Connect with Us

Braho dënonte politikisht minorenë/ Tufa publikon dokumentet

Politikë

Braho dënonte politikisht minorenë/ Tufa publikon dokumentet

Publikuar

-

Ish-drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit, Agron Tufa, i cili para pak kohësh ka kallëzuar Deputetin e Partisë Socialiste Spartak Braho për fyerje dhe shpifje, ka publikuar dokumente të reja ku ky i fundit ka dënuar për “tradhëti” të atdheut, minorenin Gjergj Hani.

Përmes komentit të tij, Tufa e cilëson Brahon si jo kompentent për të bërë moral, nga momenti që dënon politikisht një minoren.

“Epo kur të merr nëpër gojë një kriminel e xhelat i diktaturës më genocidiale në botë, si Spartak Braho; kur të merr nëpër gojë, të shpif e të kërcënon, të jep dhe këshilla si të shkruash, ai që të vetmen bukuri njeh shaptilografimin e formulit të vendimeve të tij me vdekje; kur përdor ironinë e të bën moral ai që ka dhënë dënime politike me vdekje; kur të akuzon për korrupsion, ai që sekuestroi serverin e tatimeve sapo erdhi në pushtet; kur të bën moral ai që ka dënuar politikisht minorenë, atëherë shkon idioma”Hapu dhé të futem!” Njihuni me punët e Spartakiadës: dosja e dënimit të minorenit Gjergj Hani.”

LEXO EDHE:  Sondazhi/ PS triumfon në 11 qarqe në zgjedhjet lokale

Tufa e ka quajtur Brahon “xhelat” të diktaturës, i cili edhe sot e kësaj dite duke qenë Deputet i Partisë Socialiste, po “bën ligjin” me po të njëjtin mentalitet komunist.

“Ish i dënuari Gjergj Hani (dhe tok me të dhe ne) e ka (kemi) xhelatin e tij (tonë) deputet në Komisionin e Ligjeve, që dmth, ai edhe sot “bën Ligjin”, shkroi Tufa në rrjetet sociale.

Tufa ka publikuar fotot që pasqyrojnë dëmimin që i është dhënë minorenit nga Spartak Braho.

Kujtojmë se Agron Tufa është në pritje për të marrë azil politik në Zvicër, vend në të cilin është strehuar pas largimit javë më parë me gjithë familjen e tij numeroze për shkak, sikurse ka denoncuar: të kërcënimeve që ka marrë për punën që bënte./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Beso i Taiwanit “dashurohet” me Veliajn pas largimit të Ndroqit

Publikuar

-

Nga

Beso i Taiwanit "dashurohet" me Veliajn pas largimit të Ndroqit

Beso i Taiwanit ka urdhëruar sot furça ndaj Lali Erit, nëpërmjet gazetës së tij të cilën e ka regjistruar në emër të një ish-tatimori.

E pretenduar si gazetë e përditshme pas këshillave të dhëna nga këshilltari multifunksional Baton Haxhiu, sot gazeta e Besnik Sulës njohur si Besoja i Taiwanit ka lëshuar një litar të gjatë, duke emëruar defakto Erion Veliajn në krye të PS.

Me skenarë që s’kanë asnjë zgjidhje tjetër Lali Eri merr PS, prandaj dhe sulmohet nga opozita, thotë Beso në shkrimin e porositur prej tij publikuar në gazetën Fjala. Çfarë halli ka Besnik Sula që fillon me furça me gazetën e tij, duke zgjedhur një strategji ndryshe nga kundërshtarët e Veliajt, nuk e bën me sulme por me përkëdhelje?! Në fakt kështu e kanë bërë të gjithë më parë edhe Ylli Ndroqi që sot shpallet si kundërshtari më i madh i Veliajt.Është qesharake kur kujton faktin se Veliaj urdhëroi që Besos t’i merrej parkingu i Taiwanit për kënd lojrash për femijët dhe pati një përplasje të madhe ku u përdor edhe Ylli Ndroqi. Në atë rast shërbeu si aleat i Besos për të sulmuar Veliajn.

LEXO EDHE:  Përmirësimi i ligjit për median në Shqipëri/ OSBE rekomandim qeverisë shqiptare

LEXO EDHE:  PS në hall për Bashkinë e Vorës/ Zbardhen bisedat mes Ballukut dhe Vorpsit

Ylli, tani është vetëshpallur armik i Veliajt dhe kërkon të shpëtojë pasuritë duke e bërë çështje politike hetimin ndaj tij. Beso nga ana tjetër, dikur aleat i Yllit paska rilindur, duke e treguar publikisht “dashurinë” e tij për Veliajn. Bien e ngrihen një nga një, por tjetër Ylli e tjetër Beso. Pika e bashkimit mund të jetë Lali dhe interesat me bashkinë e Tiranës, por të paktën Beso nuk figuron as trafikant, as i arrestuar dhe as i hetuar për drogë.

Mëgjithse me këtë dashuri publike për Lali Erin duket shumë i “droguar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Publikuar

-

Nga

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn shprehet i shqetësuar shumë për gjendjen: “Këtu shohim se për shkak të kthimit të atyre që kanë qenë me pushime, por edhe për shkak të party të llojeve të ndryshme dhe festimeve familjare në gjithë vendin, ka pasur shpërthime të infektimeve në shumë rajone”, deklaroi Spahn për Deutschlandfunk. Sistemi shëndetësor i Gjermanisë ende nuk ka probleme të përballet me shifrat më të reja të infektimeve, por duhet të jemi “shumë, shumë të kujdeshëm”, tha ai.

Spahn apeloi edhe njëherë tek qytetarët që të mbajnë rregullat higjenike, të përdorin maskat mbrojtëse dhe të mbajnë distancën në çdo rast. “Atje ku përdoret alkooli në party, gjërat mund të zhvillohen shumë shpejt”, theksoi Spahn, i cili paralajmëron se në rastet e tilla përhapja e virusit mund të jetë edhe më e shpejtë se zakonisht, për shkak të atmosferës dhe humbjes së kontrollit. Në Düsseldorf në fillim të shtator është parashikuar të mbahet një koncert me 13.000 persona, i pari këtij lloji në Gjermani, prej shpërthimit të pandemisë.
1226 infektime për një ditë

Më parë Instituti Robert Koch ka kumtuar se brenda një dite janë regjistruar 1226 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Një shifër më të lartë për herë të fundit kemi pasur me 9 maj, kur ka pasur 1251 raste të infektimeve të reja.Pika kulmore e rasteve është shënuar në prill, kur brenda ditës regjistroheshin deri në 6000 raste pozitive të COVID-19. Shifrat kanë rënë prej atëherë në mënyrë konstante. Por prej fillimit të kthimit të pushuesve nga vendet e tjera në fund të korrikut, numri i të infektuarve po rritet rishtas. Presidenti i IRK, Lothar Wieler thotë se shkaku kryesor i rritjeve të rasteve është mosrespektimi i rregullave.

LEXO EDHE:  Meta kthen një tjetër ligj në Kuvend/ “Duhet rishikuar, ka paqartësi”

LEXO EDHE:  Sondazhi/ PS triumfon në 11 qarqe në zgjedhjet lokale

Ndryshe nga koha e shpërthimit të infektimeve në thertoren Tönnies para më shumë se një muaji, tani kemi të bëjmë me një shtim të numrit të infektimeve në mbarë vendin. Shifrat po shtohen në gjithë Gjermaninë dhe është e pamundur që të kontrollohen të gjitha rastet. Ekspertët kanë frikë se ky zhvillim nuk mund të futet nën kontroll vetëm me disa masa kufizuese.
Në NRW hapen shkollat

Në mbarë vendin me shumë vëmendje po shikohet hapja e shkollave në landin Renania Veriore-Vestfalia (NRW), që është landi me numrin më të madh të banorëve në Gjermnai – 18 milionë banorë. Për rreth 2,5 milionë nxënësit e këtij landi, që mësimet do t’i ndjekin në 5500 shkolla, është futur obligimi i mbajtjes së maskave në shkolla dhe në mësim. Nga ky obligim janë përjashtuar vetëm nxënësit e shkollave fillore. Ata nuk janë të obliguar të mbajnë maska në mësim, por duhet të mbajnë maska në korridore dhe në oborr të shkollës. Në këtë land do të shihet shumë shpejt nëse ky koncept vërtet mund të funksionojë.

Prej shpërthimit të pandemisë në Gjermani janë regjistruar 218.519 persona të infektuar me virusin SARS-CoV-2. Gjatë ditës së djeshme kanë vdekur gjashtë persona. Ndërsa numri i të vdekurve në Gjermani ka arritur ndërkohë shifrën prej 9207 persona. Shefi i Institutit Robert Koch, Wieler thotë se deri të hënën janë regjistruar si të shëraur rreth 198.800 të infektuar. RKI pohon se shifrat duhet të merren me rezervë sepse prej lajmërimit deri tek përpunimi i shifrave kalon një kohë e caktuar, ndaj shifrat edhe mund të dallojnë në realitet./DW

LEXO TE PLOTE

Politikë

Frika e Luli Bashës/ Reagimet për kandidimin e Berishës dhe listat e hapura

Publikuar

-

Nga

Ish-Frika e Luli Bashës/ Reagimet për kandidimin e Berishës dhe listat e hapuraSali Berisha, kreu i PD, Lulzim Basha

Lulzim Basha po tregon panik kohët e fundit në marrëdhëniet e tij të paktën publikisht me Sali Berishën.
Askush nuk po e kupton pse është i trembur Luli, kur askush s’po e ngacmo, por e kanë lënë të hedhë hapat që do vetë, qoftë edhe duke formalizuar një komision që do bëjë lista për tju faturuar më pas humbjen.

Në asnjë hap të këtij procesi nuk hynte lideri historik i PD, Sali Berisha, po dy të emëruar nga Luli dikur kundërshtarë të ashpër të tij, dolën dhe provokuan. Genc Ruli, tha se Berisha duhet ta mbyllte dhe jo ta hiqnin, ndërsa më i turpshëm dhe tallës ishte qëndrimi i ardhur nga Besnik Mustafaj që e quante si vlerë rikandidimin e Berishës, a thua se po fliste për rikandidimin e Salianjit apo Gridës.

Në fakt as njëri dhe as tjetri s’kanë kompetencë në atë komision paçavure të diskutojnë a duhet ose jo Berisha në listë, pasi nuk e kanë as kompetencë edhe pse janë në pozicion antistatutor. Por reagimi i tyre nuk ishte as më shumë e as më pak fërkimi i barkut nga Rilindja dhe kundërshtarët e Berishës që shijonin talljen e dy personazheve që Luli po i përdor si vegla të tij përpara demokratëve.LEXO EDHE:  Sulmi publik i Bashës ndaj Ramës/Reagon ashpër Partia Socialiste

Lulzim Basha ka një hall të madh me Berishën dhe nuk e kontrollon dot veten ndaj dhe urdhëron të tilla sulme. E në rast se nuk i ka bërë vetë, minimalisht duhet t,i ndalte të tilla qëndrime. Halli i Bashës është shumë i madh. Së pari profili dhe hija e rëndë që ende ka Sali Berisha në PD, ç’ka do të thotë një fërshëllimë e tij mund ta nxjerrë nga dritarja Luli Bashën dhe e dyta ka të bëjë me garën.

LEXO EDHE:  Përmirësimi i ligjit për median në Shqipëri/ OSBE rekomandim qeverisë shqiptare

Kjo është një dhimbje tjetër për Lulin. Me lista të hapura me Berishën në të njëjtin qark, por edhe të ndarë po të jenë, Lulzim Basha del 2 apo 3 herë më pak i votuar nga Berisha, këtë e di mjaft mirë Luli dhe ky është thelbi i problemit të tij. Prandaj dhe erdhën ato dy reagime që tregojnë se Berisha ka filluar të jetë problem i Lulit. Frika e një humbje apo bashkëqeverisje me Ramën mund ta nxjerrë nga politika njëherë e mirë, kuptohet që Berisha do i japë atë që i takon në fund, prandaj dhe është shumë i sikletosur Lulzim Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE