Connect with Us

Kinematografia në vitin 2019/ Çfarë gjykuan kritikët

Kultura

Kinematografia në vitin 2019/ Çfarë gjykuan kritikët

Publikuar

-

Viti 2019 është vlerësuar si  një vit i suksesshëm sa i përket ekranit. Origjinaliteti dhe cilësia janë konsideruar pikat e forta për kinematografinë e cila përmes bukurisë ka mundur të realizojë produksione që në mënyrë të menjëhershme janë konsideruar “kryevepra.

Por, çfarë mendojnë kritikët irlandezë për kinematografinë e vitit 2019? Sipas sondazhit të bërë prej tyre, “Marriage Story”, i regjisorit Noah Baumbach, është filmi më i mirë i këtij viti.

Në vend të dytë qëndron “The Irish Man” nën regjinë e Martin Scorsese, emër i shquar ky në industrinë e filmit.

Për kritikët irlandezë, “Marriage Story” është i arrirë pasi protagonistët Adam Driver dhe Scarlett Johansson morën çmime si aktori më i mirë dhe aktorja më e mirë, dhe Baumbach mori çmimin për skenarin më të mirë.

Rrethi i Kritikëve të Filmit në Dublin, nxorën një listë të 10-të filmave më të mirë, si dhe emrat e regjisorëve dhe aktorëve të cilët kanë tërhequr vëmendjen e publikut, por dhe janë veçuar nga kritika, si më të mirët e këtij viti.

LEXO EDHE:  Ja si Basha do poshtërojë kandidatët e Këshillit Kombëtar

Filmi më i mirë
Marriage Story
The Irishman
Pain and Glory
Joker
Booksmart
Once Upon a Time in… Hollywood
The Favourite
Hustlers/High Life
The Souvenir
Ash is Purest White/Monos

Regjizori më i mirë
Martin Scorsese, The Irishman
Pedro Almodóvar, Pain and Glory
Noah Baumbach, Marriage Story
Olivia Wilde, Booksmart
Todd Phillips, Joker
Yorgos Lanthimos, The Favourite
Jordan Peele, Us
Claire Denis, High Life
Lorene Scafaria, Hustlers
Quentin Tarantino, Once Upon a Time in… Hollywood

Aktori më i mirë
Adam Driver, Marriage Story
Joaquin Phoenix, Joker
Antonio Banderas, Pain and Glory
Robert De Niro, The Irishman
Christian Bale, Vice
Taron Egerton, Rocketman
Brad Pitt, Ad Astra
Robert Pattinson, High Life/Stephan James, If Beale Street Could Talk
Steve Coogan, Stan and Ollie
Felix Maritaud, Savage/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

“Parasite”, filmi Koreano-Jugor shkruan historinë në Oscar 2020/ Lista e plotë e çmimeve

Publikuar

-

Nga

Në edicionin e 92-të të Academy Awards, filmi korean “Parasite” ka shkruar historinë, duke triumfuar me katër çmime Oscar.

Filmi koreanojugor ka hyrë në histori duke u bërë filmi i parë joanglishtfolës që e fiton çmimin Oscar në kategorinë e filmit më të mirë.

Renee Zellweger fitoi aktoren më të mirë për interpretimin e Judy Garland në Judy. Joaquin Phoenix u zgjodh aktori më i mirë për Joker.

Brad Pitt dhe Laura Dern grumbulluan çmimet e aktrimit mbështetës për rolet e tyre në Once Upon A Time në Hollyëood dhe Martesa Story .

Brad Pitt fitoi Oskarin e parë të aktrimit të karrierës së tij. Ka marrë trofeun për aktorin më të mirë mbështetës rolin e tij në filmin e Quentin Tarantino.

Phoenix, u shpall si aktori më i mirë për performancën e tij të jashtëzakonshme në filmin “Joker” gjithashtu përdori podiumin për të dërguar një mesazh të përzemërt për gjendjen e botës, duke thënë se aktorët kanë fuqinë të japin një “zë për pazëshmëve”.

Sir Elton John dhe partneri i shkrimit të këngëve Bernie Taupin fituan këngën më të mirë origjinale (I’m Gonna) Love Me Again nga Rocketman. Është Oskari i dytë i Sir Elton, 25 vjet pasi fitoi për The Lion King.

Kompozitoria i Joker, Hildur Gudnadottir u bë fituesja e parë femër me rezultatin më të mirë origjinal që nga 1998.

American Factory, filmi i parë nga ndërmarrja prodhuese e Barack dhe Michelle Obama, u emërua filmi më i mirë dokumentar.

LEXO EDHE:  Filmat e festave të fundvitit që duam të gjithë t’i shikojmë tani

LEXO EDHE:  Filmat e festave të fundvitit që duam të gjithë t’i shikojmë tani

Ish-futbollisti amerikan i futbollit Mattheë A Cherry, fitoi çmimin për filmin më të mirë të animuar “Hair Love” dhe ia dedikoi çmimin basketbollistit të ndjerë dhe fituesit të fundit të Oskarit, Kobe Bryant.

Filmat më të vlerësuar sipas numrit të “Oscar”:
Parasite – 4
1917 – 3
Ford vs Ferrari – 2
Joker – 2
Once Upon A Time in Hollywood – 2

Lista e plotë:
Fotografia më e mirë:
“Parasite”
Regjisori më i mirë:
Bong Joon Ho, “Parasite”
Aktori më i mirë:
Joaquin Phoenix, “Joker”
Aktorja më e mirë:
Renée Zellweger, “Judy”
Aktori i dytë:
Brad Pitt, “Once Upon a Time … in Hollyëood”
Aktorja e dytë:
Laura Dern, “Marriage Story”
Skenari origjinal:
“Parasite”
Skenari i përshtatur:
“Jojo Rabbit”
Filmi ndërkombëtar më i mirë:
“Parasite” (South Korea)
Filmi i animuar më i mirë:
“Toy Story 4”
Tingujt më të mirë:
“Ford v Ferrari”
Efektete visuale:
“1917”
Editimi i filmit:
“Ford v Ferrari”
Filmi i animuar më mirë:
“Hair Love”
Aksioni “Live” më i mirë:
“The Neighbors’ Window”
Dokumentar i shkurtër:
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”
Dizanji:
“Once Upon a Time … in Hollywood”
Kinematografia:
“1917”
Kostumografia:
“Little Women”
Makeup :
“Bombshell”
Origjinaliteti:
“Joker”
Origjinaliteti i muzikës:
“(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
Dokumentari:
“American Factory”
Miksimi i këngës:

“1917”

Për më shumë shihni galerinë e mëposhtme:

 

LEXO TE PLOTE

Kultura

“Ngushëllohej me muzikën e vet”, Mbesa e Nexhmije Pagarushës flet për luftën me sëmundjen

Publikuar

-

Nga

Ikja e Nexhmije Pagarushës ka tronditur dhe prekur popullin shqiptar dhe jo vetëm familjen e saj.

Mbesa e Nexhmijes tha disa fjalë prekëse gjatë homazheve që u zhvilluan në Teatrin e Kosovës, duke përlotur të pranishmit.

Ajo tregoi se gjatë dy viteve që ka luftuar me sëmundjen e rëndë, Nexhmija ngushëllohej me muzikën e saj.

“Për të ishte familja çdo herë në vend të parë të cilën sipas mundësive që ka pas e përkrahte gjithmonë. Gjithmonë ka qenë e mirë dhe e kujdesshme, na ka mësuar që të jemi te pavarura, të zonja dhe të emancipuara dhe na dha shumë dashuri. Dy vitet e fundit nuk ishin të lehta pasi mosha e bëri të veten, në kohë kur nuk ishte mirë ngushëllohej me muzikën e vet”, u shpreh mbesa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

U nda nga jeta dy ditë më parë/ Nisin homazhet për Nexhmije Pagarushën

Publikuar

-

Nga

Nisin homazhet në Teatrin Kombëtar të Kosovës për ikonën e skenës shqiptare, Nexhmije Pagarushën.

Mësohet se Ministria e Kulturës ka organizuar homazhe në Teatër. Rreth orës 11:00 do të mbahet një akademi Përkujtimore dhe më pas Teatri Kombëtar do të nisë kortezhin.

Varrimi i bilbilit të Kosovës do të bëhet në orën 14:30, në Pagarushë të Malishevës, ndërsa mbrëmë në Malishevë u ndezën qirinjtë në shenjë nderimi, pranë muzeut të qytetit.

LEXO EDHE:  Ja si Basha do poshtërojë kandidatët e Këshillit Kombëtar

LEXO EDHE:  PD drejt ndarjes/ Paralajmërohet parti e re opozitare

Kujtojmë se ikona e skenës shqiptare humbi jetën në moshën 86 vjeçare, pas betejës me një sëmundje të rëndë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE