Connect with Us

“Kurti, fenomen në politikë”/ Ngjela: Beogradi dhe Tirana i tremben Vetëvendosjes

Kosova & Rajoni

“Kurti, fenomen në politikë”/ Ngjela: Beogradi dhe Tirana i tremben Vetëvendosjes

Publikuar

-

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar në lidhje me situatën politike në Kosovë, ku ende nuk është arritur një marrëveshje midis Vetëvendosjes dhe LDK-së për të krijuar qeverinë e re.

Ngjela u shpreh se ai që duhet të bëjë mbrapa është Isa Mustafa, pasi koha e tij ka kaluar ndërsa Albin Kurti është një politikan i nivelit të lartë, të cilit nuk i trembet vetëm Prishtina me politikën e saj të vjetër por edhe Beogradi, Shkupi dhe Tirana me Kryeministrin Rama.

“Mustafa nuk është fenomen normal në këtë kohë. Konceptoj që Kurti ka trembur Prishtinën.Washingtoni nuk është shprehur kundër tij, Beogradi po. Sa i përket presidentit, nëse ka ndërhyrë qeveria serbe, atëherë qeveria e Kurtit tremb Beogradin por edhe Shkupin e Tiranën. Albin Kurti është fenomen në politikë, politikan i nivelit të lartë”, tha Ngjela.

Avokati nuk la pa përmendur se nëse Albin Kurti del në zgjedhje të reja me Vjosa Osmanin, duke përçarë kështu LDK-në, qeverisë së Kosovës do i jepej zgjidhja më e mirë.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi/ Pse nuk duhet të mërzitemi nga dalja në shesh e mbrojtësve të sistemit?

“Nëse ai del në zgjedhje të reja me Vjosa Osmanin atëherë i zgjidh të gjitha. Vjosa Osmani dhe Albin Kurti, kjo e fundit t’i çajë partinë Mustafës, që të vijnë në pushtet”, u shpreh Spartak Ngjela në studion e Top channel./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti mbledh sot qeverinë/ Pritet t’i ulë pagën vetes dhe ministrave

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme kryeministri i Kosovës do të zhvillojë mbledhjen e qeverisë ku rpitet të merren vednime të rëndësihme.

Sipas mediave kosovare, Kurti në mbledhjen që do të mbajë sot pritet të shfuqizojë vendimin që kishte marrë Qeveria “Haradinaj” në fund të vitit 2017 për rritjen e pagave për vete dhe të anëtarëve të kabinetit qeveritar dhe vartësve.

Kjo është pika e parë e paraparë në rendin e ditës për mbledhjen e dytë të Qeverisë Kurti që do të mbahet sot në orën 10:00
Në vendimin e 20 dhjetorit 2017, Qeveria e kaluar kishte vendosur për rritje të pagave për 100 për qind.

LEXO EDHE:  Rama reagon pas deklaratës së BE/ I “shtrin dorën” opozitës

LEXO EDHE:  Rama publikon foto të aksit Fushë Arrëz-Rreps/ Qytetarët: Rrugë pa standarde, rrezikohet jeta e udhëtarëve

Kryeministrit Haradinaj nga 1500 euro paga i ishte bërë 2950 euro.
Më vonë ishte votuar Ligji që parashihte rregullimin edhe të pagave të kabinetit qeveritar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Ish-deputeti i PS sulmon ashpër/PD të kursejë “lotët e krokodilit”, Rilindja të japë librat falas

LEXO EDHE:  Presidenti i ri/Rama: I kemi votat, por …! Ja si i përgjigjet Nishani

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE