Connect with Us

Të mirat e protestave në Francë/ Rritet numri i biçikletave nëpër rrugë

Bota

Të mirat e protestave në Francë/ Rritet numri i biçikletave nëpër rrugë

Publikuar

-

Protestat e pandërprera në Paris kanë shkaktuar një farë revolucioni në transportin brenda qytetit. Trenat dhe autobuzat janë futur në grevë dhe kjo favorizuar përdorimin e biçikletave bë masë. Përdorimi i biçikletave gjatë këtyre javëve duke se ka qenë një zgjidhje ideale. Kjo ka çuar që mijëra ciklistë nëpër Paris të mbrojnë idenë se përdorimi i makinave, veç të tjerave, është edhe shumë i kushtueshëm ekonomikisht.

Sebastien, një banor i periferisë Versajës, thotë se që tani e tutje do të lëvizë me biçikletë deri në qendër të qytetit. Përkundër planeve të kryebashkiakut Ann Indalgo, për të zgjatur korsitë e biçikletave përgjatë lumit Senë, Sebastien detyrohet që të përshkojë një pjesë të rrugës në rrugën e veturave.

Momenti më i keq për të riun është kryqëzimi i Sheshit Concord, kryqëzim i cili është cilësuar nga Federata Franceze esi “më i rrezikshmi i vendit”.
Për dashamirët e biçikletave, greva e sindikatës ka ofruar një mundësi unike për të promovuar këtë mënyrë transporti, për shkak të abstenimit të detyrueshëm që mjetet e transportit dhe makinat kanë bërë për arsye të protestave dhe bllokimeve. Përdorimi i “mbretëreshës së vogël”, siç e quajnë ndryshe disa çiklistë biçikletën, u rrit me 130% në korsinë e Seine.

LEXO EDHE:  Vdekja e Florenc Beqirajt/ Ministria e Jashtme komunikim për mediet

Nënkryetari i bashkisë Jean-Sebastien Cartier theksoi se kushtet e reja të krijuara nga greva i kanë lejuar çiklistët e rinj të tregojnë vlerën e infrastrukturës së bashkisë për përdorimin e biçikletave./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Arrestohet babai i aktores së njohur

Publikuar

-

Nga

Babai i aktores së njohur amerikane, Lindsay Lohan është arrestuar nga policia.

Ai është akuzuar nga ish bashkëshortja e tij, Kate Major për dhunë në familje.

Major e cila bëri kërkesën për ndarje nga bashkëshorti Michael Lohan,  deklaroi se ai kishte ushtruar dhunë ndaj saj kur ajo ishte përballur me të për çështjen e historisë së kërkimeve të tij në internet.

Oficerët janë parë duke marrë Lohan në paraburgim jashtë banesës së Major në Southampton.

LEXO EDHE:  Protesta pa “kokë” e studentëve/ Disa pyetje mbi tubimin që “shkundi” qeverinë

LEXO EDHE:  “Furtunë” shkarkimesh në Bashkinë e Tiranës/Veliaj largon 3 zyrtarë të LSI (Emrat)

Ndërkaq, vetë aktorja nuk ka bërë ende asnjë deklaratë lidhur me arrestimin e të atit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Rrëzohet avioni turistik në Itali/ Humbin jetën dy persona

Publikuar

-

Nga

Një aeroplan i vogël turistik është rrëzuar në provincën e Sirakuzës, në Itali.

Pas rrëzimit, aeroplani u përfshi nga zjarri duke shkaktuar vdekjen e dy personave që ndodheshin në bord, një instruktor ekspert dhe një nxënës.
Aksidenti i ‘Tecnam P2002’ ndodhi gjatë një fluturimi stërvitor.

Viktimat janë Stefano Baldo, 53 vjeç, ish pilot i Alitalia dhe ish-pilot dhe instruktor i Marinës pas diplomimit në Akademinë Detare të Livornos, dhe Gioele Bravo, 20 vjeç.

LEXO EDHE:  LIVE/ Të rinjtë e FRPD nuk i ndahen Ministrisë së Brendshme

LEXO EDHE:  “Do ta udhëheq vetë protestën”/ Vasili akuza të rënda Ramës

Zyrtarë të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Fluturimit mbërritën në vendngjarje për të inspektuar mbetjet e avionit kurse prokuroria e Sirakuzës ka nisur hetimet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Albin Kurti merr “në dorë frerët”/ Ul pagat për qeveritarët, fillon shkarkimet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë mbledhjes së qeverisë, ditën e sotme ka ulur pagat për veten dhe ministrat e tij.

Gjithashtu Kurti ka filluar me shkarkimet në radhët e institucioneve.
Mësohet se janë shkarkuar me vendim qeverie të gjithë koordinatorët nacionalë në Kosovë. Mes tyre edhe djali i ish- Presidentit të parë të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova i cili nga sot nuk është më koordinator nacional

Ai u emërua në detyrë si koordinator për ndryshime klimatike dhe çështje të ambientit nga Ramush Haradinaj në vitin 2018./CNA.al

LEXO TE PLOTE