Connect with Us

Deputeti serb thirrje për luftë kundër Malit të Zi

Kosova & Rajoni

Deputeti serb thirrje për luftë kundër Malit të Zi

Publikuar

-

Diskutimet për projekt-ligjin për liri dhe fe kanë nxitur tensione dhe debate në Malin e Zi.

Minoriteti serb paralizoi qarkullimin e automjeteve duke bllokuar rrugët, ndërsa deputeti i serb i Frontit Demokratik,  Andrija Mandiç “i ka fryrë edhe më tepër zjarrit”, duke kërcënuar Malin e Zi me luftë.

“Nëse nuk heqin dorë nga ligji, kjo do të jetë një fatkeqësi për Malin e Zi”, tha ai gjatë fjalës së tij në Parlament. Mediat raportojnë se deputeti bëri thirrje për gatishmëri lufte.

LEXO EDHE:  Serbia kërcënon Kosovën me avionë luftarak (Video)

“Unë i bëj thirrje të gjithë shokëve të mi të luftës që nga viti ’91 dhe ’99 të jenë gati! Ju mund të mbështeteni tek më e keqja”, tha Mandiç ndër të tjera./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti mbledh sot qeverinë/ Pritet t’i ulë pagën vetes dhe ministrave

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme kryeministri i Kosovës do të zhvillojë mbledhjen e qeverisë ku rpitet të merren vednime të rëndësihme.

Sipas mediave kosovare, Kurti në mbledhjen që do të mbajë sot pritet të shfuqizojë vendimin që kishte marrë Qeveria “Haradinaj” në fund të vitit 2017 për rritjen e pagave për vete dhe të anëtarëve të kabinetit qeveritar dhe vartësve.

Kjo është pika e parë e paraparë në rendin e ditës për mbledhjen e dytë të Qeverisë Kurti që do të mbahet sot në orën 10:00
Në vendimin e 20 dhjetorit 2017, Qeveria e kaluar kishte vendosur për rritje të pagave për 100 për qind.

LEXO EDHE:  I strehuan gjatë periudhës së luftës/ Familja nga Kosova falenderon ata që iu hapën dyert

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Meta i kërkon qeverisë të ftojë në ndihmë Agjencinë Ndërkombëtare

Kryeministrit Haradinaj nga 1500 euro paga i ishte bërë 2950 euro.
Më vonë ishte votuar Ligji që parashihte rregullimin edhe të pagave të kabinetit qeveritar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E konfirmon Lutfi Haziri/ Isa Mustafa, kandidat i LDK-së për president

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka treguar detaje nga marrëveshja e lidhur me Lëvizjen VetëVendosje dhe skenaret e zgjidhjes së ngërçit.

Haziri tha se marrëveshja LDK-VV është arritur pa ndërmjetësime ndërkombëtarësh dhe se me VetëVendosjen kanë diskutuar 19 opsione për arritjen e koalicionit.

Politikani zbuloi në studin e RTV “Dukagjini” se me Albin Kurtin janë dakordësuar që Presidenti të propozohet nga LDK-ja.

LEXO EDHE:  Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Mitrovica “mollë” lufte

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Zguri: Partitë të respektojnë Kodin Zgjedhor

Ai deklaroi se emri që ata do të zgjedhin është ai i Isa Mustafës, kryetarit të partisë, ndonëse. theksoi se Haziri, ky i fundit i ka kërkuar zyrtarëve të partisë së tij të mos lakohet asnjë emër për postin e Presidentit, deri sa të vijnë afatet kushtetuese./ CNA.al

LEXO TE PLOTE