Connect with Us

“Qeveritë mbahen me tendera e korrupsione”/ Patozi tregon “formulën” e daljes nga kriza

Politikë

“Qeveritë mbahen me tendera e korrupsione”/ Patozi tregon “formulën” e daljes nga kriza

Publikuar

-

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ka bërë një deklaratë të fortë, teksa po fliste për tenderat dhe korrupsionet në qeveri.

Patozi tha se është dramatike që sot në Shqipëri nuk diskutohet për tenderat, pasi deklaroi se qeveritë nga ato mbahet.

“Në Shqipëri me tendera dhe korrupisione mbahen qeveritë”,  shpreh Patozi.

Gjithashtu politikani foli edhe për zgjedhjet e ardhshme, teksa e cilësoi shtetin si gjysmë gjel.

“Ajo që unë kërkoj është që ne nuk kemi asnjë lloj garancie që zgjedhjet e ardhshme nuk do jenë të konstetuara. Në Shqipëri sot ne kemi një shtet gjysmë gjel”, tha koordinatori i BD në studion e ABC News, ndërsa foli për formulën e daljes nga kriza dhe zgjedhjeve të lira.

LEXO EDHE:  A do ta ndezë Basha shoqërinë me protesta?/ Përgjigjet Astrit Patozi

“Nuk ka formulë magjike, ka nevojë për vullnet politik shumë të qartë dhe për marrëveshje, ka nevojë për një kontratë të re sociale. Dhe për ta bërë këtë gjë duhet nuk ka nevojë për të bërë ndonjë shkencë të madhe. Ne duhet t’i heqim pushtetin sot dy apo tre personave që e kanë keqpërdorur dhe po vazhdojnë ta keqpërdorin”, theksoi Patozi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rudina Hajdari flet pa dorashka/ Tregon çfarë ndodh në parlament

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari ka folur hapur sot në lidhje me ata që na përfaqësojnë në parlament, pra deputetët.

E ftuar në Abcneës me Enkel Demin, deputetja Hajdari tha se cilësia e parlamentit ka rënë dhe se ka shumë deputetët që nuk kanë folur kurrë në atë sallë.

Po ashtu ajo theksoi se ajo çfarë ndodh në parlament është se miratohen shumë ligje, të cilat sipas saj nuk janë të domosdoshme, por vetëm amendime që sipas saj tregojnë se asgjë nuk po ecen.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Patozi: Ngjarja më e bukur e 10 viteve të fundit

LEXO EDHE:  Akuzat e Partisë Demokratike/ Patozi: Në 2017-tën PD-ja shkeli çdo afat kushtetues

“Cilësia e parlamentit ka rënë. Ka mbi 30 deputetë që nuk kanë folur kurrë. Ajo çfarë ne bëjmë vazhdimisht është se vetëm prodhojmë ligje të padmosdoshme. Amendime mbi amendime, që tregojnë se nuk po ecim”-u shpreh deputetja Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Qeveri kujdestare 100 ditë para zgjedhjeve?/ Rudina Hajdari i nxjerr “bojën” Bashës, tregon qëllimin e vërtetë

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari ka komentuar sot propozimin e Partisë Demokratike, për krijimin e një qeverie kujdestare 100 ditë para zgjedhjeve.

E ftuar në Abcnews, mëngjesin e sotëm deputetja Hajdari u shpreh se qëllimi i kësaj kërkese nga ana e PD-së nuk janë zgjedhjet, por ndarja e pushtetit.

“Kjo duhet menduar mirë. Ju kujtoj marrëveshjen e 2017, ishte e ngjashme, gjë që tregon se kjo nuk garanton zgjedhje të lira dhe të ndershme siç pretendon opozita jashtë parlamenti. Ata ashtu si edhe unë e luftuam rezultatin e zgjedhjeve. Kush e beson atë qeveri kujdestare. Kushdo që të jetë në atë qeveri është një njeri politik.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/NJËRI NGA TË DY DUHET TË SHPORRET

LEXO EDHE:  Jemin Gjana i hakërrehet Astrit Patozit publikisht/ Harron një detaj që zbulon të vërtetën

Pra i bie që kërkon pushtet të përbashkët. Shoh vetëm një dëshirë për të ndarë pushtetin, dhe qëllimi nuk janë zgjedhjet”-tha ndër të tjera deputetja Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Votimi i ligjit për betimin e gjyqtarëve/ Reagon Presidenca, Meta tregon sërish “dhëmbët”

Publikuar

-

Nga

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas miratimit të ndryshimeve në ligjin për Gjykatën Kushtetuese, i cili anashkalon Presidentin për betimin e gjyqtarëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Tedi Blushi shkruan se miratimi i ligjit në errësirë të plotë dhe vetëm pak orë para fillimit të takimeve të Komisionit të Venecias në Tiranë, është mungesë e theksuar serioziteti.

“Të nderuar kolegë gazetarë!
Kam marrë shumë pyetje nga ju, lidhur me ligjin që ka kaluar Kuvendi dje në mbrëmje vonë, nëse është apo jo në shkelje të Kushtetutës.
Së pari dua të shpreh çudinë e madhe që ky ligj miratohet në errësirë të plotë, vetëm pak orë para fillimit të takimeve të Komisionit të Venecias në Tiranë, të thirrur nga vetë Kuvendi, që tregon një mungesë serioziteti të plotë, panik për ngut dhe fakt të kryer.
Pra KAP ÇFARË TË KAPËSH.”-shkruan Blushi.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Patozi: Ngjarja më e bukur e 10 viteve të fundit

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/NJËRI NGA TË DY DUHET TË SHPORRET

Më tej, ai thekson se se tashmë shkelja e Kushtetutës nga Kuvendi, është kthyer në rregull.

“Së dyti, për ne tashmë çudi përbën vetëm fakti kur ndonjëherë Kuvendi kalon ndonjë ligj që respekton Kushtetutën, pasi dhunimi sistematik i saj është kthyer në rregull.
Por sot paradite jemi të fokusuar te takimi me përfaqësuesit e Komisionit të Venecias.”

Po ashtu, Blushi bën të ditur se vetë Presidenti meta do të mbajë pasdite një konferencë për mediat, ku sipas tij do të tregoj qëllimin e vërtetë të ligjit në fjalë.

“Ndërsa pasdite ju premtoj se Presidenti do të kuvendojë me ju direkt nga Presidenca, dhe me të gjithë shqiptarët, për qëllimin e vërtetë të ligjit për KRYEKÇK-në.”-përfundon postimin e tij zëdhënësi i Presidencës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE