund te kenë me shume probleme sesa momente te qeta. Buxheti nuk ka për te qene i keq, megjithatë mundohuni qe për çdo hap qe do hidhni te bëni parashikime.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Nëse jeni ne një lidhje nuk duhet kurrsesi te thoni fjale te pamenduara sot sepse gjerat mund te përkeqësohen aq shume saqë s’mund ta mendoni dot. As beqaret nuk duhet te hedhin hapa te palogjikuara. Mire është qe ata te presin pak kohe para se te vendosin te fillojnë një lidhje. Me shpenzimet mos u tregoni te paarsyeshëm nëse nuk doni qe shume shpejt te mbeteni pa para.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Kontradiktat me partnerin do jene te vazhdueshme sot. Ne fakt te dy do keni fajet tuaja, por asnjeri nuk do pranoje te hape rruge duke e bere situatën shume elektrizuese. Beqaret do jene me te hapur për te njohur persona te rinj dhe mund te realizojnë disa takime emocionuese. Me shpenzimet nuk duhet te bëni asnjë çmenduri sepse pasojat do i merrni me vone.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Sido qe te vijnë punët mundohuni te mos e lëndoni partnerin tuaj gjate kësaj dite sepse ai mund te vendose t’iu braktise menjëherë. Beqaret do kenë një dite shume te ndërlikuar dhe as nuk do mendojnë për dashurinë. Gjithçka do jete si zakonisht. Gjendja e financave do jete shume me e kënaqshme nga me pare kështu qe edhe ndonjë shpenzim i vogël mund te lejohet.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Ka rrezik qe sot te ketë re ne qiellin e te dashuruarve dhe ne shume momente mërzitja do jete mbizotëruese. Miqtë do bëjnë te pamundurën për t’iu ndihmuar por nuk do ja dalin dot. Beqaret do i marrin gjerat me qetësi dhe nuk do nxitohen te hedhin menjëherë hapa. Buxhetin duhet ta keni me shume kujdes se asnjëherë me pare pasi ne te kundërt do ndodhin katastrofa te njëpasnjëshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Shën Valentini ju gjeti vetëm? Në QTU gjeni dashurinë dhe fitoni udhëtim falas

Publikuar

-

Nga

Edhe ky Shën Valentin ju ka gjetur single? Epo, ky lajm me siguri që do t’ju gëzojë të gjithëve, pasi jo vetëm që do të keni mundësinë të gjeni një partner, por nëse i jepni mundësinë njëri-tjetrit për t’u njohur më shumë, do të fitoni një udhëtim në çift, në një nga destinacionet më të pëlqyera, me gjithçka të përfshirë.

Është pikërisht Qendra Tregtare Univers, e njohur ndryshe si QTU që këtë Shën Valentin, ka vendosur që t’i surprizojë të gjithë dhe në datat 13-14-15, duke sjelle për herë të parë në qendër “Kupidin e Dashurisë”, një organizim i QTU që për tre ditë me radhë do të jetë në ndihme të dashurisë së vërtetë.
Si funksionon?

Në datat 13-14-15 në qendër do të jetë “Kupidi” prezantuesi i njohur Eni Shehu, personazhi i cili do të bëjë të mundur bashkimin mes çifteve. Ju vetëm duhet t’i drejtoheni atij dhe të shprehni dëshirën për të njohur një person dhe ai do kujdeset të gjejë atë që mund t’i përshtatet personalitetit tuaj.
Çiftet do të kenë mundësinë të ulen dhe të pinë diçka, për të kuptuar nëse kanë interes reciprok dhe aty do të vendosin nëse do t’i japin një mundësi njëri-tjetrit për t’u njohur jashtë QTU. Nëse shigjeta e kupidit shënon, ata do të fitojnë një udhëtim falas, në destinacione si, Mavrova, Kolashini, Meteora etj.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 shtator 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 29 janar 2018

Ky aktivitet vjen në kuadër të Shën Valentinit dhe për tre ditë me radhë pritet që të sjellë një atmosferë mjaft të veçantë në qendër.

Por, jo vetëm kaq!
Qendra Tregtare Univers ka menduar edhe për ata që janë të dashuruar, duke sjellë një broshurë speciale me ide dhuratash Shën Valentini, për meshkuj dhe femra. Ju mund të shfletoni broshurën online në qtu.al, ku mund të shikoni sugjerimet e brandeve te QTU për dhurata vërtete unike, si edhe ofertat e dyqaneve për këto 3 ditë.

QTU, qendra e parë tregtare në vend është një nga destinacionet më të preferuar të qytetarëve, të cilët e zgjedhin jo vetëm për të bërë blerje cilësore, por edhe për të kaluar kohën e lirë, me shumëllojshmërinë e zgjedhjeve që qendra ofron.

QTU menaxhohet nga Acrem që është pjesë e Grupit Balfin, grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Shkollat në Shqipëri po kthehen në streha të pedofilëve/ Ministrja Shahini të japë llogari”

Publikuar

-

Nga

Qendra për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve në Shqipëri CRCA/ECPAT ka reaguar lidhur me skqandalin e publikuar nga “Stop” për ngacmimin seksual të nxënëses nga mësuesi.

CRCA/ECPAT Shqipëri, vëren me shqetësim dhe indinjatë se ky nuk është as rasti i parë, por as rasti i fundit, në të cilin mediat dhe emisionet investigative arrijnë të regjistrojnë me zë dhe figurë praninë e dhunës seksuale në shkollat tona, duke treguar sa se të pambrojtur janë fëmijët dhe nxënësit në mjediset shkollore nga grabitqarët seksualë. Të shumta kanë qënë rastet e denoncimeve të fëmijëve të dhunës seksuale të mësuesve në institucionet arsimore publike.

Jo më larg se 10 ditë më parë, Gjykata e Durrësit dha vendimin me burgim për 7 adoleshentët e arrestuar për përdhunimin e të miturës në ambientet e një shkolle në Kavajë. Në Nëntor të vitit 2019, u dha vendimi i dënimit për mësuesin që dhunoi seksualisht nxënësen 11 vjeçare në shkollën e fshatit Kalasë të Delvinës. Në korrik të vitit 2019, Gjykata e Gjirokastërs, sërish me një tjetër çështje mbi dhunën seksuale të një mësuesi ndaj nxënëses së tij. Në korrik të 2019, një tjetër rast i rëndë i dhunës seksuale ndaj një vajze të mitur në mjediset e shkollës në Arapaj të Durrësit, ndërsa në Tepelenë, një mësues 63 vjeçar u akuzua për ngacmime seksuale në shkollë.

Sipas CRCA/ECPAT, të gjitha këto raste të ndodhura brenda një periudhe kaq të shkurtër kohore, fatkeqësisht tregojnë se Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, dhe në veçanti drejtuesja e saj, ende nuk e kanë kuptuar jo vetëm shkallën e lartë, por edhe përhapjen e fenomenit të dhunës seksuale në institucionet e arsimit publik në vend!

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 shtator 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 26 mars 2018

“Shkollat tona nga mjedise mësimi, po kthehen në streha të pedofilëve dhe grabitqarëve seksualë! Nisur nga rasti më i fundit, CRCA/ECPAT Shqipëri, i kërkon Ministres së Arsimit, Besa Shahini, t’I jap pargjigje publike ketyre pyetjeve: 1. Ndonëse renditen në një vit kaq shumë raste të dhunës seksuale ndaj fëmijëve dhe adoleshentëve në brendësi të mjediseve arsimore publike, cilat janë masat dhe zgjidhjet që ka ndërmarrë vetë ministrja e Arsimit në lidhje me mbrojtjen e tyre? 2. Çfarë mekanizmash të rinj ka krijuar Ministrja aktuale e Arsimit, për të raportuar çdo rast të dyshuar apo të vërtetuar të dhunës dhe ngacmimeve seksuale ndaj fëmijëve? 3. Çfarë masash ka propozuar ministrja Shahini për të eleminuar nga trupat pedagogjike të gjithë ata mësues që tentojnë apo edhe kryejnë krime seksuale ndaj nxënësve e fëmijëve? CRCA/ECPAT Shqipëri, bazuar në këtë ngjarje të rëndë që duket se përsëritet, do të kërkojë urgjentisht një interpelancë të Ministres së Arsimit Shahini, në Komisionin Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, për të dhënë llogari përpara deputetëve, shoqërisë civile, prindërve, mësuesve dhe fëmijëve mbi situatën se si është e mundur që grabitqarët seksualë tashmë po ulen këmbëkryq në shkollat publike shqiptare”m thuhet në reagim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Raporti global i ushqyerjes 2019/ Shqipëria ‘jashtë kursit’ për diabetin dhe mbipeshën

Publikuar

-

Nga

Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka ende shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti.

Sipas raportit më të fundit global të Ushqyerjes, Shqipëria është në rrjedhën e duhur për të përmbushur objektivat globale për nën-pesë nën mbipeshë, ata që po vuajnë urie nën pesë vjeç, humbje jete nën pesë vjeç dhe peshë të ulët të lindjes, por është jashtë kursit për të përmbushur objektivat për ushqyerjen ekskluzive të foshnjeve, anemi në gratë e moshës riprodhuese, diabetin te meshkujt dhe femrat, si dhe mbipeshën te meshkujt dhe femrat.

“Megjithëse performon relativisht mirë kundër vendeve të tjera në zhvillim, Shqipëria ende përjeton një ngarkesë të kequshqyerjes në mesin e popullsisë nën pesë vjeç. Që nga viti 2017, prevalenca kombëtare e mbipeshës nën 5 vjeç është 16.4%, e cila është ulur nga 23.2% në 2009. Prevalenca kombëtare e stunting nën-pesë është 11.3%, që është më pak se mesatarja e vendit në zhvillim prej 25%. Prevalenca e jetëve të humbur nën 5 vjeç e Shqipërisë prej 1.6% është gjithashtu më pak se mesatarja e vendeve në zhvillim prej 8.9%.”-thuhet në raport.

Në Shqipëri, 36.5% e foshnjave nën 6 muaj ekskluzivisht ushqehen me gji, kjo është shumë mbi mesataren e Evropës Jugore prej 19.6%. Prevalenca e peshës së ulët të lindjes në Shqipëri në vitin 2015 prej 4,6% është ulur pak nga 4.9% në vitin 2000.

Popullsia e rritur në Shqipëri gjithashtu përballet me një peshë të kequshqyerjes. 25.3% e grave në moshë riprodhuese kanë anemi, dhe 7.7% të burrave të rritur kanë diabet, krahasuar me 7.1% të grave. Ndërkohë, 21.8% e grave dhe 21.6% e burrave janë mbipeshë.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 3 shtator 2019

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 9 shtator 2019

Raporti Global i Ushqyerjes u krijua pas Samitit të parë të Nutricionit për Iniciativën e Rritjes (N4G) në 2013 si një mekanizëm për ndjekjen e angazhimeve të bëra nga 100 palë të interesuara që përfshijnë qeveritë, donatorët e ndihmës, shoqërinë civile dhe bizneset. Një vit më pas, nisi botimi i parë i këtyre raporteve vjetore.

Sot, Raporti Global i Ushqyerjes është raporti kryesor në botë për gjendjen e të ushqyerit global. Është udhëhequr nga të dhënat dhe prodhohet në mënyrë të pavarur çdo vit për të hedhur dritë se ku është arritur përparimi dhe për të identifikuar se ku mbeten sfidat. Raporti synon të frymëzojë qeveritë, shoqërinë civile dhe palët e interesuara private që të veprojnë për t’i dhënë fund kequshqyerjes në të gjitha format e saj. Ai gjithashtu luan rol të rëndësishëm për të ndihmuar palët e interesuara të japin llogari ndaj angazhimeve që ata kanë bërë në drejtim të trajtimit të kequshqyerjes./Monitor

LEXO TE PLOTE