Connect with Us

Fenomeni “unaza”/ Eklipsi i fundit për 2019

Bota

Fenomeni “unaza”/ Eklipsi i fundit për 2019

Publikuar

-

Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë sot dëshmitare të një eklipsi të rrallë diellor. Eklipsi i parashikuar me kohë nga specialistët për në datën 26 dhjetor 2019, cilësohet ndryshe si “unaza”.

“Ngjarja astronomike konsiston në një eklips diellor të pjesshëm që do të zgjasë disa minuta në rajonin e Liwa-s, në Abu Dhabi”, thanë shkencëtarët.

Eklipsi “unaza” do të jetë i dukshëm gjatë lindjes së diellit në Gadishullin Arabik, ku do të fillojë nga ora 7:00 dhe do të përfundojë në 21:00.

LEXO EDHE:  Varfërimi i  Afrikës/ Italia akuza të rënda Francës

Ndërkohë, në pjesën më të madhe të Azisë, Afrikës Verilindore dhe pjesës veriore dhe perëndimore të Australisë, kjo ngjarje do të shfaqet si një eklips i pjesshëm, sipas kolumnistit të Space.com, Joe Rao./Përshtati nga Space.com CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Arrestohet babai i aktores së njohur

Publikuar

-

Nga

Babai i aktores së njohur amerikane, Lindsay Lohan është arrestuar nga policia.

Ai është akuzuar nga ish bashkëshortja e tij, Kate Major për dhunë në familje.

Major e cila bëri kërkesën për ndarje nga bashkëshorti Michael Lohan,  deklaroi se ai kishte ushtruar dhunë ndaj saj kur ajo ishte përballur me të për çështjen e historisë së kërkimeve të tij në internet.

Oficerët janë parë duke marrë Lohan në paraburgim jashtë banesës së Major në Southampton.

LEXO EDHE:  Njihuni me shtëpinë e pushimit më të frikshme në Australi

LEXO EDHE:  Varfërimi i  Afrikës/ Italia akuza të rënda Francës

Ndërkaq, vetë aktorja nuk ka bërë ende asnjë deklaratë lidhur me arrestimin e të atit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  Panik në Australi/ Automjeti hyn në një qendër tregtare, 5 të plagosur

LEXO EDHE:  Varfërimi i  Afrikës/ Italia akuza të rënda Francës

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE