Connect with Us

Bashkia Berat, tarifa stratosferike për qytetarët dhe biznesin

Politikë

Bashkia Berat, tarifa stratosferike për qytetarët dhe biznesin

Publikuar

-

Kreu i degës së PD në Berat, Gazmend Azizi deklaron se Bashkia e Beratit ka rritur në mënyrë stratosferike tarifat për qytetarët dhe biznesin.

Në një postim në rrjetet sociale, Azizi shkruan se “gjendja ekonomike sa vjen dhe përkeqësohet, mungesa e vendeve te reja te punes, falimentimi i bizneseve si rezultat i taksave dhe tarifave te larta si dhe i rënies së fuqisë blerëse, në kohën kur shqiptarët kanë marrë rrugët e botës me shpresën për një jetë më të mirë dhe kur Bashkia Berat aplikon tarifa te çmendura në Paketën Fiskale te vitit 2020 nuk mund të rri pa reaguar sepse kjo paketë do të veshtiresojë edhe më shumë jetën e qytetarëve dhe zhvillimin e aktivitetit të biznesit beratas.”.

Më tej, ai akuzon kryebashkiakun  Ervin Demo dhe këshilltarët bashkiakë, se po çojnë drejt falimentit biznesin beratas.

“Vetem një kryebashkiak i babëzitur dhe një këshill bashibozukesh të cilët shikojnë vetëm interesat e tyre mund te jenë kaq të papërgjegjshëm sa të cojnë drejt falimentimit qytetarët dhe biznesin beratas.

Aplikimi i tarifës së re per infrastrukturën arsimore duhej të shoqerohej me seanca dëgjimore me qytetaret, duke bërë transparente investimet e domosdoshme për përmirësimin e kësaj infrastrukture.

Nëse kemi parasysh faktin që numri i nxënësve është duke rënë në mënyrë të ndjeshme nga viti në vit dhe si rrjedhim një numër i madh shkollash janë mbyllur dhe priten të mbyllen në vazhdimësi, atëhere llogjikshëm mëndja të thotë që emergjenca duhet të shkojë tjetërkund.

LEXO EDHE:  Pensionet, makinat dhe taksat,sot afati i fundit/ Ja, si të përfitoni nga amnistia

Kjo tarifë do të aplikohet në vlerën prej 250 lekë për çdo familje beratase, 1 000 lekë për biznesin e vogël si dhe 5 000 lekë në vit për biznesin e madh.

Një rritje të madhe kanë pësuar tarifat e Pastrimit, Gjelbërimit dhe Ndricimit. Deri në fund të këtij viti,vlera e tarifave që një familje beratase ka paguar gjithësej ishte 3000 lekë në vit, ndërsa në vitin 2020 do të paguaj 4700 lekë pra ,1700 lekë me shume ose 57% me shume se më parë.”-shkruan Azizi në postimin e tij.

Sipas tij babëzia për të vjedhur dhe rrjepur sa me shume te jete e mundur, shenje e qarte e filozofisë së KÇK-së, është shprehur qartë në këtë paketë fiskale edhe kundrejt biznesit.

“Biznesi i vogël ka paguar mesatarisht rreth 16400 lekë në vit tarifa ndërsa me paketën e re do të paguaj 25 500 lekë, pra 9100 lekë me shume ose 56%.

Biznesi i madh është ai që goditet edhe më shumë nga kjo Pakete Fiskale.

Ky biznes ka paguar mesatarisht 40 100 lekë tarifa në vit , ndërsa tani do të paguaj rreth 68 000 lekë në vit, pra 28 000 lekë më shumë ose një rritje prej 70%.

Më poshtë keni të specifikuar tabelën që pasqyron ndryshimet e tarifave për familjet në çdo rajon dhe biznes beratas.”-përfundon postimin e tij Azizi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Artan Hoxha i publikoi foton me Ramën/ Reagon Ardian Çapja

Publikuar

-

Nga

Ardian Çapja, i akuzuar për kryerjen e disa krimeve në qytetin e Elbasanit, ka reaguar për foton e tij me kryeministrin Edi Rama, të publikuar nga gazetari Artan Hoxha.

Çapja i ka dërguar një mesazh moderatorit të emisonit “Opinion” Blendi Fevziut dhe mohon që të ketë dalë në foto me kreun e qeverisë.

Ai pretendon se fotoja është e modifikuar, ndërsa ngre akuzat se në media ka shumë shpifje dhe mashtrime.

Kujtojmë se kjo foto është publikuar në 27 janar të vitit 2017 në faqen zyrtare të resortit “Univers”, në pronësi të fisit Çapja dhe sipas Hoxhës është bërë para fushatës zgjedhore të vitit 2017./ CNA.al

Publikohet fotoja e Ramës me Ardian Çapjan/ Artan Hoxha zbulon lidhjen

LEXO TE PLOTE

Politikë

Gjuzi deklaratë të papritur/ “Nëse Basha bëhet kryeministër, jap menjëherë dorëheqjen”

Publikuar

-

Nga

“Nëse Lulzim Basha bëhet kryeministër, unë menjëherë jap dorëheqjen nga kryetari i Partisë Konservatore”.

Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme deputeti Kujtim Gjuzi, teksa po fliste për marrëdhëniet mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të opozitës Lulzim Basha

Sipas tij, mes liderit të demokratëve dhe kreut të qeverisë nuk ka më lidhje, pasi pretendon se dashuria e vjetër është shkatëruar.

LEXO EDHE:  29 vite nga themelimi i PD në Berat/ Azizi: Duhet të ndihemi krenarë

LEXO EDHE:  Meta viziton Beratin/ Trashëgimia shqiptare, pjesë dinjitoze e kulturës europiane

“Unë kam ruajtur Parlamentin në datën 7 qershor që thanë do ta shembim Parlamentin, me një mesazh. Mesazhi shkonte tek Baca. I thashë: ‘Bac më duket se nuk të kanë marrë leje ty’”, tha deputeti, ndërsa theksoi se Basha është penduar që doli nga Parlamenti duke djegur mandatet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paskal Milo zbulon marrëveshjen e heshtur Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo, zbuloi mbrëmjen e sotme paktin e fshehtë Rama-Basha para marrëveshjes së vitit 2017.

Sipas tij, krerët e dy partive politike më të mëdha, kanë nënshkruar një marëveshje të fshehtë para se të nënshkruanin marëveshjen përfundimtare që është edhe publike.

“Duhen bërë zgjedhje me rregulla të pastra loje. Jo me rregulla ku dihet paraprakisht se kush do t’i fitojë zgjedhjet. Tani zgjedhjet i përcakton sistemi, përpara kemi patur sistem zgjedhor relativisht të mirë. Tani nuk ka garë, është vetem mes dy partive PS-PD, në mes tyre ka një rotacion me marrëveshje të heshtur. Para marëveshjes në vitin 2017, ata kanë pasur një marrëveshje të fshehtë që ka dërguar në atë përfundimtaren”, theksoi Milo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE