Connect with Us

Përplasjet Kosovë-Shqipëri/ Meta “i tërheq veshin” Ramës: Një politikan që di vetëm të ndajë

Politikë

Përplasjet Kosovë-Shqipëri/ Meta “i tërheq veshin” Ramës: Një politikan që di vetëm të ndajë

Publikuar

-

Përsa i përket diskutimeve për Mini Shengenin Ballkanik dhe mospjesëmarrjes së Kosovës në tryezë, Presidenti Ilir Meta tha, se kryeministri Rama është një politikan që di vetëm të ndajë.

Meta shprehet se është për të ardhur keq që këto ndarje të brendshme Rama i thellon edhe në Kosovë.

“Kemi të bëjmë me një politikan që vetëm ndan, është kryeministri i gjithë shqiptarëve pavarësisht se e ka votuar vetëm një pjesë e elektoratit. Është për të ardhur keq që këto ndarje të brendshme këtu, i thellon edhe në Kosovë. Nuk është hera e parë që krijon polemika të panevojshme”, tha Meta në emisionin “360 gradë”.

LEXO EDHE:  Meta te Berisha raportoi përgjimin Rama-Basha

Më tej Meta theksoi se Rama duhet të ketë parasysh që Shqipëria ka përgjegjësi të veçantë për Kosovën.

“Kryeministri duhet të ketë parasysh që Shqipëria ka një përgjegjësi të veçantë për Kosovën e nuk mund të flasë në emër të saj. Mendoj që ne jemi dy vende ku Shqiëria duhet të ndihmojë më shumë, por për fat të keq me këtë politikë që ka bërë dhe vazhdon të bëjë edhe ndaj Kosovës nuk është një shembull që duhet të ndiqet”, tha Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Publikuar

-

Nga

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale.

Doçi: Opozita më interesante është në rrjetet sociale. Aty e kanë hequr për 13 minuta, e kanë bërë llumë Bashës. Opozita parlamentare është me një dyshim. Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve. Edhe gazetat e huaja janë marrë me çështjen e parlamentit të Shqipërisë. Ka segmente që këtë lloj opozite parlamentare me skualifikuar që në momentin e parë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Kosovë/ Ja rezultatet në të gjitha komunat

LEXO EDHE:  Rama i pranoi ambasadorit se ka emëruar kriminelë në Veri

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Teknologjia dhe ideologjitë ekstremiste në Kosovë

LEXO EDHE:  Sezoni i plazhit/ 46 mijë persona në 24 orë, hynë nga Kosova në Shqipëri

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE